Šarec: “Čas je, da se preseka ta negotovost”

Stranke LMŠ, SD, SMC, SAB in Desus bodo jutri v državni zbor vložile kandidaturo Marjana Šarca za mandatarja. Petorček obenem predlaga, naj predsednik DZ postane Dejan Židan. DZ bo o mandatarju glasoval v začetku prihodnjega tedna. Šarec si želi, da bi ga podprla tudi Levica, čeprav z Levico včeraj še niso uskladil protokola o sodelovanju.

Predsedniki petih strank, ki snujejo novo koalicijo, so se včeraj 
odločili, da bodo s kandidiranjem Marjana Šarca prvi korak 
naredili v sredo.  Foto: STA
Predsedniki petih strank, ki snujejo novo koalicijo, so se včeraj odločili, da bodo s kandidiranjem Marjana Šarca prvi korak naredili v sredo.  Foto: STA

LJUBLJANA > “Resno gremo v to zgodbo, naši podpisi bodo, kajti čas je, da se preseka ta negotovost,” je po skoraj sedmih urah pogovorov v imenu petih strank povedal prvak LMŠ Marjan Šarec.

Glasovanje bo pokazalo resnost namenov

“Prav je, da damo na mizo, kar smo se dogovorili; da vložimo kandidaturo in presekamo gordijski vozel, ki že celo poletje visi nad nami, in storimo ta korak. Kdor bo to vlado podprl, pomeni, da je resen, kdor je pač ne bo, bo s tem pokazal, da nima resnih namenov,” je Šarec dejal o nadaljnjem oblikovanju vlade.

Dejstvo je, da ima petorček 43 glasov, za izvolitev predsednika vlade pa jih potrebuje vsaj 46. Sodelovanja s stranko Levica, ki bi lahko Šarcu dala še devet glasov, manjšinsko vlado pa bi podpirala od zunaj, še niso dorekli. Poleg tega je izvolitev predsednika vlade šele prva stopnica na poti do vlade. Ko bi Šarec sestavil vlado, bi jo moral DZ vnovič podpreti z najmanj 46 glasovi.

Kadrovskih zadev se včeraj še niso dotaknili, je povedal Šarec. Dogovorili so se le, da bodo prihodnji teden na čelo DZ predlagali Dejana Židana. Na vprašanje, kaj je botrovalo temu dogovoru - spomniti velja, da je bil pretendent za to funkcijo Miro Cerar - Šarec ni odgovoril. Cerarja se zdaj omenja kot zunanjega ministra.

Kakšna bo vloga Levice?

S koalicijskim petorčkom je včeraj sestankovala tudi Levica. Prečesali so protokol o zunajkoalicijskem sodelovanju z Levico, skupnega jezika o tem, kaj bo kdo dal in kaj dobil v zameno, pa še niso našli. Šarec pričakuje podporo Levice; kot je dejal, so morda potrebna še kakšna usklajevanja, a “noben od teh dokumentov ni takšen, da ne bi dovoljeval teh korakov, ki sem jih omenjal”.

Koordinator Levice Luka Mesec je stvari videl drugače. Protokola še niso uskladili, saj da so koalicijski partnerji predlog protokola, ki ga je pripravila Levica, zavrnili in napisali novega. Razhajanja so po Mesečevih besedah precejšnja, največ pa se jih nanaša na vlogo stranke Levica in na način dela.

O predlogu, ki ga je Levici ponudil koalicijski petorček, se je zvečer pogovarjal izvršni odbor Levice, usklajevanja bodo sledila danes, v teku pa je tudi interni referendum, na katerem se članstvo Levice opredeljuje do sodelovanja z manjšinsko vlado. Referendum bo potekal do četrtka. Šele njegov izid bo poslanski skupini Levica dal legitimnost, da podpre vlado.

Mesec je poudaril, da želijo še pred oddajo podpisov pod kandidaturo Marjana Šarca za mandatarja dobiti “jasne zaveze, da se koalicijski sporazum po njihovi podpori kandidatu za mandatarja ne bo bistveno spreminjal.” Včeraj je bila po njegovih besedah izražena namera, da bi se.

Levico je zmotilo še, da so za kandidaturo Židana za predsednika DZ izvedeli hkrati z novinarji in ne na skupnem sestanku s petorčkom. “Če smo do sedaj delali konstruktivno in v sodelovalnem duhu, nas nekatere tendence, ki so jih danes pokazali koalicijski partnerji, skrbijo,” je dejal Mesec. Šarca nameravajo podpreti in pri tem vztrajajo, a koalicijske partnerje opozarjajo, da ne za vsako ceno.


Najbolj brano