Je Soča tisočletja varovala drevo?

Tolminci se skupaj z naravovarstveno in gozdarsko stroko veselijo izjemne najdbe zoglenelega hrasta, ki bi bil lahko star več deset tisoč let. Odkrili so ga ob Soči pod Gabrjami, delno zasutega s prodom. Njegovo dejansko starost še ugotavljajo.

Zogleneli hrast bodo zaščitili in postavili na ogled Foto: Neva Blaezetič
Zogleneli hrast bodo zaščitili in postavili na ogled Foto: Neva Blaezetič

TOLMIN >Zaščitenega bodo kot naravno dediščino in turistično zanimivost postavili na ogled.

“Najdba je izjemna, ker gre za zelo staro, veliko in lepo ohranjeno deblo listavca, hrasta. Vse stare najdbe dreves so iglavci, predvsem bor. Tako starega drevesa še nisem videl,”je navdušen svetnik na novogoriški območni enoti Zavoda za varstvo narave Daniel Rojšek. Preseneča ga velikost debla: “Samo v neverjetnem spletu okoliščin se je v divji Soči, ki sicer vse zmelje, deblo ohranilo v dolžini 14,4 metra. Izjemen je tudi vzorec, ki ga je voda izdolbla v deblu z več kot metrom premera.” Kot pravi, les v vodi ne zogleni čez noč, za to potrebuje nekaj sto ali pa več deset tisoč let, odvisno od številnih okoliščin.

Koliko je zogleneli hrast dejansko star, bodo s pomočjo radioaktivnega ogljika dovolj natančno ugotovili v mesecu ali dveh. Včeraj je profesor Tom Levanič z oddelka za gozdarstvo na biotehniški fakulteti odvzel vzorce za potrebe raziskave. Z ogljikom lahko ugotovijo natančno starost do sto tisoč let, plus-minus deset odstotkov. Na pričakujejo pa, da bi bila najdba stara več kot sto tisoč let.

Na pol zakopano deblo je v produ pod Gabrjami že decembra odkril lastnik tamkajšnjega kampa Sergej Čujec, ki je pravilno sklepal, da gre za nenavadno najdbo in je obvestil strokovnjake. Tolminska občina se je vključila v akcijo “reševanja” debla iz struge in prenos na varno mesto. Medtem ko so čakali na dovoljenja, se je našel neznanec, ki je neznano kam odnesel 3,7 metra debla. Zarezal je tam, kjer se je širilo v krošnjo. “Način, kako je to storil, kaže na njegovo preproščino. Del zelo zanimive krošnje je pustil na licu mesta. To nakazuje, da ni šlo za zbiratelja zanimivih oblik v naravi, temveč za iskanje lesa za kurjavo,” sklepa Rojšek.

Zogleneli hrast je iz struge spretno potegnil Roman Zuza in ga prepeljal na varen prostor pri tolminski čistilni napravi. Tam so ga včeraj zavarovali s streho.

Kot pravi odgovoren za okolje in prostor v tolminski občini Miran Drole, bodo redko najdbo s spremljajočo zgodbo predstavili javnosti in kot turistično zanimivost. Kje bo zogleneli hrast dobil stalno mesto, se bodo dogovorili. Rojšek predlaga, da bi zogleneli hrast kot veliko atrakcijo vključili v praznovanje dneva Soče v jesenskih mesecih.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano