Preklicana evakuacija, krajani Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov

Gasilci se na Krasu še vedno borijo s tremi večjimi požarišči: pri Novi vasi, pri Vojščici in na liniji med Cerjem in Trsteljem. Tu imajo tudi izdatno pomoč iz zraka. Preklicana pa je evakuacija prebivalcev treh vasi iz občine Miren Kostanjevica: Vojščica, Temnica in Novelo.

Gasilci imajo za seboj še en naporen dan. Foto: Danijel Cek
Gasilci imajo za seboj še en naporen dan. Foto: Danijel Cek

KOSTANJEVICA NA KRASU > Razmere so se v okolici vsaj toliko umirile, da bo lahko nekaj več kot 400 krajanov noč preživelo doma, so sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno primorsko.

Popoldne je tiste, ki so del dneva preživeli v telovadnici v Komnu, obiskal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Kot je povedal, je bilo ljudem nudeno dostojno začasno prebivališče in so bili zadovoljni z razmerami. Vse se je namreč zgodilo na hitro.

Gasilci in vsi, ki sodelujejo pri intervenciji na Krasu, se iskreno zahvaljujejo prav vsem ljudem za vso skrb in podporo, tudi za poslano hrano, vodo, energijske ploščice, sladkarije. Obenem iz štaba operacije sporočajo, da imajo trenutno za vse gasilce na voljo dovolj hrane, tudi tople, vode in tudi energijskih pripomočkov. Manjše težave z oskrbo enot so bile, razumljivo, le prvi dan v nedeljo in delno še v ponedeljek. Zdaj pa je vse urejeno.

Medtem se gasilci na Krasu še vedno borijo s tremi večjimi požarišči: pri Novi vasi, pri Vojščici in na liniji med Cerjem in Trsteljem. Pri gašenju jim pomagajo helikopterji in letalo Pilatus slovenske vojske in helikopter slovenske policije, Pozno popoldan se je znova pridružilo letalo za gašenje canadiar, prispel je tudi slovaški helikopter.

Glavna naloga vseh sil je zadržati požarno linijo pred cesto Temnica - Renče.

Sicer pa je na terenu več kot 1000 slovenskih gasilcev, v pomoč pa jim je prišlo tudi devet hrvaških.

Na Komenskem pod nadzorom

Medtem so na komenskem delu kraškega požara, kjer gašenju poveljuje Kraška gasilska zveza, razmere že nekaj časa pod nadzorom, saj že od noči ne gori več, gasilci varujejo požarišče, da se ne bi ponovno vnelo.

“Gasilci poizkušajo vse, da bi obvarovali stanovanjske in gospodarske objekte. Gašenje iz zraka je kar oteženo, a se vsi trudijo po najboljših močeh,” so že zgodaj popoldne sporočili iz regionalnega štaba CZ za severno Primorsko.

Ogenj so želili ustaviti tudi s sečnjo dreves

Med Vojščico in Kostanjevico na Krasu so gasilci s sečnjo dreves želeli ustvariti protipožarne preseke, torej pasove brez dreves, da bi spustili požar na tla, kjer bi ga lažje ustavili. Vendar se je ogenj nezadržno širil naprej prek krošenj borovcev.

Kot smo izvedeli, je “za piko na i” okrog 15. ure zagorelo še v trgovini OBI v Novi Gorici, kamor je bila napotena ena od gasilskih enot.

Gašenje požara v trgovini OBI (foto: Leo Caharija)

Nabrali številna neeksplodirana ubojna sredstva

Pozno dopoldne smo obiskali tudi Brestovico pri Komnu, kjer imajo štab civilna zaščita in gasilci, prisotna je tudi vojska s premično ambulanto.

Prisotna je bila tudi enota za odstranjevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne, s katerimi je posejano območje požara. Nabrali so za celo prikolico teh sredstev.

