VS ZN sprejel resolucijo s pozivom k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi

Varnostni svet ZN je danes sprejel resolucijo z zahtevo po takojšnji prekinitvi ognja v Gazi med muslimanskim svetim mesecem ramazanom, ki bo vodila v trajno premirje. Resolucijo, ki jo je predlagalo deset nestalnih članic, med njimi Slovenija, so podprle vse članice VS ZN razen ZDA, ki so se vzdržale.

 Foto: Unsplash.com
Foto: Unsplash.com

LJUBLJANA, NEW YORK > Resolucija zahteva tudi takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh talcev in odpravo vseh ovir za humanitarni dostop do njih. Od obeh strani v spopadu pa zahteva tudi spoštovanje mednarodnega prava pri ravnanju s pridržanimi osebami.

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je danes pozval k izvajanju resolucije Varnostnega sveta ZN, ki zahteva takojšnjo prekinitev ognja v Gazi in izpustitev vseh talcev. “To resolucijo je treba izvajati. Njena neizpolnitev bi bila neodpustljiva,” je zapisal na platformi X. Varnostni svet ZN je danes sprejel resolucijo z zahtevo po takojšnji prekinitvi ognja v Gazi, ki bo vodila v trajno premirje, ter takojšnjo izpustitev vseh talcev.

Resolucija Alžirije, Ekvadorja, Gvajane, Japonske, Malte, Mozambika, Južne Koreje, Sierra Leone, Slovenije in Švice prav tako poudarja nujno potrebo po povečanju dotoka humanitarne pomoči v Gazo in zaščiti civilnega prebivalstva v palestinski enklavi.

V uvodu resolucija poudarja zahtevo za spoštovanje mednarodnega prava in obsoja napade na civiliste ter civilne objekte, kakor tudi vsa teroristična dejanja, ter opozarja, da mednarodno humanitarno pravo prepoveduje ugrabitve talcev.

Danes je pomemben dan, ki pomeni začetek konca trpljenja civilistov v Gazi, je dejal slovenski veleposlanik v VS ZN Samuel Žbogar po današnjem sprejetju resolucije z zahtevo po takojšnji prekinitvi ognja v Gazi. Premier Robert Golob meni, da je zdaj skrajni čas za ukrepanje, ministrica Tanja Fajon pa je resolucijo označila za sporočilo upanja. Žbogar, ki je s kolegi iz devetih preostalih nestalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov sodeloval pri pripravi resolucije, je po glasovanju dejal, da je to pomemben dan, ki pomeni začetek konca trpljenja civilistov v Gazi. “Danes je pomemben dan za izvoljene članice Varnostnega sveta. Našli smo glas za poenotenje. Zato smo tu. Pokazali smo vodstvo za mir,” je dejal. Dodal je, da bo potrebne še več takšne enotnosti pri Gazi in drugih krizah po svetu. “Slovenija je pripravljena,” je poudaril.
“Končno nekaj dobrih novic iz New Yorka," pa je po sprejetju resolucije izjavil premier Robert Golob. Poudaril je, da je zdaj skrajni čas, da se besede spremenijo v dejanja in da se resolucija začne izvajati na terenu, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. “Civilisti nujno potrebujejo humanitarno pomoč in zaščito. Mednarodno humanitarno pravo je treba spoštovati. Ljudem moramo povrniti upanje v mirno prihodnost,” je nadaljeval ter dodal, da bo Slovenija še naprej igrala konstruktivno in povezovalno vlogo v VS ZN. Spomnil je še, da je resolucijo predlagala skupina nestalnih članic VS ZN, v kateri je imela Slovenija pomembno vlogo.
Fajon, ki se sicer mudi na obisku v BiH, je v izjavi pojasnila, da Slovenija ni samo pomagala v pogajanjih, temveč je tudi soavtorica in idejna vodja danes sprejete resolucije. Po njenih besedah je resolucija zelo potrebno sporočilo upanja. “Ponosna sem, da je bila Slovenija del skupine izvoljenih desetih članic, ki so trdo delale na oblikovanju in sprejetju te prelomne resolucije,” je sporočila na omrežju X. “Morija v Gazi se mora končati, to je glavno sporočilo resolucije,” je še poudarila ministrica in opozorila, da je nadalje ključno zagotoviti začasno premirje, ki bo nato vodilo v stalno premirje. Dodala je, da si bo Slovenija tudi v prihodnje prizadevala za iskanje rešitve dveh držav in priznanje Palestine ter mirnega sobivanja Izraelcev in Palestincev.

Resolucija prav tako izraža globoko zaskrbljenost zaradi katastrofalnega humanitarnega položaja v Gazi in priznava diplomatska prizadevanja Egipta, Katarja in ZDA za prekinitev sovražnosti, izpustitev talcev in povečanje humanitarne pomoči.

Zasedanje Varnostnega sveta se je začelo z minuto molka v spomin na žrtve terorističnega napada v Moskvi.

Pred glasovanjem se je ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija pritožil, da so besedilo predloga resolucije v zadnjih urah spremenili in zahtevo po “stalnem premirju” spremenil v zahtevo po “trajnem premirju”. Zato je predlagal, da se vrnejo k uvodnemu besedilu, vendar predlog ni dobil podpore.

Nebenzija je potem vseeno glasoval za resolucijo, ki je ZDA tokrat niso blokirale z vetom. Veleposlanica Linda Thomas Greenfield je po glasovanju dejala, da resolucija priznava diplomatska prizadevanja za končanje krize.

Mednarodno skupnost je pozvala, naj pritisne na Hamas, da sprejme dogovor o premirju. “Do premirja je mogoče priti le z izpustitvijo talcev,” je dejala.


Najbolj brano