Mladi bodo solidarni in aktivni

V ajdovski občini z današnjim dnem začenjajo program za otroke in mladino Mladost na burji. Mlade od vrtca do 21. leta starosti spodbujajo k prostovoljnemu sodelovanju v lokalnem okolju ter k ustvarjanju bolj solidarne in vključujoče družbe. Udeleženci bodo z različnimi aktivnostmi krepili kompetence, ki jim bodo v pomoč pri odraščanju.

Za udeležence programa Mladost na burji so pripravili tudi 
dnevnike aktivnosti in značke.  Foto: Alenka Tratnik
Za udeležence programa Mladost na burji so pripravili tudi dnevnike aktivnosti in značke.  Foto: Alenka Tratnik

AJDOVŠČINA > Mladost na burji je izviren program, v katerem so se povezali Občina Ajdovščina, Inštitut za mladinsko politiko, vrtec, osnovne in srednja šola, strokovnjaki na področju vzgoje in izobraževanja, nevladne organizacije in javni zavodi. Skupaj želijo med otroki in mladimi krepiti pripadnost lokalni skupnosti in jih spodbuditi k aktivnemu sodelovanju pri ustvarjanju boljšega okolja za življenje in razvoj.

Spodbuda, da postanejo odgovorni in samostojni

“Program bo vzgajal mlade v samostojne, aktivne in odgovorne občane, ki bodo prihodnost sposobni peljati po trdnejši in uspešnejši poti. Lokalna skupnost bo bogatejša za posameznike, ki bodo prevzeli odgovornost ne samo zase, pač pa tudi za družbo, v kateri živijo,” je povedal župan Tadej Beočanin, ki verjame, da bo program med učitelji in mladimi dosegel spodbuden odziv.

Rozana Mužica,

Inštitut za mladinsko politiko

“Želimo si, da Mladost na burji postane način življenja naših otrok in mladih, ki ga odlikujejo aktivnost, solidarnost ter vztrajnost.”

Sodelovanje je prostovoljno. Mladim so na voljo štirje sklopi dejavnosti, ki zajemajo skrb do sočloveka, zdravja, družbe in okolja, poimenovali so jih Moj prijatelj, Moje zdravje, Moja skupnost in Moj poklic. Aktivnosti so prilagojene posamezni starostni skupini, od najmlajših v vrtcu, najstnikov in mladih do 21. leta. Nabor je objavljen na spletni strani mladostnaburji.si, udeležencem pa prepuščajo tudi lastno iniciativo. Predšolski otroci in učenci prvih dveh triad se bodo v program vključevali kot skupina ali razred, starejši pa kot posamezniki, saj jih želijo, kot je poudarila Rozana Mužica z Inštituta za mladinsko politiko, tudi na ta način navajati na samostojnost.

“Želimo si, da Mladost na burji postane način življenja naših otrok in mladih, ki ga odlikujejo aktivnost, solidarnost ter vztrajnost pri doseganju ciljev. Zato otroke in mlade vabimo, da se vključijo v program, da so aktivni v družbi in solidarni do bližnjih ter da razvijajo svoje kompetence na različnih področjih. Starše, učitelje ter sodelujoče organizacije pa vabimo, da jih spodbujajo pri izvajanju aktivnosti, jim stojijo ob strani pri doseganju ciljev ter jim pomagajo pri razmisleku, kako s svojimi dejanji ustvarjajo boljši svet,” je še dodala Mužica.

Za opravljeno delo bodo dobili značko

Vsi, ki se bodo vključili, bodo z opravljanjem aktivnosti, lahko v šoli, društvih, organizacijah, javnih zavodih ali pri posameznikih osvajali različne stopnje značk. Najmlajši bodo za opravljeno delo osvojili značko Grozdek, učenci v prvi triadi Hubelj, za drugo triado je značka Čaven, za tretjo Kastra, srednješolci in mladi do 21. leta pa si bodo prislužili značko Burja. Posameznik, ki bo osvojil vse značke, bo prejel najvišje priznanje, Zlati stolp. Ker želijo, da bi mladi svoje aktivnosti ozavestili, bodo izpolnjevali posebne dnevnike.

Župan verjame, da bo program dolgoročno uveljavljen tudi med delodajalci, saj bodo lahko tudi na ta način prepoznali mlade, ki so pripravljeni narediti nekaj več.


Najbolj brano