Pred ultra študijskim letom

Na Fakulteti za pomorstvo in promet načrtujejo nekaj sprememb visokošolskih strokovnih študijskih programov, nadaljujejo pa z lansko leto začetimi spremembami. Spodbujeni s pobudo Univerze v Ljubljani za trajnostno družbo (ULTRA), financirane iz programa Načrt za okrevanje in odpornost, želijo študente na fakulteti in na drugih članicah Univerze v Ljubljani z že utečenim praktičnim usposabljanjem pripraviti za iskanje in reševanje problemov.

V letalskem prometu se spet obeta veliko povpraševanje po kadrih
V letalskem prometu se spet obeta veliko povpraševanje po kadrih 

Z rastjo količine letalskih operacij na podoben obseg, kot je bil pred letom 2019, se je pokazalo, da bo v letalskem sektorju ponovno velika potreba po novih kadrih. Kompleksnost delovnih mest, povezanih z zagotavljanjem varnega in nemotenega delovanja celotnega sektorja, pa od bodočih diplomantov zahteva interdisciplinarni pristop. Osvežitve zračnega modula na programu Prometna tehnologija in transportna logistika (PTTL) so si zadali skupaj s Fakulteto za strojništvo.

Sodobne tehnologije v zračnem prometu

Predmet, ki obravnava zračni promet, imenovan Sodobne tehnologije v zračnem prometu obravnava zelo aktualne tematike uvajanja digitalizacije v letalskem prometu in potrebnega zelenega prehoda. Vsebina se dopolnjuje z vsebino izbirnega predmeta Sistemi na letalu na Fakulteti za strojništvo, ki ga lahko prav tako izberejo študentje tretjih letnikov programa PTTL. Vsebina predmeta se usmerja predvsem na tehnološki in poslovni vidik organizacije in delovanja zračnega prometa, delovanje letališč kot multimodalnih vozlišč, postavitev letalske logistike in organizacija poslovanja letalskih prevoznikov. Poudarek je na implementaciji sodobnih tehnologij v zračnem prometu, ob razumevanju pospešenega uvajanja digitalizacije pri povezovanju deležnikov. V sklopu predmeta bodo študentje tudi individualno raziskovali, začutili digitalna orodja za celovito zajemanje podatkov v letalski logistiki, ki omogočajo sledljivost letalskih pošiljk.

Ob sodelovanju z izbranim podjetjem iz letalske industrije bodo pripravili seminarsko nalogo, v kateri bodo obravnavali konkretne probleme in izzive uvajanja digitalizacije poslovanja in okoljsko sprejemljivejših rešitev za bolj zeleno delovanje zračnega prometa. Z uskladitvijo vsebin in povezavo med Univerzo v Ljubljani, Fakulteto za strojništvo ter Fakulteto za pomorstvo in promet študentom ponujajo možnosti interdisciplinarnega vpogleda v delovanje zračnega prometa, ki omogoča večjo kompetentnost diplomantov. Razumevanje delovanja sistemov na letalu, s poudarki na zelenem in digitalnem prehodu, omogoča tehnologom zračnega prometa - zaposlenim v podpornih službah, da lažje prilagodijo postopke in razumejo delovanje sistemov, katere podpirajo v zračnem prometu.

S prikazom vaj na simulatorju letenja ter na brezpilotnih letalnikih bodo pridobili izkušnje in sisteme spoznali v obliki laboratorijskih vaj. Hkrati bodo študentje Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, ki si bodo izbrali predmet Sodobne tehnologije v zračnem prometu, poleg znanja tehnike pridobili še znanja prometne tehnologije in širši vpogled v delovanje celotnega sektorja.

Trajnostna mobilnost

Dejstvo, da je trajnostna mobilnost visoko na agendi, da je treba nekaj narediti glede zastojev, ki nastajajo na naših avtocestah, je bolj ali manj znano in jasno. V obeh primerih se rešitev ponuja kot preusmeritev predvsem tovornega prometa na železnice. Na slovenskem železniškem omrežju je že danes dosežena kapaciteta, potrebna so velika vlaganja v obnovo in nadgradnjo železniške infrastrukture, in ne nazadnje, potrebna je posodobitev, ponekod tudi postavitev signalno varnostnih sistemov pa tudi gradnja novih prog oziroma dodatnih tirov. Upravičeno lahko pričakujemo večja vlaganja v železniško infrastrukturo, kar pomeni, da bomo potrebovali veliko ustrezno izobraženega kadra.

