Za gradbeno dovoljenje ne bo treba več naokoli prenašati fasciklov

Upravna enota Postojna je kot prva v državi prešla na digitalni sistem izdajanja gradbenih dovoljenj. Vlogo ter vse pripadajoče dokumente in soglasja lahko vključeni v postopek po elektronski poti oddajajo od danes. Dokler digitalni sistem ne bo zaživel po vsej Sloveniji, torej do januarja 2026, bodo investitorji, projektanti in soglasodajalci dokumente še vedno lahko vlagali tudi v papirni obliki.

Za pridobitev gradbenega dovoljenja ne bo treba več čakati v 
vrstah na upravnih enotah. Foto: Robert Balen
Za pridobitev gradbenega dovoljenja ne bo treba več čakati v vrstah na upravnih enotah. Foto: Robert Balen

POSTOJNA >“Prihajamo v sistem, ko ne bo treba več čakati na vratih upravne enote ali občine, ampak boš lahko iz svoje pisane ali zasebnega prostora dokumentacijo oddal v elektronski obliki,” je ob začetku uvajanja sistema eGraditev na upravne enote povedal minister za naravne vire iz prostor Jože Novak.

Danes je obiskal postojnsko upravno enoto, ki je sistem začela uporabljati prva. “To je prva točka, kjer bodo lahko projektanti investitorji in vsi ostali oddali dokumente, ne da bi prišli sem,” je pojasnil.

Letos eGraditev še za Bistriško, Istro in Kras

Postojno je ministrstvo za naravne vire in prostor izbralo za prvo, ker je majhna in učinkovita. “Očitno smo ravno prav majhni, da smo tudi bolj fleksibilni, Delamo v predpisanih rokih in nimamo nobenih zaostankov,” se lahko pohvali načelnik UE Postojna Marko Baša. Vlogo bodo v sistem eGraditev za zdaj lahko oddali le tisti, ki načrtujejo investicijo na območju UE Postojna, torej v občinah Postojna in Pivka.

Upravne enote se bodo v sistem eGraditev vključevale postopoma. Postojni bo 9. maja sledila Ilirska Bistrica, 26. septembra se bodo vključile Izola, Koper, Piran in Sežana, 15. maja 2025 pa še Ajdovščina, Idrija, Nova Gorica in Tolmin. Zadnja upravna enota, UE Ljubljana, bo možnost digitalnega izdajanja gradbenih dovoljenj dobila 5. januarja 2026. Do takrat bo povsod po Sloveniji sistem deloval dvotirno: uporabniki bodo lahko vloge oddajala elektronsko ali v fizični obliki, torej osebno na upravnih enotah.

A tako minister kot načelnik postojnske upravne enote sta prepričana, da bodo tako investitorji in projektanti kot mnenjedajalci, občine in vsi ostali udeleženci v postopkih izdaje dovoljenj hitro spoznali prednosti elektronskega poslovanja in raje izbrali to. V bazi podatkov, ki je povezana v sistem eGraditev, so zbrani vsi prostorski dokumenti in podatki iz evidenc, sistem pa omogoča tudi direktno plačevanje taks. V sistem bo mogoče vstopati s kvalificiranim digitalnim potrdilom ter spremljati, kako teče postopek. “Prednost tega sistema je tudi preglednost,” zato pravi Marko Baša. “Vsi bomo videli, kje se je zataknilo.”

Ljudi, ki bi gradili, naj ne bo strah novosti

Majhnih investitorjev, ki gradijo družinske hiše ali se odločajo za kak drug zasebni gradbeni projekt, naj novosti, ki je danes že zaživela v Postojni, ne bo strah. Kot rečeno, bodo postopki še vse do leta 2026 potekali dvotirno, tako da bodo lahko dokumentacijo oddajali tudi na papirju. Za nezahtevne objekte, kot so garaže, lope in nadstreški, bo možnost papirnatega poslovanja ostala tudi po prehodnem obdobju.

Digitalni sistem e-graditev je oziroma bo aktualnem zlasti za projektante, ki za investitorja praviloma izpeljejo vse postopke. “Imeli smo že sestanek s projektanti, ki so bili veliko bolj na strani navdušenja kot skepse,” je o odzivih projektantov iz lokalnega okolja povedal Baša.

Letno v Sloveniji upravne enote izdajo približno 10.000 gradbenih dovoljenj, čas izdaje gradbenega dovoljenja pa je odvisen od posamezne UE. V Postojni izdajo okoli 200 dovoljenj letno, konec lanskega leta pa so imeli v obravnavi 20 vlog. Posamezno vlogo obravnavajo okoli dva meseca.


Najbolj brano