Obravnava medvrstniškega nasilja je prioriteta

V Ljubljani danes in v petek poteka 22. strokovni posvet Otrok - zrcalo družbe, na katerem bodo strokovnjaki z več področij spregovorili o medvrstniškem nasilju. Kot je poudarila generalna državna tožilka Katarina Bergant, gre za zelo pomembno temo. Zavezala se je, da bo obravnava medvrstniškega nasilja ena od njenih “absolutnih prioritet".

Medtem ko je danes tudi življenje odraslih povezano s svetovnim 
spletom,   je življenje mladostnikov v določeni meri že kar preseljeno na splet oziroma na družabna omrežja, ki lahko kot 
sprožilec vplivajo na nasilno vedenje, obenem pa služijo kot 
platforma za širjenje nasilja, je poudarila generalna državna 
tožilka Katarina Bergant.
Medtem ko je danes tudi življenje odraslih povezano s svetovnim spletom, je življenje mladostnikov v določeni meri že kar preseljeno na splet oziroma na družabna omrežja, ki lahko kot sprožilec vplivajo na nasilno vedenje, obenem pa služijo kot platforma za širjenje nasilja, je poudarila generalna državna tožilka Katarina Bergant.  

LJUBLJANA > Strokovni posvet po navedbah Katarine Bergant naslavlja zelo aktualno temo soočanja z izzivi obravnave medvrstniškega nasilja, za razumevanje in obravnavo katerega pa ni dovolj zgolj poznavanje pravnih pravil in sodnih postopkov. “Zelo pomembno je, da imate znanja in veščine, da k tem otrokom in mladostnikom tudi primerno pristopite. Ob pravnem znanju je potrebno tudi poznavanje ozadij in drugih področij,” je zatrdila.

Medtem ko je danes tudi življenje odraslih povezano s svetovnim spletom, socialnimi omrežji in z informacijsko tehnologijo, pa je življenje mladostnikov v določeni meri že kar preseljeno na splet oziroma na družabna omrežja, ki lahko kot sprožilec vplivajo na nasilno vedenje, obenem pa služijo kot platforma za širjenje nasilja, je poudarila.

“Naloga vseh, ki ste ali smo vključeni v predkazenske in kazenske oziroma sodne postopke, je prioritetno zagotovitev celovite obravnave, ki bo otrokom kot žrtvam kaznivih dejanj omogočila pravičnost brez dodatne travmatizacije,” je poudarila Bergant. Pri tem je kot pomemben mejnik pri obravnavanju otroka v sodnih postopkih v Sloveniji izpostavila projekt Hiše za otroke.

Zavezala se je, da bo temu področju kot generalna državna tožilka dala pomen v politiki pregona generalnega državnega tožilca, ki ga bo sprejela v prihodnjih mesecih. “Obravnava medvrstniškega nasilja bo tako ena od mojih absolutnih prioritet za naslednjih šest let,” je zaključila.

Državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje Andreja Kokalj je medtem izpostavila, da je obstoječa kazenskopravna ureditev glede mladoletnih storilcev kaznivih dejanj v izhodišču usmerjena v pomoč, vzgojo in prevzgojo, saj gre za osebe, ki so v postopku odraščanja in zato potrebujejo drugačno oziroma prilagojeno obravnavo.

Izpostavila je, da na ministrstvu za pravosodje podpirajo projekt ministrstva za digitalno preobrazbo, s katerim osveščajo o prisotnosti medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. “Prav je, da mladi dobijo sporočilo, da je kakršnokoli nasilje nesprejemljivo. O tem je treba govoriti in veliko pozornosti nameniti tudi preventivi,” je zatrdila.

Z vidika kazenskopravnega sistema je po navedbah Kokalj namreč izhodišče, da najhujših posledic ni mogoče preprečevati v okviru kaznovalnega prava, ki pride na vrsto kot zadnja možnost, ko sta kaznivo dejanje in prekršek že storjena.

Kot je izpostavila državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Helga Dobrin, je medvrstniško nasilje kompleksen pojav. Mladostniki namreč niso ločeni od širše družbe, zato omenjeno obliko nasilja ni mogoče obravnavati ločeno od širših družbenih vprašanj, povezanih s socialnoekonomskim položajem družin, položajem mladih v družbi in strpnostjo do različnih družbenih skupin.

“Menim, da je za dolgoročen uspeh pri zagotavljanju čim bolj spodbudnega okolja za mlade ključen celosten pristop vseh pristojnih institucij. Potrebno je usklajeno sodelovati tako preventivno kot kurativno ter se učinkovito pripraviti tudi na morebitne nasilne dogodke, zato je pomen takšnih izobraževalnih usposabljanj danes še toliko večji,” je zaključila.


Najbolj brano