Jamlje so ubranili gasilci Kraške gasilske zveze

Ogledali smo si tudi mejni prehod Klariči, ki je v celoti pogorel. Kot smo izvedeli, so prav gasilci Kraške gasilske zveze včeraj pred požarom ubranili vas Jamlje na italijanski strani, saj so bili tam prisotni v večini, medtem ko je bilo italijanskih gasilcev manj. Čeprav so se trudili požar zatreti, je, kot smo poročali včeraj, zaradi vetra preskočil na slovensko stran.

Kot omenjeno, so se v treh vaseh - Temnici, Vojščici in Novelu - dopoldne oglasile sirene za evakuacijo. Zbirno mesto za več kot 400 prebivalcev teh treh vasi je telovadnica v Komnu.

“Tam so tudi vse potrebne službe za pomoč, iz Centra za socialno delo Nova Gorica so sporočili, da bo tem ljudem na voljo tudi psihosocialna pomoč,” sporočajo iz štaba civilne zaščite za severno Primorsko.

Pristojne službe rešujejo tudi živino.

Na Krasu je tudi danes minister za obrambo Marjan Šarec, ki pozorno spremljanje dogajanje.

Na terenu je več kot 1000 gasilcev iz šestih gasilskih regij - gorenjske, celjske, notranjske, savinjske, obalno-kraške in severnoprimorske. Iz zraka jim pomagata dve letali - hrvaški canadiar in Pilatus PC 6 slovenske vojske - ter helikopterji slovenske vojske in policije, ter avstrijski. Slovaški pa je še na poti. Posredovanje iz zraka otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem.

“Požar se širi v vse smeri, ker se veter neprestano obrača. Teren, na katerem se gasi, je presušen in težko dostopen zaradi gostega grmičevja,” nam je dopoldne povedal Timotej Gregorič iz PGD Golo. “Naokoli je tudi ogromno neeksplodiranih sredstev iz prve svetovne vojne. Pogosto slišimo poke. Samo upamo lahko, da vsi ostanejo celi,” dodaja.

Zdravstvena oskrba in topli obroki za gasilce

Slovenska vojska je zagotovila zdravstveno enoto, pripravljala pa bo tudi tople obroke za gasilce na terenu. Vse več nalog imajo tudi policisti, sploh pri, kot včeraj, izvajanju evakuacije ogroženih. V pripravljenosti so tudi reševalci, pa člani ekipe Prve pomoči RK Nova Gorica.

Zaposleni na Zavodu za gozdove pomagajo gasilcem iz drugih predelov Slovenije pri usmerjanju in gibanju po terenu oziroma po vseh požarnih poteh, ki jih odlično poznajo. Usklajujejo pa tudi izvajanje sečenj z izvajalci (Slovenski državni gozdovi in drugi) na obstoječih požarnih poteh in širitvah koridorjev ter varnostnih posek.

Ponoči izbruhnili požari na več mestih

Potem ko so se sinoči razmere na Krasu umirile, je noč znova terjala posredovanje gasilcev. Na več mestih so izbruhnili manjši požari, poleg teh žal tudi dva večja, pri čemer se je eden nevarno približal Kostanjevici na Krasu, je povedal nočni vodja intervencije Stanko Močnik.

A evakuacija ljudi ni bila potrebna. Že pošteno izmučenim domačim gasilcem je uspelo omejiti požare s pomočjo kolegov iz vse Slovenije. Skupaj jih je bilo ponoči na terenu 800, danes jih prihaja še približno 500, vsi pa težko čakajo izdatno pomoč iz zraka.

Gasilci so izčrpani. Nekateri so potrebovali zdravniško pomoč. (Foto: Gasilska enota Ribnica)

Kot je sinoči dejal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan, gre prav gotovo za največji požar v zgodovini Slovenije, njegove posledice v naravi ap bodo nepopravljive.

Premier Robert Golob je sinoči napovedal, da si bo vlada ob naložbi za obnovo nastale škode prizadevala tudi za sprejetje interventnega zakona, s katerim bi Krasu, ki je požarno najbolj ogroženo območje pri nas, že do prihodnjega leta zagotovili vse potrebno, da se takšna katastrofa ne bi ponovila.


Najbolj brano