Prodaja brez računov in sledljivosti pridelkov

Šest inšpekcijskih služb je lani opravilo koordinirane nadzore (obcestnih) prodajalcev sadja in zelenjave. Ugotavljali so kršitve glede potrjevanja računov, manjkajočih soglasij za prodajo in označevanje živil, zaposlovanja na črno ... S takšnim nadzorom se bodo ukvarjali tudi letos.

Predstavili so izsledke lanskega koordiniranega nadzora  (pre)prodajalcev sadja in zelenjave, tudi  ob cestah. Foto: FPA
Predstavili so izsledke lanskega koordiniranega nadzora (pre)prodajalcev sadja in zelenjave, tudi ob cestah. Foto: FPA

LJUBLJANA, PRIMORSKA > Inšpekcija za varno hrano, ki je izvajala nadzor sledljivosti, označevanja in kakovosti svežega sadja ter zelenjave, je pri 102 zavezancih opravila 153 pregledov. V 51 primerih so naleteli na nepravilnosti, ki so se nanašale na neustrezno označevanje, pomanjkljive higienske razmere, zavajanje glede porekla, neustrezne sledljivosti in registracije obrata. Izdali so 38 opozoril, ureditveni odločbi in odločbo o prepovedi prometa, izrekli so tudi 26 ukrepov po zakonu o prekrških ter petim zavezancem izrekli za skupaj 57.000 evrov glob.

Po besedah Nadje Škrk iz finančne uprave (Furs) so bili pozorni na ustrezno registracijo prodajalcev ter izdajanje in potrjevanje računov; na stojnicah so opravili več kot 250 nadzorov pri 113 pravnih subjektih. “Kar polovico nadzorov je bilo pri petih pravnih osebah, samo pri eni 43 nadzorov na različnih lokacijah stojnic po vsej Sloveniji. Delež nadzorov s kršitvami je znašal 31 odstotkov,” je na novinarski konferenci povedala Škrkova.

Največ kršitev se je nanašalo na neizdajanje in nepotrjevanje računov ter na zaposlovanje na črno.

Največ kršitev se je nanašalo na neizdajanje in nepotrjevanje računov, njihovo nepravilno vsebino, na zaposlovanje na črno in nepravilnosti, povezane z DDV. Vodili so 65 prekrškovnih postopkov in v 20 primerih izdali plačilni nalog, v 45 pa odločbo o prekršku. Izrekli so za več kot 235.000 evrov glob in pravnima subjektoma ukrep začasne prepovedi opravljanja dejavnosti.

Tržni inšpektorji so opravili 69 nadzorov in v večini primerov obravnavali prodajalce ob cestah, registrirane kot trgovce, ki pridelke kupujejo za nadaljnjo prodajo (ob cestah prodajajo tudi kmetje). Odkrili so 19 nepravilnosti, predvsem, da trgovci niso dobili ustreznega soglasja za prodajo na stojnicah ali niso razpolagali s podatki o kondiciji blaga. Izrekli so osem opozoril in enajst upravnih odločb, s katerimi so prepovedali opravljanje trgovinske dejavnosti, izdali so deset plačilnih nalogov in odločbo o prekršku z globo v višini 16.000 evrov.

Kmetijski inšpektorji so pregledali 189 prodajalcev na večjih tržnicah v državi, v petih primerih so obravnavali obcestno prodajo sadja in zelenjave in v treh internetno. Nepravilnosti so ugotovili v 30 primerih, največkrat so bile stojnice neprimerno označene, pridelovalne površine nepravilno vpisane v baze podatkov, prodajalci niso izpolnjevali pogojev za prodajo na stojnici ali niso imeli dovoljenja za prodajo izdelkov iz dopolnilne dejavnosti na kmetijah.

Izdali so odločbe o nadaljnji prepovedi prodaje in ureditvi ustreznih dovoljenj na upravnih enotah in pet odločb o prekrških za skupaj 1260 evrov, ugotovili so tudi zavajanje z izrazom “kmetija” v nazivu pravne osebe.

Sodelovala sta še inšpektorat za infrastrukturo in urad za meroslovje. Mojca Požar iz slednjega je povedala, da so na stojnicah preverjali, ali tehtnice izpolnjujejo predpise o točnosti in stabilnosti. Overiti jih je treba pred začetkom uporabe in zatem še vsaki dve leti. V 28 nadzorih so nepravilnosti zaznali v 13 primerih, polovica tehtnic ni bila primernih za uporabo, drugim je pretekla veljavnost redne overitve.


Najbolj brano