Za sedem osumljenih v zadevi klicni centri zahteva za sodno preiskavo

Specializirano državno tožilstvo je za sedem osumljencev kaznivih dejanj trgovine z ljudmi, ki so povezani z nezakonitimi klicnimi centri, vložilo zahtevo za sodno preiskavo. Šest jih sumijo kaznivega dejanja trgovine z ljudmi, enega pa pomoči pri omenjenem kaznivemu dejanju. Vse skupaj naj bi vodila oseba iz Tajvana.

 Člani mednarodne kriminalne združbe so v Sloveniji in na 
Hrvaškem žrtve, povečini Tajvance, prisilili, da so iz klicnih 
centrov klicali kitajske državljane z namenom, da bi jim slednji 
nakazovali denar. Foto: MUP
Člani mednarodne kriminalne združbe so v Sloveniji in na Hrvaškem žrtve, povečini Tajvance, prisilili, da so iz klicnih centrov klicali kitajske državljane z namenom, da bi jim slednji nakazovali denar. Foto: MUP

MARIBOR > V kriminalistični preiskavi trgovine z ljudmi so namreč v četrtek opravili 16 hišnih preiskav. Prostost so odvzeli devetim osebam, od tega jih je bilo v petek pridržanih še šest, med njimi dva slovenska državljana in štirje tuji državljani azijskega porekla, za katere je sodišče odredilo pripor.

Po navedbah Specializiranega državnega tožilstva, ki je danes razkrilo nekaj več podrobnosti iz preiskave, so bile žrtve kaznivega dejanja povečini Tajvanci, ki so bili prisiljeni, da so iz klicnih centrov klicali kitajske državljane z namenom, da bi jim slednji nakazovali denar.

Kot so zapisali na tožilstvu, so predkazenski postopek, v katerem so izvajali tudi prikrite preiskovalne ukrepe, usmerjali od marca lani, ker je obstajal utemeljen sum, da so člani dobro organizirane mednarodne kriminalne združbe najmanj od novembra 2015 na osmih različnih lokacijah v Sloveniji, na Hrvaškem pa na dveh lokacijah, v t. i. klicnih centrih zlorabljali in izrabljali večje število ljudi tako, da so morali po njihovih navodilih izvrševati kazniva dejanja goljufije na škodo državljanov Kitajske.

Žrtve, ki praviloma prihajajo iz Tajvana, so zaklenili v klicne centre, jim omejili svobodo gibanja, odvzeli osebne dokumente, denar in mobilne telefone ter jih z različnimi navodili, zahtevami in grožnjami prisilili, da so po navodilih vodje posameznega centra izvrševale kazniva dejanja goljufije, so pojasnili na tožilstvu.

Tajvanci hiš niso smeli zapustiti, četudi bi se želeli vrniti domov, pa to ne bi bilo mogoče, saj za to niso imeli dokumentov in denarja, praviloma tudi ne govorijo nobenega tujega jezika. Če niso sledili ukazom vodje hiše, so nad njimi izvajali psihično in fizično nasilje na način, da so bili za vsako napako kaznovani, na primer z večurnim stanjem na posebnem mestu, obrnjeni k zidu. Omejevali so jim hrano in spanje.

Prepovedali so jim medsebojno komunikacijo in jim omejili gibanje po hiši. Ves čas so bili popolnoma izolirani od okolja, saj niso smeli odpirati oken, ki so bila ves čas zastrta s spuščenimi roletami ali prekrita z neprosojno folijo. Dovoljenje vodje hiše so potrebovali tudi za povsem osnovno higieno. Stiki s svojci so bili strogo omejeni in nadzorovani, saj so jih smeli poklicati zgolj enkrat na teden in jim ob nadzoru vodje hiše v nekaj minutah povedati zgolj to, da so v tujini in na varnem. Za delo jim niso dali nobenega plačila, čeprav so jih ravno z obljubo dobrega zaslužka zvabili na delo v Evropo, so navedli na tožilstvu.

Slovenski člani združbe so po navedbah Specializiranega državnega tožilstva delovali po navodilih vodje združbe, ki je v Slovenijo prihajal občasno, sicer pa je deloval in še vedno deluje iz Tajvana, kjer se tudi nahaja.


Najbolj brano