Avgust zaznamuje moška sedmerica

Avgustovski izbor za osebnost Primorske, ki ga prirejajo Primorske novice, Radio Koper in Televizija Koper, je moško obarvan, prinaša pa kar sedem imen - po dva gasilca in rokometna sodnika, jamarja, televizijskega snemalca in pobudnika povezovanja občin.

Peter Ljubič in Nenad Krstić (4)
Peter Ljubič in Nenad Krstić (4) 

KOPER > Simon Vendramin in Darko Muhič sta poveljevala gasilcem v boju proti ognju na Sveti gori, pri Črnem Kalu in pri Obrovu. Približno 70 gasilcev je moralo biti med gašenjem na pobočju Svete gore še posebej pozornih na mine in granate iz prve svetovne vojne. Kot pohvalo za opravljeno delo pa si je Vendramin “prislužil” opozorilo inšpektorja, da na območju z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi ne bi smeli gasiti. Gasilski poveljnik obalno-kraške regije Darko Muhič je koordiniral gašenje dveh največjih letošnjih požarov v Sloveniji, pri Črnem Kalu in Obrovu, ko se je z nevarnostjo spopadlo več kot 1200 gasilcev. Tako Vendramin kot Muhič sta predstavnika prostovoljnih in poklicnih gasilcev, ki se morajo nemalokrat tudi v svojih prostih dneh boriti z dimom in ognjem.

Glasovnice bomo v uredništvu Primorskih novic zbirali do četrtka, 6. septembra, opoldne. Do srede, 5. avgusta, opolnoči bomo zbirali tudi glasove na naši avtomatski telefonski številki 090/936-096. Glasujete tako, da pokličete številko in po navodilih operaterja vtipkate zaporedno številko kandidata, ki ste mu namenili svoj glas. Zaporedna številka je zapisana ob vsakem nominirancu. Klic iz stacionarnega omrežja stane 0,39 evra (z DDV). Do srede opolnoči lahko glasujete tudi na spletni strani www.primorske.si. Glasujete lahko tudi v živo na Radiu Koper ob 11. uri, s SMS sporočili na številko 031/636-999 in na elektronski naslov: osebnostprimorske@rtvslo.si.

Zdenko Rejec je predsednik tolminske jamarske sekcije. Ta sekcija je z jamarji londonskega Imperial Collega po dveh desetletjih raziskovanj uspela najti povezavo med dvema sistemoma jam pod Tolminskim Migovcem in tako odkriti najdaljši znani jamski sistem v Sloveniji. Nov sistem meri skupno skoraj 25 kilometrov raziskanih in izmerjenih rovov, višinska razlika med vhodom in najnižjo točko na dnu pa je 975 metrov. Rejec poudarja, da je odkritje plod izjemnega sodelovanja med različnimi jamarskimi klubi in generacijami. Jamarstvo pa zanj ni šport, temveč raziskovalna dejavnost.

Marijan Zega je član kluba Kraških gadov iz Komna. Organiziral je četrti pohod na Triglav. Šestdnevno pot od najnižje planinske koče v Evropi v dolini Glinščice do Triglava, ki vodi prek številnih vzponov in spustov, je spremenil v pohod čezmejnega prijateljstva in sodelovanja. Županje in župani občin Dolina, Trst, Zgonik, Komen, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Nova Gorica, Kanal, Tolmin, Kobarid in Bovec so namreč podpisali Listino prijateljstva in sodelovanja. Na vrhu Triglava so pohodniki razvili zastave vseh sodelujočih in tako simbolno označili čezmejno povezanost. Marijan Zega in ostali Kraški gadje niso pričakovali odziva, ki ga je sprožila njihova pobuda, so pa zadovoljni, da so lahko na poti na Triglav povezali čezmejne občine.

Kozinca Peter Ljubič in Nenad Krstič sta se z rokometom srečala že v otroških letih, ko sta igrala za hrpeljski Jadran. Sledila je izjemno uspešna sodniška pot pod mentorstvom Mihe Jezerška. Peter in Nenad sta že dolgo najboljši sodniški par v Sloveniji, našo državo pa uspešno zastopata z deljenjem pravice na največjih svetovnih tekmovanjih. Na olimpijskih igrah v Londonu jima je bila po izvrstnem sojenju, v moški in ženski konkurenci, dodeljena finalna tekma moškega turnirja med Francijo in Švedsko. Sojenje finalne tekme olimpijskega turnirja je za sodnike najvišja čast. Ljubič in Krstič sta odsodila v velikem slogu in si tako prislužila pohvale rokometnih strokovnjakov in navdušencev.

Televizijski snemalec, Koprčan Igor Vučič, je bil eden redkih Slovencev, ki so v 90. letih minulega stoletja neposredno z bojišč poročali o balkanskih vojnah. Številne prispevke je pripravil tudi za italijanske medije. Za prizadevnost v vlogi vojnega poročevalca so mu v začetku meseca v mestu Cervia pri Ravenni podelili priznanje Luciano Masi, poimenovano po preminulem bolonjskem snemalcu televizije Rai. Za nominacijo je izvedel že ob nedavni predstavitvi dokumentarca o vojni v Sarajevu, ki sta ga pripravila z italijanskim novinarjem Tonijem Capuozzom, a ga je priznanje vseeno presenetilo. V dolgoletni in razgibani karieri je Vučič sodeloval z najrazličnejšimi domačimi in tujimi produkcijskimi hišami, sedaj pa kot samostojni snemalec dela predvsem za komercialno televizijo in druge naročnike.

NR


Najbolj brano