Osebna rast z delavnicami po metodi postavitve družin

V Ankaranu so v prostorih Inštituta za sistemske postavitve zaživele delavnice za osebno rast, kjer se udeleženci spoznajo z metodo Postavitev družine po Bertu Hellingerju, očetu metode. Delavnice vodita Janja Otoničar in dr. Damijana Žišt, moderatorki družinskih postavitev in organizacijskih sistemskih postavitev.

Po svojih prednikih ne podedujemo zgolj talentov, ampak s čustvenim spominom podedujemo tudi čustva.
Po svojih prednikih ne podedujemo zgolj talentov, ampak s čustvenim spominom podedujemo tudi čustva. 

ANKARAN > Izobraževali sta se na ljubljanskem Inštitutu za sistemske postavitve pri Nataši Čebulj in njenemu kolegu Vedranu Kraljeti iz Zagreba, ki sta se za delo z omenjeno metodo izobraževala pri Hellingerju v Nemčiji. Damijana Žišt je tudi urednica mesečnika Sistemska zavedanja za družinske postavitve, ki ga izdaja Inštitut za sistemske postavitve, Janja Otoničar pa se že od leta 2011 izpopolnjuje na področju nenasilne (povezovalne) komunikacije (NVC) po metodi Marsalla Rosenberga in na področju Geomantije.

“Metoda Postavitev družine temelji na dejstvu, da smo srečni in uspešni šele takrat, ko smo v slogi in soglasju s svojim družinskim sistemom. Omogoča nam iskanje rešitev, ki jih imamo zaradi povezanosti s težavami v družinskem sistemu. Z metodo pridemo v stik z brezpogojno ljubeznijo, ki teče prek življenja skozi naš družinski sistem in nas resnično zdravi. Delavnice v Ankaranu so namenjene vsem tistim, ki metode še ne poznajo in bi jo radi spoznali oziroma preizkusili, kot tudi vsem, ki jo že poznajo. Skozi delavnice in samo metodo udeleženci dobijo vpogled v svoj družinski sistem in spoznajo, kako je pomemben za osebno rast in življenje nasploh,” pravi Damijana Žišt.

Damijana Žišt

moderatorka družinskih postavitev

“Z metodo ugotavljamo, kje koreninijo iracionalni strahovi in razne paranoje. Zaradi strahu lahko imajo posamezniki težave v svojem življenju, lahko prihaja tudi do konfliktov, nasilja, delikventnih otrok, mladostnikov ...”

Raziskovanje odnosov v družinskih sistemih

“Na sistemskem espressu na Primorskem, v Ankaranu, bomo na 2,5-urnih delavnicah za osebno rast s pomočjo metode sistemskih postavitev dvakrat mesečno ob torkih, od januarja do junija 2024 raziskovali odnose v naših družinskih sistemih - odnos s starši, odnos z otroki, vzorce, ki se prenašajo iz roda v rod, partnerske odnose, dinamike in vedenja otrok, odvisnosti in druge - ter metodo izkusili na lastnih primerih. Krepili bomo notranje vire, da bomo v življenju bolj srečni in uspešni. Spodbujali bomo vrednote spoštovanja, empatije in odgovornosti in posledično spodbujali krepitev osebne rasti posameznikov glede na njihove potrebe, cilje in interese, " pojasnjuje Janja Otoničar.

Na vprašanje, kaj nam ta metoda omogoča, Damijana Žišt dodaja: “Omogoča nam, da pogledamo, česa v svojem sistemu ne sprejemamo oziroma česa se ne zavedamo. Z metodo ugotavljamo, kje koreninijo iracionalni strahovi in razne paranoje. Zaradi strahu lahko imajo posamezniki težave v svojem življenju, lahko prihaja tudi do konfliktov, nasilja, delikventnih otrok, mladostnikov ...”

Znanost namreč dokazuje, da imamo v DNK prazen kromosom, o katerem dolgo niso vedeli, kakšna je njegova funkcija. “Danes je znano, da je v njem shranjen čustven spomin naših prednikov. To pomeni, da po svojih prednikih ne podedujemo zgolj talentov, ampak s čustvenim spominom podedujemo tudi čustva. Zaradi čustvenega spomina telesa so lahko tesnobe in neprijetni občutki povezani z dogodki, ki smo jih doživeli do svojega drugega leta starosti, lahko pa so posledica doživetij naših staršev in drugih prednikov. Metoda Postavitev družine nam lahko omogoči, da se od tega strahu s spoštovanjem poslovimo in uspešno zaživimo,” je še pojasnila Žist.

Prekinitev vzorcev za srečnejše življenje

Sistemske postavitve ali postavitev družine predstavljajo tridimenzionalni proces, ki imajo moč prekiniti dolga obdobja trpljenja, nesreč, neuspehov, ki so se ponavljale v družini iz generacije v generacijo.

Otoničar pojasnjuje: “Oče metode, Bert Hellinger, ki je več kot 50 let preučeval družinske sisteme, je prišel do spoznanj, da mnogi izmed nas nezavedno prevzemamo destruktivne družinske vzorce, nenavadna vedenja, destruktivna čustva, stanja in celo bolezni. Prav tako smo nesrečni, se razhajamo v partnerskih odnosih z namenom, da bi družini pripadali. Povezan globoko z ljubeznijo, se otrok včasih nezavedno žrtvuje in zanemarja lastne potrebe v obupnem poskusu, da bi olajšal trpljenje starša ali drugega družinskega člana. Sistemske postavitve nam omogočajo prekiniti te vzorce, da živimo bolj zdravo, srečnejše ter bolj izpolnjeno življenje.”

S pomočjo uvida na sistemskih postavitvah je mogoče začeti novo življenjsko pot in si zato posledično spremenimo življenje in živimo tako, kot si želimo. “Sistemske postavitve nam omogočajo tudi pridobivanje širših in globljih vpogledov ter spoznanj o delovanju v medsebojnih človeških odnosih, ki so na ravni človeških odnosov združene v enost s poljem telesnega, družinskega in družbenega sistema,” še pravi Otoničar.


Najbolj brano