V Sloveniji največja pregledanost žensk od vzpostavitve programa Zora

Ob 18. evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu so na Onkološkem inštitutu, kjer vodijo program Zora, predstavili rezultate pregledanosti v zadnjih letih. V ciljni skupini od 20 do 64 let je 74,4-odstotna, kar je najvišji odstotek do sedaj. Prvič od vzpostavitve programa Zora je pregledanost žensk presegla 70 odstotkov v vseh slovenskih regijah.

Urška Ivanuš Foto: osebni arhiv
Urška Ivanuš Foto: osebni arhiv

SLOVENIJA > Organizirano populacijsko odkrivanje in zdravljenje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb materničnega vratu v programu Zora je v dvajsetih letih rešilo že mnogo življenj slovenskih žensk. Zbolevnost se je v vseh teh letih več kot prepolovila in Slovenija že dosega dva od treh ciljev, ki so nujni za odpravo raka materničnega vratu: več kot 70-odstotno udeležbo žensk v programu Zora in učinkovito zdravljenje predrakavih in rakavih sprememb materničnega vratu pri več kot 90 odstotkih žensk.

Pri udeleženkah programa v povprečju rak materničnega vratu odkrijejo devet let prej kot pri ženskah, ki se preventivnih ginekoloških pregledov z odvzemom brisa materničnega vratu pri izbranem osebnem ginekologu ne udeležujejo, zato je razveseljiv podatek, da je zadnja triletna pregledanost v ciljni skupini od 20 do 64 let 74,4-odstotna, kar je največji odstotek do sedaj. Prvič od vzpostavitve programa Zora je presegla 70 odstotkov v vseh slovenskih regijah in tudi v starostni skupini 50-54 let. Največja je v goriški (83 odstotkov) in koroški (81,4) ter zasavski (78,2) in savinjski (77,1) statistični regiji, najmanjša pa v pomurski (71,1), gorenjski (71,4) in obalno-kraški (71,4). Po občinah je največja v občinah Tolmin (88-odstotna), Šmartno pri Litiji (85,6), Kobarid (85,3), Cerkno (84,7), Šempeter-Vrtojba (84,4 ) in Brda (84).

Urška Ivanuš

vodja programa Zora

“S pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb do raka niti ne pride, zato s preventivnim pregledom pri ginekologu nikar ne odlašajte!”

Največja pregledanost je pri mlajših ženskah starih od 20 do 24 let, najmanjša pri ženskah, starih od 55 do 64 let. V zadnjih letih se rak materničnega vratu najpogosteje pojavlja pri ženskah po 50. letu starosti, ki se ne udeležujejo redno presejalnih pregledov v okviru programa Zora, zato vodja programa Urška Ivanuš poziva ženske, da hodijo na redne presejalne preglede vsake tri leta. “Če so presejalni izvidi do 64. leta starosti negativni, potem je verjetnost, da boste zboleli za rakom materničnega vratu zelo majhna in lahko s pregledi prenehate. Do takrat pa nikar ne odnehajte, saj je rak, odkrit v začetnem stadiju, zelo dobro ozdravljiv, kakovost življenja po zdravljenju pa pomembno boljša. S pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb pa do raka niti ne pride, zato s preventivnim pregledom pri ginekologu nikar ne odlašajte!” poudarja.


Najbolj brano