Manjša društva ugašajo

Društva in klubi v piranski občini - tako kot drugod - vedno težje preživljajo gospodarsko krizo. Večino tare finančna stiska, zato morajo člani, za mlajše seveda starši, vedno pogosteje in globlje seči v žepe.

Člani društev morajo vedno globlje seči v žep, tudi starši baletk iz plesne skupine Metulj
Člani društev morajo vedno globlje seči v žep, tudi starši baletk iz plesne skupine Metulj 

PIRAN> Starši otrok baletk v piranskem kulturnem društvu Metulj, na primer, bodo v letošnji sezoni morali odšteti 50 evrov več kot lani, kar se jim zdi pretirano.

V plesni skupini Metulj vadijo in nastopajo baletke različnih starosti in staža. Tiste, ki plešejo do osem let, so za lansko sezono plačale 150 evrov. Letos je znesek višji za 50 evrov, kar je mnoge starše presenetilo, pa tudi razburilo. Podražitev se jim zdi pretirana, saj so socialno šibkejši že nižjo vsoto komajda spravili skupaj. Članarino lahko plačajo v treh obrokih. Nekoliko manj plačajo baletke z daljšim stažem. Elizabeta Fičur iz piranske Zveze kulturnih društev (ZKD) Karol Pahor, je povedala, da baletke, ki plešejo osem do deset let, plačajo 150 evrov (prej 130), tiste z več kot desetletnim stažem pa 50 evrov (prej niso plačale).

Izčrpali so fond ur

“Članarina se je povišala predvsem zato, ker plesna skupina od septembra nima več na voljo denarja iz fonda ur za koriščenje plesne dvorane na OŠ Cirila Kosmača, zato moramo dvorano plačati sami, po tržni ceni. Žal imajo v šoli isti cenik tako za piranska društva kot za društva od drugod, vendar se dogovarjamo, da bi nam znižali najemnino ali celo oprostili plačevanje,” je pojasnila Elizabeta Fičur.

Po besedah mentorice baletk Lidije Pogačar članarine niso povišali že od leta 2007, stroški delovanja pa so od tedaj občutno zrasli. S hčerko Natašo, prav tako mentorico, sta izračunali, da bi s takšno vsoto lahko pokrili stroške. Razlike v članarinah za posamezne skupine znotraj Metulja pa je pojasnila s tem, da je z malimi plesalkami največ dela. Starši plesalk bodo svoje svoje pomisleke in predloge o delovanju Metulja povedali na skupščini 28. novembra. “Takrat se bomo lahko pogovorili tudi o članarini in se prilagodili željam večine,” napoveduje Lidija Pogačar. “V drugih plesnih skupinah plačajo še več, saj morajo starši v celoti plačati prevoz na nastope, kostume in drugo,” trdi.

Majhni hirajo

Po informacijah iz ZKD plesalci Art dance studia (ki pa niso v ZKD), na primer, plačujejo 50 evrov na mesec, v Twirling klubu 27 evrov. Taborniki plačujejo približno 50 evrov na leto, člani folklornega društva Val 40 evrov na leto. “K sreči veliko nastopamo in dobimo honorar,” pravi Boris Šušmak, član izvršnega odbora.

V manjših društvih pa doživljajo pravo kalvarijo in počasi hirajo. Takšno je, denimo, kulturno društvo Lutka, v okviru katerega ustvarjajo osnovnošolci. “Na občini zahtevajo, da pobiram članarino, češ da je obvezna. Pred lasom sem poskusila, a so se starši pritoževali. Še 20 evrov na leto se bojim računati, za material tako plačujem sama. Bojim se, da bomo 1. januarja prenehali delovati,” je razočarana mentorica Mimi Emeršič.

Občina: “Fonda ur nismo zmanjšali”

V letu 2011 je piranska občina v okviru javnega poziva razpisala skupaj 117.000 evrov in denar namenila za redni letni program društev, ki imajo sedež v občini, za izvajanje redne ali projektne dejavnosti. Denar je prejelo 19 društev, med njimi tudi Metulj, so sporočili iz občinske uprave. Zanj je občina namenila 10.730 evrov, od tega 9730 za redno dejavnost letnega programa društva in 1000 evrov za projekt. “Občina fonda ur za posamezna društva, s tem seveda tudi baletni skupini Metulj, ni zmanjševala,” trdijo. Kot tudi, da s šolo usklajujejo ceno najema plesne dvorane.

NIVES KREBELJ


Najbolj brano