Na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo se predmet Projektiranje in gradnja železnic na visokošolskem programu ni izvajal, saj za ta predmet ni bilo dovolj prijavljenih študentov. Pobudo Fakultete za pomorstvo in promet o skupnem železniškem modulu, ki v medfakultetno izbiro daje predmet Sodobne tehnologije v železniškem prometu, so na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo sprejeli z odprtimi rokami. Verjamejo, da bodo na obeh fakultetah skupaj zagotovili dovolj študentov, da bi lahko izvajali predmete s področja železnic. Hkrati pa sodelovanje dveh fakultet prinaša tudi izmenjavo dobrih praks, izkušenj in znanj med predavatelji, kar se odraža v bolj kvalitetnih predavanjih, skupaj lahko ciljno izobrazijo strokovnjake za delo na področju železniškega prometa, saj je železniški sistem v Sloveniji le en in skupaj na FPP in FGG menijo, da je prav, da študentje pridobijo enotno in za prakso potrebno znanje, ne glede na to, na katero od obeh fakultet so se vpisali.

Mikrodokazila

Mikrodokazila so nov pristop v slovenskem visokem šolstvu, ki pomenijo zapis učnih izidov, ki jih študent doseže z učenjem v manjšem obsegu in so standardno ovrednoteni. Izbirni predmet Pametna orodja v logistiki je naravnan v smer mikrodokazil in povezuje tri skupine najpomembnejših znanj in veščin, ki jih sodobni strokovnjaki potrebujejo za delovanje v transportno logističnem okolju, t.j. operacijske raziskave, ekonometrijo in informatiko. Povezuje praktično delo študentov na terenu - zbiranje podatkov in opazovanje poslovnih aktivnosti v konkretnem transportno logističnem podjetju - in delo v računalniški učilnici, kjer se uporabijo konkretna programska orodja in kjer delo poteka na e-projektni način. Na Fakulteti za pomorstvo in promet pričakujejo, da bodo študente opolnomočili z znanji in veščinami za reševanje sodobnih transportno logističnih izzivov.

Celostno razmišljanje

V zimskem semestru bodo s pomočjo profesorja Marka Pavlihe na Naravoslovnotehniški fakulteti pričeli izvajati izbirni predmet Celostno razmišljanje in delovanje. Predmet je nastal na podlagi interdisciplinarnega sodelovanja strokovnjakov treh fakultet, poleg naravoslovno-tehniške še Fakultete za pomorstvo in promet ter Filozofske fakultete. Vsebina je osredotočena na študenta z namenom izboljševanja njegovih kompetenc na področju, s katerim se ukvarja.

Temeljni cilj je razvijanje samostojnega, kritičnega, odprtega in celostnega razmišljanja študenta o sistemih, njihovih medsebojnih povezavah in posledicah njihovega delovanja, kakor tudi povezovanje naravoslovnih in tehnoloških znanj z družboslovnimi in humanističnimi znanji v imenu trajnostnega delovanja v dobro širše družbene skupnosti. Naučiti bi jih želeli razmišljati o današnjem času s pogledom na včeraj, danes in jutri ter ustvarjati nove modele, pristope, rešitve in vizije.

Vojaška smer

Na Fakulteti za pomorstvo in promet so na vseh visokošolskih študijskih programih vpeljali Vojaško smer. Vpisanih je pet študentov, usposabljanje se izvaja skupaj z rednimi študenti. So prva fakulteta v Sloveniji, ki izvaja tovrstno smer na visokošolski ravni.

Slovenska vojska (SV) v tej obliki izobražuje svoj bodoči kader, diplomanti se lahko tudi ne zaposlijo v SV, lahko pa s SV sklenejo pogodbo o štipendiranju in imajo po dokončanju študija možnost zaposlitve v SV. Vpis na Vojaško smer kaže zanimanje za dejavnosti, ki omogočajo mladim zaposlitve v SV in v službah za varnost in zaščito morja.


Najbolj brano