Kitajska v boju proti širjenju koronavirusa še zaostruje ukrepe

Kitajske oblasti so v prizadevanjih za zajezitev novega koronavirusa, ki se še naprej naglo širi, še zaostrile ukrepe pri gibanju ljudi. Število smrtnih žrtev virusa na Kitajskem je medtem naraslo na 56, okuženih je več kot 2000 ljudi. Kitajskim znanstvenikom je medtem uspelo izolirati sev virusa. Iz Avstrije so poročali o prvem sumu okužbe.

 Foto: YUAN ZHENG / Newscom / Profimedi
Foto: YUAN ZHENG / Newscom / Profimedi

PEKING, DUNAJ, PARIZ > Kitajske oblasti so v boju proti nevarnemu virusu, ki je v državi po zadnjih podatkih zahteval 56 smrtnih žrtev, 2051 ljudi pa je okuženih, sprejele vrsto dodatnih ukrepov, ki se nanašajo na omejitev potovanj in gibanja ljudi.

V vzhodni provinci Shandong so se v nedeljo odločili začasno ustaviti avtobusne povezave z drugimi mesti in provincami. Za enak ukrep so se odločili tudi v prestolnici Peking in finančni metropoli Šanghaj. V Tianjinu na severovzhodu države bo ta prepoved začela veljati v ponedeljek. V Xi'anu v osrednji Kitajski nameravajo začasno prepovedati vstop v to desetmilijonsko mesto regionalnim in turističnim avtobusom ter medmestnim taksijem. Izjema bodo taksiji, ki vozijo do letališča.

Prepovedali trgovino z divjimi živalmi

V provincah Guangdong in Jiangxi kot tudi v več mestih nekaterih drugih provinc so lokalne oblasti odredile, da morajo prebivalci zunaj doma nositi zaščitne maske.

Oblasti so sicer najbolj drastične ukrepe v boju proti nevarnemu virusu uvedle v najbolj prizadeti provinci Hubei, kjer leži mesto Wuhan, odkoder se je virus začel širiti. Tam so izolirali skupno 18 mest, v katerih živi 56 milijonov ljudi, in uvedli prepoved potovanj.

Župan mesta Zhou Xianwang je v nedeljo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal, da bi se lahko število okuženih v Wuhanu povečalo za tisoč. Trenutno so tam zabeležili 2700 sumov okužbe z virusom.

Kitajska je zaradi suma, da se je virus z živali prenesel na človeka, v nedeljo začasno prepovedala tudi trgovino z divjimi živalmi. Žarišče izbruha virusa naj bi bilo namreč na eni od tržnic v Wuhanu, na kateri so poleg rib prodajali tudi divjačino.

V Hongkongu, kjer so v nedeljo potrdili šest okužb z virusom, so potekali protesti zaradi odločitve vlade, da izprazni enega od stanovanjskih blokov in ga začasno spremeni v karanteno za vse, ki so bili v stiku z osebami, obolelimi za virusom. Lokalni prebivalci so prižgali ogenj v hodniku stanovanjskega kompleksa in na policijo metali molotovke, poroča ameriška televizija CNN.

Virus tudi v ZDA, Avstraliji, na Japonskem, v Južni Koreji ...

Virus se s Kitajske širi tudi po svetu. Skupno so doslej potrdili 38 primerov okužbe, med drugim v ZDA, Avstraliji, na Japonskem, v Južni Koreji in na Tajskem, pa tudi v Franciji.

O prvem primeru suma so v nedeljo poročali iz avstrijske prestolnice Dunaj. Gre za kitajsko državljanko, ki so jo v soboto zvečer z bolezenskimi znaki gripe sprejeli v eni od dunajskih bolnišnic in je pred nekaj dnevi pripotovala iz Wuhana. Ali je dejansko okužena z novim virusom, naj bi pokazali dodatni testi. Njihovi rezultati naj bi bili znani do ponedeljka.

Več držav, med njimi Francija in Japonska, medtem razmišlja o tem, da bi svoje državljane iz Wuhana prepeljali nazaj v domovino.

Kitajskim znanstvenikom je medtem po lastnih navedbah uspelo izolirati sev novega koronavirusa, kar je ključni korak pri izdelavi protivirusnega cepiva.

Po besedah direktorja kitajske komisije za javno zdravje Ma Xiaoweija je inkubacijska doba novega koronavirusa večinoma približno deset dni. Najkrajša doba, ki so jo doslej zabeležili, je sicer samo nekaj dni, najdaljša pa 14 dni. Okuženi so v tem času že kužni, tudi če ne kažejo nobenih bolezenskih znakov. Prav to naj bi bila razlika med novo različico koronavirusa s povzročiteljem sarsa, ki je med letoma 2002 in 2003 sprožil pandemijo.

Na pariškem letališču bodo pregledali vse potnike s Kitajske

Direktor Kitajskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni Gao Fuja je ob tem ocenil, da novi virus “ni tako močan” kot sars, se pa naglo širi.

Evropska podružnica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je po prvih potrjenih primerih okužbe z novim virusom države pozvala k skupnemu ukrepanju. Ob tem so ocenili, da je Francija, kjer so v petek potrdili prve tri okužbe z virusom v Evropi, dobro ravnala ob zaznavi primerov. Francoske oblasti so kot dodaten ukrep v nedeljo na osrednjem pariškem letališču namestile zdravniško ekipo, ki bo pregledala vse potnike, ki bodo prispeli s Kitajske.

Zaradi širjenja nevarnega virusa, ki povzroča pljučnici podobno bolezen, se bo v ponedeljek v Ljubljani sestala koordinacijska skupina za spremljanje in obvladovanje nalezljivih bolezni.


Najbolj brano