Meditativna pokrajina bivše Divačanke

V Mali galeriji divaške občinske stavbe je julija in avgusta na ogled razstava del slikarke Isabelle Turinetti di Priero iz Nove Gorice, ki pa ima divaške korenine.

V divaški Mali galeriji v juliju in avgustu svoja dela razstavlja  
Isabella Turinetti di Priero. Foto: Jožica Planinc
V divaški Mali galeriji v juliju in avgustu svoja dela razstavlja Isabella Turinetti di Priero. Foto: Jožica Planinc

DIVAČA > Razstavo z naslovom Meditativna pokrajina so odprli ob občinskem prazniku na pobudo slikarkinih nekdanjih sošolcev in prijateljev. “V Divači se počutim tako domače,” je iskreno izjavila rahločutna umetnica in nadaljevala: “pa saj sem pravzaprav tu doma!”

Isabelle Turinetti di Priero je osnovno šolo obiskovala v Divači, po končani srednji šoli je nadaljevala študij na oddelku likovne pedagogike Pedagoške akademije v Ljubljani. Leta 1993 je razstavljala v Mali galeriji v Sežani, tri leta kasneje v Hodnikovem mlinu v Ilirski Bistrici in v prostorih OŠ dr. Bogomirja Magajne v Divači. Kasneje je razstavljala tudi v eni vodilnih galerij, Hest in Hest 35 v Ljubljani. Sedaj živi in ustvarja v Novi Gorici.

Nežna in čutna slikarka je po večletnem predahu zaradi neprijetnih življenjskih okoliščin ob odprtju divaške razstave zažarela v varnem domačem okolju, kjer se je je dotaknila globoka pozornost in tudi sprejetost domačega kraja ter razumevanje njene žeje po lepem v umetnosti, naravi in ljudeh.

“Skozi ves čas sledim tistemu, kar me v mojem življenju privlači - to je svet, skrit običajnemu materialističnemu dojemanju, ni pa skrit naši duši in našim srcem. Duhovnost in metafizični odnos do sveta veje skozi moje celotno ustvarjalno življenje, saj je to tisto, kar me v tem utelešenju resnično zanima,” je povedala slikarka.

Razstavljene slike so izpoved njenega doživljanja narave: “Te pokrajine so meditativni trenutki mojega vsakdana. V njih je zaznati tišino, čistost, mir, preprostost, lepoto, veselje, mističnost in pestrost. Le to pa predstavlja srčiko plemenitosti naših življenj in tistega, kar naj bi bilo vredno doseči. V naglici naše sodobne civilizacije so moji ustvarjalni trenutki umik k mojemu bistvu.”

Kulturni program ob odprtju je povezovala Nataša Adam, glasbene predahe pa sta poustvarila mlada pevka Jerneja Škrlj iz Dan pri Divači in kitarist Dejan Sosič iz Divače.


Najbolj brano