Preobrazba obale med Izolo in Koprom: izbrali zmagovalca natečaja

Zaključen je natečaj za ureditev priobalnega pasu med Koprom in Izolo oziroma med kopališčem Žusterna in avtokampom Jadranka. Zmagal je elaborat krajinsko arhitekturnega studia Landstudio 015. Rešitve so objavljene na spletni strani Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije, predvidoma marca pa si jih bo moč ogledati tudi na razstavi.

Na območju, ki ga je izolska občina poimenovala Grapa, je poleg 
kopalnih pomolov videti tudi stekleno stavbo, umeščeno v klif.  Foto: Vir: Landstudio 015
Na območju, ki ga je izolska občina poimenovala Grapa, je poleg kopalnih pomolov videti tudi stekleno stavbo, umeščeno v klif.  Foto: Vir: Landstudio 015

KOPER, IZOLA > Občina Izola in Mestna občina Koper sta v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije oktobra razpisali javni arhitekturni natečaj za ureditev priobalnega pasu med avtokampom Jadranka in kopališčem Žusterna.

Najboljšo rešitev za celovito ureditev obalne promenade z dodatnimi vsebinami je po mnenju komisije ustvarila ekipa krajinsko arhitekturnega studia Landstudio 015 iz Ljubljane, kot avtorji pa so se podpisali Ana Tepina, Jana Kozamernik, Maja Vodlan, Saša Kolman, Zala Dimc, Mark Koritnik in Martina Tepina. Prejeli so 8200 evrov nagrade.

Obvestilo o izidu s končnim poročilom, ki predstavlja formalni zaključek ocenjevalnega procesa, sta podpisala Milan Bogatič in Aleš Bržan, izolski in koprski župan. Narejena je tudi ocena stroškov: natečajnik jih ocenjuje na 13,845 milijona evrov, izvedenec za investicije na 13,206 milijona evrov. Izdelava projektne dokumentacije naj bi stala okoli 1,178 milijona evrov.

Steklena zgradba na klifu?

Z izbranim elaboratom ureditve obalnega pasu želijo bolje povezati urbani območji Izole in Kopra, izboljšati kakovost bivalnega okolja, omogočiti trajnostno mobilnost ter ohranjanje narave, kulture in okolja.

Na spletni strani Zbornice za arhitekturo je videti samo nekaj podob nagrajene rešitve. Na njih so pomoli in kopalne površine, pas med sprehajalno in kolesarsko stezo je ločen z drevesi in lesenimi površinami, na katerih je možno sedeti, ležati ali se igrati. Kar zbode oči pa je steklena zgradba na klifu.

Po mnenju ocenjevalne komisije je najboljša rešitev grajena enovito. Množični obisk se ohranja na obeh skrajnih točkah nekdanje obalne ceste. V osrednjem delu je ustvarjen umirjen prostor s predstavitvijo naravne in kulturne dediščine.

Dodatna linija drevoreda

V pojasnilu komisije še piše, da posamezni ambienti na promenadi ustvarjajo mrežo javnih prostorov, kot na primer plažo, gostinski program, razgledne točke ... Na celotni trasi promenade je sosledje pasov, ki ustvarjajo najboljši možni prečni profil: morje, pešpot, zeleni pas z uvedeno dodatno linijo drevoreda.

Ta je mestoma prekinjena z raznolikimi programi, ki vključujejo infrastrukturo za kopališča, predstavitev naravnih in kulturnih danosti ter drugih vsebin, tekaško progo, kolesarsko stezo in obstoječi drevored pinij. Avtorji z oblikovno izčiščenimi potezami na videz preprosto in nevsiljivo dosežejo veliko. Ustvariti jim uspe prepoznavno oblikovalsko potezo v vseh merilih.

Na razpis prispelo deset elaboratov

Ocenjevalno komisijo je sestavljalo sedem članov, predstavnikov obeh občin ter arhitekturne zbornice. V komisiji so bili v sodelovanju z izvedenci zastopani strokovnjaki s področja arhitekture, krajinske arhitekture, gradbeništva, varovanja kulturne dediščine, varstva narave, maritimnih gradbenih konstrukcij ter investicij.

Ocenjevali so deset elaboratov in po temeljitem pregledu ter strokovnih razpravah izbrali šest predlogov, ki so najbolje odgovorili na programsko in prostorsko nadvse zahtevno nalogo. Tem arhitekturnim rešitvam je komisija podelila tri nagrade in tri priznanja.


Najbolj brano