Primorska vina plenijo pozornost v Italiji

Primorski vinarji in njihova vina ostajajo v fokusu italijanskih ocenjevalcev, kar je dobro tako za prodajo vin kot za promocijo Slovenije kot vinorodne dežele, nenazadnje pa tudi kot dejavnik kakovosti tukajšnjih vin. Že jutri je mogoče široko čezmejno primerjavo briških vin opraviti v Vili Vipolže.

V Vili Vipolže bo jutri velika čezmejna degustacija vin. Foto: Leo Caharija
V Vili Vipolže bo jutri velika čezmejna degustacija vin. Foto: Leo Caharija

V zadnjih desetih dneh sta bila objavljena dva ugledna italijanska vinska vodnika, ki prostor namenjata tudi Sloveniji oziroma Primorski. V vse zajetnejšem in referenčnem vodniku Slow Wine, ki ga izdaja gibanje Slow Food, so slovenska vina uvrščena od leta 2017. V vodnik so uvrščene zgolj kleti, ki delujejo skladno z načeli manifesta gibanja. Ta zapoveduje sonaravno in trajnostno vinogradništvo in kletarjenje.

Trajnostno pridelana vina

V čezmejnem poglavju Furlanije Julijske krajine in Slovenije v vodniku Slow Wine 2024 uvodoma izpostavljajo sorodnost vinskega izraza obmejnih vinorodnih okolišev in visoko kakovost oranžnih vin, s katerimi so v ospredju na evropski ravni. Poudarjajo tudi superiorno kakovost belih vin, zlasti iz domačih sort jakot, malvazija in rebula. Najpomembnejše priznanje vodnika je polžek za celovit sonaraven in trajnostni koncept. Od skupno 20 polžkov v regiji je četrtina slovenskih (Burja, Guerila, Kristian Keber, Klabjan in Movia), še sedem pa jih imajo slovenski rojaki iz Italije. Znak steklenice za vrhunska vina imajo kleti Blažič, Mlečnik, Reia, Marjan Simčič, Štemberger in Zaro 1348. Priznanje Vino Slow za izstopajoče vino pa so dobila vina: Brda 2020 (Kristian Keber), Malvazija selekcija 2019 (Blažič), Poanta 2015 (Reia), Veliko belo (2019 (Movia), Vitovska 2020 (Štemberger), Rebula 2018 (Svetlik), Malvazija 2020 (MonteMoro), Malvazija Pivol 2020 (Zaro 1348), Ana Cuvee (Mlečnik) in Retro selection (Guerila).

Brda&Collio v Vipolžah

Gambero Rosso je razvejana gastronomska založniška hiša, ki vina vsako leto razvršča s kupami. Tri dobijo najboljša vina v ocenjevanju. Lani so prvič namenili oznako Tre Bicchieri tudi slovenskim vinom. Tri briške kleti so spet na italijanskem tronu. Noüe Marinič ima tri kupe za chardonnay Groblja II Cru 2020, Marjan Simčič za chardonnay opoka Jordano Cru 2020, Carolina Jakončič pa za rebulo Carolina 2019. Novinec je klet Zanut družine Kocjančič, ki je dobila priznanje za jakot Jama 2020. Ptiznanja bodo podelili na svečanosti v Rimu.

Večina omenjenih briških vin bo v pokušini na premiernem čezmejnem vinskem festivalu Brda&Collio Wine Festival, ki bo potekal jutri med 14. in 21. uro v Vili Vipolže. Degustacijo bo spremljala kulinarična ponudba. Vstopnice še danes stanejo 50 evrov, jutri bodo deset evrov dražje.


Najbolj brano