V Satovju besed tudi Tone Kralj

Na nedavnem frankfurtskem knjižnem sejmu je bila v sklopu slovenske predstavitve predstavljena tudi nemška izdaja knjige dr. Egona Pelikana Mussolini in Hitler v cerkvah slovenske Primorske.

prof. dr. Egon Pelikan Foto: Tomaž Primožič/FPA
prof. dr. Egon Pelikan Foto: Tomaž Primožič/FPA

Slovenija se je letos kot častna gostja več kot 200.000 obiskovalcem sejma, sodelujočim 130 državam, njihovim založbam in literarnim agentom, preko medijev pa tudi zainteresirani svetovni javnosti, predstavljala pod sloganom Satovje besed. Na sejemskem Forumu v dveh slovenskih paviljonih in ob slovenski stojnici, pa tudi na mnogih drugih prizoriščih v Frankfurtu se je zvrstilo okrog 250 dogodkov. Nekateri med njimi so se tematsko še posebej navezali na tisti delež (ali “celice” v “satovju”) slovenske književnosti in kulture, ki ima za raziskave Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper poseben pomen, ker nastaja v slovenskem primorskem prostoru, iz njega pa se širi v nacionalne in čeznacionalne razsežnosti.

Kraljev upor fašizmu prek slikarstva

Kot eno od mnogovrstnih dejanj primorskega upora fašizmu je bil izpostavljen upor, ki ga je izvajal likovni umetnik, ekspresionist Tone Kralj. Kraljevo unikatno antifašistično cerkveno slikarstvo in njegov primorski zgodovinski kontekst 20. stoletja sta bila na Frankfurtskem sejmu predstavljena na dveh dogodkih.

Prvi dogodek je v Arheološkem muzeju Frankfurt predstavljala projekcija dokumentarnega filma o Tonetu Kralju in pogovor z avtorjem o zgodovini slovenskega prostora pod fašizmom in nacizmom. Za mednarodno občinstvo je bila pripravljena angleška priredba filma. Scenarij za film je napisal dr. Egon Pelikan, režiral pa ga je skupaj z Markom Radmilovičem. Film je nastal v produkciji ZRS Koper. Pogovor je z odličnim poznavanjem politično-ideoloških konfliktov moderne evropske zgodovine vodila poznana nemška novinarka Maria Wiesner (Frankfurter Allgemeine Zeitung, tudi sodelavka BBC).

Nemška izdaja znanstvene monografije

Filmu in pogovoru je naslednji dan v Slovenskem paviljonu na Odru Srečka Kosovela sledila predstavitev nemške izdaje znanstvene monografije: knjiga Mussolini und Hitler in den Kirchen des slowenischen Küstenlandes (Mussolini in Hitler v cerkvah slovenske Primorske) je letos izšla v založništvu Mohorjeve družbe v Celovcu. Dogodek je z nagovorom uvedla državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar. V prvem delu dogodka je literarni zgodovinar dr. Miran Košuta orisal občinstvu pomen jezika in književnosti za antifašistični odpor v slovenskem primorskem prostoru med obema vojnama. V drugem delu dogodka pa je zgodovinar dr. Egon Pelikan ob projekcijah izbranih primerov iz opusa Kraljevega ideološko-subverzivnega cerkvenega slikarstva, predstavil Kraljevo specifiko artikulacije antifašističnega odpora pod režimsko represijo, ki je to možnost jeziku in književnosti praktično odvzela. Pogovor o knjigi je moderiral dolgoletni urednik za znanost in literaturo pri časopisu Frankfurter Allgemeine Zeitung, Tilman Spreckelsen.

V nemških medijskih objavah, ki so uvajale v frankfurtsko sejemsko dogajanje velja še izpostaviti radijsko in pisno predstavitev nemške monografije o fenomenu Kralj v Neue Züricher Zeitung, ki jo je pripravila novinarka Judit Leister. Satovje besed je odlična metafora za celovitost in raznolikost slovenske kulture, kot jo je opredelil tudi direktor sejma Jürgen Boos.

Pohvala gre izjemni “frankfurtski” ekipi: kuratorju slovenskega gostovanja Mihi Kovaču, nemškemu sokuratorju Matthiasu Göritzu, svetovalki programa in prevajalki Amaliji Maček, direktorici Javne agencije za knjigo Katji Stergar, organizacijski pomočnici Sabini Tavčar in še mnogim drugim, skratka celotni slovenski ekipi, ki je izvedla častno gostovanje na Frankfurtskem sejmu z organizacijsko učinkovitostjo, kakršni še nisem bil priča.

prof. dr. Egon Pelikan

Inštitut za zgodovinske študije ZRS Koper


Najbolj brano