Madžarski parlament o podaljšanju izrednih razmer

Na Madžarskem so se minuli četrtek iztekle 15-dnevne izredne razmere. Poskus, da bi jih nemudoma podaljšali, je prav tako minuli teden propadel, saj je opozicija nasprotovala izredni obravnavi z utemeljitvijo, da si želi premier Viktor Orban pridobiti vladanje z odloki brez časovne omejitve. Novo obravnavo naj bi parlament začel danes.

BUDIMPEŠTA > Zakonodaja predvideva podaljšanje izrednih razmer za nedoločen čas. V skladu s predlogom bi lahko vlada Viktorja Orbana odločala z odloki, pri čemer ne bi potrebovala potrditve parlamenta. Predlog predvideva tudi od enega do pet let zapora za tiste, ki bi širili lažne novice, ki bi vznemirjale javnost ali preprečevale ukrepanje oblasti.

Podaljšanje izrednih razmer mora podpreti dve tretjini poslancev, ki jih vladajoči Fidesz tudi ima. Vendar poznavalci menijo, da zaradi pandemije novega koronavirusa ni mogoče vnaprej potrditi, da bo predlog dejansko dobil potrebno število glasov.

Orbanova vladajoča desna stranka Fidesz je nasprotovanje opozicije označila kot "neodgovorno in škodljivo". Opozicijska Demokratska koalicija je na drugi strani vladi očitala, da laže, ko trdi, da je opozicija s svojim ravnanjem Madžarsko spravila v nevarnost.

Izredne razmere, ki so jih razglasili na Madžarskem zaradi pandemije novega koronavirusa, vključujejo zaprtje madžarskih meja ter univerz, šol, vrtcev in sodišč po državi.

Odločitev o nadaljnjem zaprtju meje bo po sedanjem izteku izrednih razmer poslej v pristojnosti notranjega ministrstva, nadaljnje zaprtje omenjenih ustanov pa v rokah županov oziroma vodstva posameznih ustanov.

Madžarska opozicija je pretekli ponedeljek preprečila, da bi ustrezno zakonodajo, s katero bi podaljšali izredne razmere, uvrstili na dnevni red, saj bi to morale podpreti štiri petine poslancev.

Madžarsko zakonodajo o izrednih razmerah je minuli teden kritizirala tudi generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić, ki je v odprtem pismu madžarski vladi med drugim zapisala, da časovno neomejene izredne razmere brez nadzora ne zagotavljajo spoštovanja temeljnih načel demokracije.

Orban je njene kritike zavrnil in ji v odgovoru sporočil, da bi morala najprej podrobno proučiti predlog zakona ter pogledati tudi podobno pravno prakso drugih držav. "Če niste sposobni, da bi nam v sedanji krizi pomagali, vas prosim, da se vsaj vzdržite oviranja naših prizadevanj za zaščito," je v pismu zapisal Orban.


Najbolj brano