Žniderjevi nameravajo obnoviti ves Hotel Alp

Hotel Alp v središču Bovca bo vrhunec nove turistične sezone pričakal energetsko varčnejši in okolju prijaznejši. Za 280.000 evrov so lastniki ob izdatni pomoči države zamenjali okna, uredili glavno pročelje, znižali porabo pitne vode in odpadkov ter prenovili nekatere sobe. Kot so napovedali, nameravajo sčasoma obnoviti ves hotel.

 Foto: Ambrož Sardoč
Foto: Ambrož Sardoč

BOVEC > “Ko sem postal župan, nismo vedeli, kaj bo s hotelom. Hvaležen sem družini Žnider, ker si ne moremo zamisliti turizma brez hotela in Hotel Alp je tudi simbol Soške doline,” je danes povedal bovški župan Valter Mlekuž, ko so predstavili večjo, 280.000 evrov vredno naložbe v omenjeni bovški hotel, ki so jo v glavnini zaključili pred začetkom glavne turistične sezone. “Zaključili smo jo morda v 90 odstotkih, a dela, ki še ostajajo, so manjša,” je povedal direktor hotela Aljaž Žnider.

“Hotel nameravamo v celoti obnoviti”

Kot je pojasnil, je družina Žnider, ki je hotel s 103 sobami in 230 ležišči kupila že pred leti in ga odprla leta 2016, v stavbo vložila 280.000 evrov, od tega 70 odstotkov nepovratnega denarja, dobljenega na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj za večjo energetsko učinkovitost zgradb. Tista z največ prenočišči v občini, ki stoji v samem jedru Bovca, ima zato zdaj čisto novo stekleno južno pročelje in nova okna ter toplotno črpalko. Manjša je poraba pitne vode, manj se ustvari odpadkov, oboje želijo Žniderjevi prepoloviti.

280.000

evrov so vložili v prenovo Hotela Alp

V isti sapi so obnovili nekatere sobe, pri čemer so ohranili pohištvo, ki je bilo dobro in daje hotelu svojstveno podobo, kakor druge prostore, s kavarno in restavracijo vred. Kot je dejal direktor, “nameravamo hotel v celoti obnoviti, pri čemer govorimo tudi o stvareh, kot je menjava luči.” Hkrati ciljajo na pridobitev certifikata Slovenia Green, ki od hotelov zahteva visoke standarde za varstvo okolja, in tudi ti je bil eden do namenov naložbe, ki jo je v visokem deležu sofinancirala država oziroma EU.

“Soška dolina je strateško pomembna za slovenski turizem”

Kot je dejala državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj Eva Štravs Podlogar, pa je ravno “zelena shema v turizmu tista, ki dela Slovenijo drugačno.” In zato jo država podpira tudi z razpisi, kakršnega so izkoristili lastniki Hotela Alp in kakršnega bo ministrstvo po njenih besedah ponovilo že poleti.

Soško dolino je opredelila kot strateško pomembno za slovenski turizem, ob tem je poudarila, da je v treh občinah zgornjega Posočja lani število nočitev naraslo za 22 odstotkov, na kar 760.000. In Slovenija si glede na trende od te panoge obeta čedalje več, država si je zastavila cilj, da bi od turizma v letu 2021 neposredno in posredno iztržila štiri milijarde evrov.

Toda za ta namen bo treba ne le dobro upravljati vrhunce sezon, marveč tudi pritegniti turiste vse leto. To je zahtevno, “vendar ni razloga, da tega Slovenija ne bi imela,” je poudarila sekretarka.

Goste bi radi zadržali več časa

V Hotelu Alp se za ta namen po besedah direktorja dogovarjajo s Sončnim Kaninom. Ponujali bi na primer smučarske pakete z namestitvijo v Alpu. Že zdaj pa so v času obratovanja zasedeni 50- do 65-odstotno. Letos je hotel odprl vrata 27. aprila in jih bo zaprl predvidoma 19. oktobra. In tako kot so lani tam našteli 18.000 nočitev, letos računajo na podobno situacijo, čeprav je bilo maja vreme zelo neugodno. S tem so zadovoljni, pravi Aljaž Žnider, trudijo pa se podaljšati obdobje, ki ga posamezni gosti, v glavnem še vedno prehodni, preživijo v hotelu in je zdaj dva do tri dni.


Najbolj brano