Žohar Čretnik: Širjenje indijske različice v Sloveniji je malo verjetno

V Sloveniji močno prevladuje angleška različica virusa sars-cov-2. Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo pa je včeraj potrdil en primer indijske različice, in sicer v vzorcu, odvzetem 20. aprila. V prejšnjem tednu indijske različice niso ugotovili. “Prihodnji teden se bo pokazalo, ali se bo indijska različica pri nas uveljavila ali ne. Na podlagi enega samega primera je zelo malo verjetno,” je na novinarski konferenci dejala Tjaša Žohar Čretnik.

Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za 
zdravje, okolje in hrano Foto: STA
Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Foto: STA

LJUBLJANA > “Kolikor smo dobili informacij od epidemiološke službe, je pri okuženem šlo za blago obliko bolezni,” je povedala Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Po njenih besedah je od lastnosti virusa in ukrepov ter od gostitelja - koliko smo precepljeni in prekuženi - odvisno, koliko se bo razširila neka različica virusa. Zato prihaja do razlik med državami. “Prihodnji teden se bo pokazalo, ali se bo indijska različica pri nas uveljavila ali ne. Na podlagi enega samega primera je zelo malo verjetno. Če bo prihajalo do večjega števila vnosov, pa seveda obstaja možnost, da bo prišlo do prvih gruč primerov,” je nadaljevala.

Indijska različica je v svetu prisotna od oktobra lani. “Velja ocena, da je ta različica razširjena po celotni Indiji. Do kakšne mere je odgovorna za slabe razmere, pa je nemogoče oceniti,” je povedala direktorica laboratorija. Velika Britanija, ki je tesno povezana z Indijo, jo je prva razvrstila v skupino različic, ki so deležne največje pozornosti in povzročajo zaskrbljenost. Ugotavljajo relativno hitro rast števila primerov, doslej so jih zabeležili nekaj čez 500, zato ocenjujejo, da je najmanj toliko nalezljiva, kot je nalezljiva angleška različica. Ne poročajo pa o nobenem smrtnem primeru.

Angleška različica izpodrinila vse ostale

Sicer pa rezultati sledenja različicam virusa sars-cov-2 v Sloveniji kažejo, da je angleška različica dosegla zelo visok - v preteklem tednu 97,5-odstotni - delež med vsemi različicami. V večini regij je že dosegla 100-odstotni delež. “Uspešno je izpodrinila vse ostale. Je nekoliko uspešnejša, kot je bila prejšnja prevladujoča različica,” tako Tjaša Žohar Čretnik, “ vendar je tudi res, da angleška ni povzročila tako hudega epidemičnega vala kot v nekaterih drugih državah”.

Prirast angleške različice je dobrih tisoč primerov od prejšnjega tedna, medtem ko je nigerijska različica ostala na istem številu. Povečalo se ni niti število različice A.27. Južnoafriška, različica 318 in brazilska ostajajo zamejene. Kar pomeni, da se ob boku angleške različice ne uspejo uspešno širiti.

V Sloveniji vsega skupaj beležimo več kot 50 različic virusa. Sekvencirali so blizu 10.000 vzorcev, z drugimi metodami pa pregledali še dodatnih 10.000 vzorcev. “Sistem je nastavljen tako, da vsakega novega prišleka ujamemo na samem začetku, še preden se je začel uspešno širiti v državi. Zato ocenjujemo, da bomo sposobni v nadaljevanju ugotoviti nove variante. Pa tudi, do kakšne mere se variante, ki smo jih že srečali, širijo v državi”, je pojasnila.

Intenzivno sledijo tudi vsem okužbam po cepljenju in ponovnim okužbam. “Sekvenciramo izolate, ki jih indicirajo epidemiologi, in pa bolnike z intenzivnih enot. Tam seveda tako kot v splošni populaciji prevladuje angleška različica in v zadnjem tednu je tudi v tej populaciji dosegla 100 odstotkov,” je še povedala Tjaša Žohar Čretnik.


Najbolj brano