Mlade v Kopru želijo spodbuditi k udeležbi na evropskih volitvah in odločanju o okolju, v katerem živijo

“Če želite danes mladega prepričati, da je njegov glas pomemben, televizijski oglas ali oglas na panelu ne bosta zadostovala. Metodološko je treba pristopiti drugače in vsebino premakniti v virtualni svet, na družbena omrežja, hkrati pa ne zanemariti stika v živo, ki sicer zajame manjše število ljudi, a je zaradi tega bolj kakovosten,” je ob predstavitvi projekta Young EU change-makers poudaril Mark Djuraševič, član upravnega odbora mladinske sekcije Društva za Združene narode Slovenije.

Mladi v Sloveniji imajo jasne predstave o tem, kakšna je Evropa, v 
kateri bi radi živeli, saj jih marsikaj moti, vendar pa pogosto 
menijo, da sami ne morejo vplivati na to, kaj šele kaj spremeniti. Foto: Leo Caharija
Mladi v Sloveniji imajo jasne predstave o tem, kakšna je Evropa, v kateri bi radi živeli, saj jih marsikaj moti, vendar pa pogosto menijo, da sami ne morejo vplivati na to, kaj šele kaj spremeniti. Foto: Leo Caharija

KOPER > “Mladim je treba pokazati, da se Evropska unija nahaja na vsakem koraku, ki ga naredijo v naši lokalni skupnosti,” je še poudaril Mark Djuraševič.

V okviru projekta Young EU change-makers mreža MaMa - nacionalna mreža 56 mladinskih centrov v Sloveniji - v sodelovanju z mladinskimi centri in ob podpori ter financiranju Evropskega parlamenta s serijo dogodkov, ki potekajo v desetih krajih po Sloveniji, mlade spodbuja k aktivni udeležbi v družbi in jih seznanja s pomenom in vplivom, ki jih imajo odločitve Evropskega parlamenta na njihova vsakdanja življenja.

Vsak lahko prispeva k okolju, v katerem živi

V Kopru je danes potekal eden zadnjih dogodkov v nizu, in sicer v soorganizaciji z Zavodom za mladino, kulturo in turizem Koper. “Pomembno je, da mladi dobijo glas in spoznajo, da lahko vsak posameznik prispeva k okolju, v katerem živi,” je na novinarski konferenci dejala Alenka Drobnjak, komunikatorka Mreže MaMa. Mladi imajo jasne predstave o tem, kakšna je Evropa, v kateri bi radi živeli, saj jih marsikaj moti, vendar pa pogosto menijo, da sami ne morejo vplivati na to, kaj šele kaj spremeniti.

Na regijskih dogodkih se mladi v sproščenem in neformalnem vzdušju z evropskimi poslanci pogovarjajo o tem, kakšna je vloga Evropskega parlamenta, kako vpliva na njihova življenja in kakšen je povprečen delovni dan evropskega poslanca. V Kopru so se pogovarjali z nekdanjim evropskim poslancem Aurelijem Jurijem.

Spodbujajo k udeležbi na evropskih volitvah

Prav tako se seznanjajo s platformo Skupajsmo.eu, vseevropsko digitalno skupnostjo, ki spodbuja k aktivni vlogi v demokratični družbi. Oblikuje se tudi nacionalna mreža mladih “change-makerjev”. To je mreža mladih, ki bodo v svojih lokalnih okoljih spodbujali k udeležbi na volitvah v Evropski parlament.

Jana Otočan, vodja oddelka za mladino na Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper, je poudarila, da kljub nizki udeležbi na volitvah, predvsem ko gre za volitve v Evropski parlament, to ne pomeni, da mladih politika ne zanima. Vendar pa imajo, kot pravijo sami, o tem premalo informacij. “Pomembno je poudariti, da mladi aktivno sodelujejo v različnih dejavnostih znotraj organizacij civilne družbe, kar predstavlja pomemben potencial in zagotavlja širšo politično participacijo v prihodnosti,” je poudarila.

“Z današnjim dogodkom mlade v Mestni občini Koper spodbujamo k udeležbi na evropskih volitvah, da podprejo idejo enotne Evrope, ki s skupnimi močmi vseh članic omogoča mladim izobraževanje v tujini, reševanje okoljevarstvenih problemov, predvsem pa spoznavanje novih kultur in jezikov. Vsekakor sem mnenja, da bi morali mlade nagovarjati skozi ves mandat in ne samo pred volitvami, najlažje pa jih bodo pritegnili prek družabnih omrežij in slogom komunikacije, ki je mladim najbližje,” je dodala Otočan.


Najbolj brano