Smreke in jelke na Tolminskem ogrožajo podlubniki

Iz zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) obveščajo lastnike gozdov na območju Tolmina o veliki verjetnosti prenamnožitve podlubnikov v letošnjem letu, predvsem na smreki in jelki na območju Trnovskega gozda, Trenta, Banjšice z Lokovci, Šentviške planote in Dole nad Idrijo.

Če opazijo  sušeča se drevesa ali odpadanje skorje, naj lastniki 
gozdov o tem takoj obvestijo pristojno krajevno enoto ZGS, kjer 
jim bodo dali nadaljnja navodila. Foto: Zavod za gozdove Slovenije
Če opazijo sušeča se drevesa ali odpadanje skorje, naj lastniki gozdov o tem takoj obvestijo pristojno krajevno enoto ZGS, kjer jim bodo dali nadaljnja navodila. Foto: Zavod za gozdove Slovenije

TOLMIN > Že v lanskem letu je ZGS zaznal povečan obseg sečenj zaradi jelovih in smrekovih podlubnikov. Vzrok temu so najverjetneje izrazito neugodne vremenske razmere v lanskem letu 2022, zlasti suša in visoke temperature v času vegetacijske dobe.

Zato pozivajo vse lastnike gozdov, da najkasneje do sredine marca vsaj enkrat pregledajo svoje parcele, v katerih imajo smreko ali jelko. Če opazijo karkoli sumljivega (predvsem sušeča se drevesa, odpadanje skorje), naj o tem takoj obvestijo pristojno krajevno enoto ZGS, kjer jim bodo dali nadaljnja navodila. Hkrati pozivajo vse lastnike, ki imajo posekane iglavce iz zimske sečnje še v gozdu, da les čim prej odpeljejo iz gozda.

ZGS je dolžan za vsa drevesa, ki so napadena s podlubniki, izdati odločbo za nujni posek (C odločbo), na kateri sta navedena količina napadenega drevja in rok, do katerega mora biti to posekano in odpeljano iz gozda. Odločba je izvršljiva, kar pomeni, da v kolikor lastnik ne opravi oziroma ne zagotovi z odločbo predpisanih del v predvidenem roku, to zagotovi ZGS na lastnikove stroške.

Lastnik gozda lahko začne z izvedbo sečnje lubadark že pred izdajo odločbe, vendar mora o tem predhodno obvestiti ZGS (revirnega gozdarja). Zelo pomembno je, da se ukrepi za zatiranje podlubnikov izvedejo že pred prvim rojenjem podlubnikov v prvi polovici aprila. Najpomembnejši ukrep je pravočasna sečnja lubadark in odvoz posekanega lesa iz gozda v lupljenje ali predelavo. Zato ponovno opozarjajo lastnike gozdov, da upoštevajo predpisane roke na odločbah, ki jih prejmejo od ZGS.

ZGS izvaja še druge preprečevalno-zatiralne ukrepe, kot so postavitev lovnih nastav in kontrolno lovnih pasti, vendar so ti ukrepi le dopolnilo k pravočasno izvedenim sanitarnim sečnjam s strani lastnikov gozdov.


Najbolj brano