Dražje parkiranje bo udarec za domačine in gostince

Predvidoma spomladi bo po zgledu drugih slovenskih turističnih mest tudi v Portorožu in Piranu parkiranje dražje. Občani opozarjajo, da bi se zaradi tega lahko zmanjšali prihodki od gostinstva in trgovske dejavnosti, zlasti v zimskih mesecih.

 Foto: Tomaû Primoûic/FPA
Foto: Tomaû Primoûic/FPA

PIRAN > Piranski občinski svetniki so v sredo na seji med drugim potrdili nove tarife za parkiranje na območju Občine Piran. Za uro parkiranja v središču Portoroža bo tako treba odšteti dva evra, v jedru Pirana v zimskih mesecih štiri evre, med sezono pa kar šest evrov na uro.

Celoletne parkirne tarife bodo veljale vse do Lucije

Če je bilo parkirnino doslej treba plačati vse leto zgolj v ožjem turističnem središču Portoroža, se pravi na območju med Solinsko potjo (skladišče soli Grando) in Koprsko cesto (slaščičarna Cacao), bodo po novem celoletne parkirne tarife veljale tudi na območju med Solinsko potjo in krožiščem pri Mercatorju v Luciji.

Podaljšuje pa se tudi obdobje, ko se v občini obračunavajo višje tarife. Če so bile do zdaj parkirnine dražje med 1. aprilom in in 30. septembrom, se bodo po novem višje tarife obračunavale med 1. marcem in 31. oktobrom. V javnem podjetju Okolje Piran ukrep utemeljujejo z daljšo turistično sezono. Poleg številnih novosti bodo uvedli tudi plačljive vozovnice na relaciji Fornače-Tartinijev trg Piran in na relaciji Fornače-pokopališče Piran.

Nove tarife bodo po denarnicah udarile tudi občane

“Mislim, da je to nesramna poteza občine, zaradi katere se bo Portorož samo še bolj zaprl sam vase. V zimskih mesecih bo še bolj prazen in turoben, kot je zdaj,” poudari priznani portoroški gostinec, ki pa ni želel biti imenovan. “Očitno se z denarjem razsipava na drugih področjih, zato je treba polniti občinsko blagajno. Zasoljena tarifa, kot so jo zastavili, je v poletnih mesecih povsem sprejemljiva, vendar pa bo pozimi zelo boleča za tisto pečico gostincev, lastnikov lokalov in butikov, ki so že tako na robu preživetja,” ostro doda.

Nad novimi tarifami niso bili navdušeni niti nekateri občinski svetniki. “Portorožanom ste dvignili cene parkirišč, kar ni pošteno,” se je na občinsko vodstvo in na javno podjetje Okolje Piran obrnila občinska svetnica Karlinca Delbello, ki je doma iz Portoroža. “V Portorožu so tudi domačini in gostinci, pred tako odločitvijo bi bilo treba upoštevati tudi njihove želje,” je izpostavila na občinski seji. Podobno meni tudi občinski svetnik Denis Goja. “V Portorožu je veliko lokalov, kamor zahajajo tudi domačini. Če bodo dražje parkirnine, se bo lokalom zmanjšal prihodek,” je posvaril.

Svetnik Gašpar Gašpar Mišič pa je sklenil, da bi bilo bolj pošteno, če bi bila prva ura parkiranja brezplačna, tako da bi lahko občani in obiskovalci v miru spili kavo, šli po opravkih in kaj kupili v tamkajšnjih trgovinah. “Že zdaj je treba odšteti dobra dva evra za kavo, zdaj pa prištejte zraven še ceno dveh evrov za uro parkiranja. Prva ura bi morala biti brezplačna, vsako naslednjo uro pa bi lahko obračunali tudi tri evre in več,” je povedal Mišič in dodal, da bi morala biti pravila igre enaka za vse, za občane in za obiskovalce.

Parkirnine so povišali zaradi inflacije, stroškov in novih naložb

Direktor javnega podjetja Okolje Piran Neset Dulai je pojasnil, da želijo z višjimi tarifami omejiti število avtomobilov v mestnem jedru Pirana. “S parkirninami uravnavamo promet v mestu. Želimo si, da bi s takšnimi cenami odvrnili obiskovalce od tega, da v mesto pridejo z avtomobilom. Tam je namreč parkirno mesto težko najti, vozila pa zgolj povzročajo gnečo,” pojasnjuje Dulai.

Zakaj pa so se odločili povišati parkirnine v Portorožu? Kot pravi, stroški rastejo, zato je bilo treba prilagoditi tudi cene parkirnih mest. “Od prejšnjega dviga cen se je samo inflacija dvignila za 20 odstotkov, to je tudi poglaviten razlog, zakaj smo se odločili za dvig cen. Načrtujemo pa tudi nove investicije v prometu. Med drugim bomo kupili še dve električni vozili Dostavko za prevoz potnikov in dostavo blaga v Piranu, prav tako si želimo povečati frekvenco teh vozil. Načrtujemo tudi nakup še dveh novih avtobusov,” izpostavi Dulai. Nove parkirne tarife bodo začeli zaračunavati predvidoma na začetku marca, takoj zatem ko bodo objavljene v javnih objavah občine. Vožnja s Fornač do Tartinijevega trga oziroma s Tartinijevega trga do pokopališča pa naj bi postala plačljiva aprila. Cena vozovnice bo en evro.

Bo 16 parkirnih mest dovolj za Portorožane?

Občankam in občanom naj bi v Portorožu zagotovili 16 brezplačnih parkirnih mest, in sicer za Mercatorjem, tik ob Splošni plovbi. Omejitev parkiranja bo tri ure. “Ocenili smo, da bodo tako lahko občani opravili tudi nekoliko daljši opravek v Portorožu, kot je denimo obisk term,” sklene Dulai. Parkirišče bo označeno s tablo in s talno signalizacijo. Že zdaj je v Portorožu nekaj več parkirnih mest za kratkočasno parkiranje, nova cestnoprometna ureditev pa predvideva še štiri parkirna mesta za kratkotrajen postanek.

Ceno parkirnin na območju Občine Piran so nazadnje dvignili leta 2020. Sicer pa v sosednji Izoli ura parkiranja na Lonki, Velikem trgu ali pri pošti v poletnih mesecih stane tri evre, v središču Bleda prav tako tri evre.


Najbolj brano