Začetek svetovnega prvenstva v finnu, naša slabo začela

Včeraj se je v morju ob estonski prestolnici s prvima regatama začelo svetovno prvenstvo v najtežjem olimpijskem jadralnem razredu.

Vasilij Žbogar (na fotografiji) in  Gašper Vinčec nista najbolje začela svetovno prvenstvo v finnu    Foto: Dragan Sinožič
Vasilij Žbogar (na fotografiji) in Gašper Vinčec nista najbolje začela svetovno prvenstvo v finnu  Foto: Dragan Sinožič

TALLIN >Prvi dan so imeli jadralci precejšnje težave z vetrom in prelaganji startov. Start prvega plova je bil zaradi prešibkega vetra prestavljen za dve uri, potem je potegnil šibak veter moči 5 do 6 vozlov. 86 jadralcev iz 30 držav, med njimi tudi naša najboljša finaša, aktualni evropski prvak Vasilij Žbogar ter Gašper Vinčec, sta zajadrala na startno linijo, a je bil prvi start tega prvenstva razveljavljen in ponovljen. V drugo je šlo gladko. Žbogar je prvi plov zaključil na 22. mestu Vinčec pa na 60. V drugi je bil uspešnejši Vinčec, ki jo je končal na 25. mestu, skupno je 43., Žbogar pa je bil z nekaj tehničnimi težavami 42., skupno pa je na 34. mestu. “Slabo sem jadral. V drugi regati se mi je zlomil podaljšek, dobil sem kazen sodnikov, vendar to nič ne spremeni,” je dejal Žbogar, Vinčec, ki se je na tekmovanja vrnil po letu dni premora, pa je povedal: “Najbolj sem se bal prve regate, saj po skoraj enem letu premora jadrati proti takšni floti ni lahko - in ni mi šlo. V drugi regati je trema popustila in počasi sem začel normalno jadrati.”

Vodi Britanec Andrew Mills, sicer pa so prvič letos na tekmovanju skupaj zbrani vsi tačas najboljši finaši. Olimpijskega zmagovalca Bena Ainslieja ni, svetovni prvak 2011 Giles Scott jadra na jadrnici Luna Rossa v okviru pokala Amerike, na morju jadra tudi svetovni prvak leta 2010 Ed Wright, ki je prejšnji mesec na EP pobral srebro. RM