Italijani marca na referendumu o zmanjšanju števila parlamentarcev

Italijanski volilci bodo 29. marca na referendumu odločali o zmanjšanju števila članov italijanskega parlamenta z 945 na 600, je v ponedeljek odločila italijanska vlada. Italijanskega premierja Giuseppeja Conteja referendum ne skrbi. Med pobudniki referenduma je tudi slovenska senatorka Tatjana Rojc, ki trdi, da gre za kršenje ustavnih pravic.

Slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc Foto: Damjan Balbi
Slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc Foto: Damjan Balbi

RIM > "Prepričani smo, da velik del državljanov podpira to reformo," je poudaril Conte. Meni, da vlada zaradi referenduma ne bo padla.

V skladu z ustavnim zakonom, ki ga je italijanski parlament potrdil oktobra, se bo število voljenih poslancev v spodnjem domu zmanjšalo s 630 na 400, število senatorjev pa s 315 na 200.

Slovenska manjšina bi lahko ostala brez svojih predstavnikov v Rimu

Spremembe neposredno zadevajo slovensko manjšino v Italiji, ki se boji, da bo zaradi krčenja števila parlamentarcev lahko ostala brez svojih predstavnikov v Rimu. Pri tem opozarjajo na določila zaščitnega zakona za Slovence v Italiji iz leta 2001. Ta v 26. členu predvideva, da volilni zakoni za volitve senata in poslanske zbornice vsebujejo določila, ki olajšajo izvolitev kandidatov, ki pripadajo slovenski manjšini. Furlaniji - Julijski krajini bodo po novem pripadli štirje senatorji namesto sedmih in osem poslancev namesto 13.

Slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc je pobudo podpisala ravno zato, ker zakon za FJK in slovensko manjšino, ki ju predstavlja, predvideva "zares dramatično krčenje" števila predstavnikov v parlamentu. FJK bo v skladu z ustavnim zakonom prikrajšana za 42 odstotkov svojih predstavnikov v senatu in 38 odstotkov svojega predstavništva v poslanski zbornici, kar daje dejansko tudi slovenski narodni skupnosti manjšo možnost predstavništva, je pojasnila za STA.

"Mislim, da moramo zelo ostro nastopiti, da se razume, kaj sploh pomeni krčenje števila parlamentarcev, da to ni zgolj neki ekonomski prihranek, ampak grobo kršenje ustavnih pravic," je poudarila senatorka.

Prihranili naj bi milijardo evrov na zakonodajno obdobje

Pobudniki zakona iz Gibanja pet zvezd namreč menijo, da bodo z zmanjšanjem števila članov parlamenta prihranili milijardo evrov na zakonodajno obdobje.

V predreferendumski kampanji se bo Rojčeva zavzemala za to, da bi preprečili takšno reformo, kot je. "Jaz sem za to, da se razmisli in naredi novo reformo, ki naj bo res takšna, da zaobjema celotno podobo, politično sliko in daje vsem pravico, da imajo svojega predstavnika v najvišjih državnih institucijah," je izpostavila.

Tudi sicer kritiki menijo, da reforma pomeni populističen odgovor na nenaklonjenost javnosti elitam, ki pa bo imela relativno majhen vpliv na varčevanje in ne bo veliko prispevala h krajšim parlamentarnim postopkom.

Predlog so sicer oktobra podprle vse največje poslanske skupine, vendar pa so tudi med podpisniki referendumske pobude po besedah slovenske senatorke člani senata iz celotnega političnega spektra, tudi eden iz Gibanja pet zvezd. Pobudo za referendum mora sicer podpisati najmanj 65 senatorjev, podpise pa preveri ustavno sodišče.


Najbolj brano