105 let od prvega prihoda na Južni tečaj

Na današnji dan leta 1911 je skupina Noveržanov kot prva dosegla geografski Južni tečaj.



Amundsenova odprava na Južni tečaj  decembra 1911. Od 
leve proti desni: Amundsen, Hanssen, Hassel in Wisting 
(fotografiral peti član odprave, Bjaaland).

 Foto: Wikipedia
Amundsenova odprava na Južni tečaj decembra 1911. Od leve proti desni: Amundsen, Hanssen, Hassel in Wisting (fotografiral peti član odprave, Bjaaland).  Foto: Wikipedia

Južni tečaj je najjužnejša točka na Zemlji, leži na Antarktiki, zemljepisna širina južnega tečaja pa je minus 90 stopinj.

Leta 1820 je več ekspedicij trdilo, da so bile prve, ki so videle Antarktiko. Prva med njimi je bila ruska ekspedicija, ki sta jo vodila Fadej Bellingshausen in Mihail Lazarev. Prvo izkrcanje na Antarktiki je sledilo leto kasneje, ko se je nanjo izkrcal ameriški kapitan ladje za lov na tjuljnje, John Davis, piše v spletni enciklopediji Wikipedia.

Osnovne informacije o geografskih značilnostih Antarktike so bile predstavljene šele sredi 19. stoletja, ko je ameriški pomorski častnik Charles Wilkes glede na izsledke svojih odprav iz let 1839 in 1840 prišel do zaključka, da je Antarktika samostojna celina. Prvi je poskušal Južni tečaj osvojiti britanski raziskovalec Robert Falcon Scott na ekspediciji med letoma 1901 in 1904. Scotta sta spremljala Ernest Shackleton in Edward Wilson, z atlantske obale so poskušali priti čim dlje na jug, 31. decembra 1902 so dosegli dosegel 82°16′ stopinje. Shackleton je kasneje vodil samostojno britansko odpravo, s katero je poskušal osvojiti Južni tečaj. 9. januarja 1909 je s tremi člani dosegel 88°23′ stopinje, nato pa so morali vrniti.

Prvi ljudje, ki so dosegli geografski Južni tečaj so bili Norvežani. Roald Amundsen z ekipo je točko dosegel 14. decembra 1911. Amundsen je svoj bazni tabor poimenoval Polheim, celotni plato, na katerem leži Južni tečaj, pa King Haakon VII., v čast norveškemu kralju Haakonu VII. Robert Falcon Scott se je drugič vrnil na Antarktiko z novo ekspedicijo ob istem času kot Amundsen. Ekspediciji sta tekmovali, katera bo prva osvojila tečaj. Scott je s še štirimi člani odprave Južni tečaj dosegel 17. januarja 1912, ob vračanju pa je vseh pet članovnjegove odprave umrlo od podhranjenosti in podhladitve, piše v Wikipediji.

Najvišja povprečna temperatura na Južnem tečaju januarja doseže minus 25,9 stopinj Celzija. Konec marca in konec septembra (ob začetku in koncu polarnega dne) je povprečna temperatura minus 45 stopinj Celziaj. Pozimi je temperatura na Južnem tečaju konstantna in se giblje okoli minus 58 stopinj Celzija. Najvišja izmerjena temperatura na raziskovalni postaji Amundsen-Scott je bila minus 12,3 stopinj Celzija, izmerjena pa je bila 25. decembra 2011. Najnižja pa 23. junija 1982, minus 82,8 stopinj Celziaj. Najnižja temperatura na Zemlji je bila izmerjena 21. julija 1983 na postaji Vostok in je znašala minus 89,2 stopinj Celzija.

Človeška noga je naslednjič stopila na Južni tečaj šele 31. oktobra 1956. Odprava pod vodstvom ameriškega admirala Georgea Dufeka je tam pristala s tovornim letalom. Američani so v istem letu tam začeli graditi raziskovalno postajo, ki so jo poimenovali Amundsen-Scott South Pole Station in soo jo dokončali leta 1957.

Kasneje so različne odprave Južni tečaj osvojile z različnimi prevoznimi sredstvi.

30. decembra 1989 sta Arved Fuchs in Reinhold Messner kot prva prečkala Antarktiko preko Južnega tečaja brez pomoči vozil ali živalske vprege, in sicer na smučeh in s pomočjo vetra.

Na Južnem tečaju je pozimi polarna noč, poleti pa Sonce nikoli ne zaide. Zaradi nizkega vpadnega kota svetlobe in zaradi visoke nadmorske višine (2800 metrov nad morjem) ima Južni tečaj eno najbolj neugodnih klimatskih pogojev na Zemlji.

Spletno uredništvo


Najbolj brano