Kdo bo najboljša športnica Slovenija so čivkali že vrabci na strehi, zato pa je bilo pričakovati tesnejši boj za naslov prvega med športniki in najboljše ekipe v državi.

Hokejska reprezentanca je tretjič najboljši kolektiv Foto: Srdjan Zivulovic
Hokejska reprezentanca je tretjič najboljši kolektiv Foto: Srdjan Zivulovic

LJUBLJANA > Društvo športnih novinarjev Slovenije (DŠNS) je najboljše športnike sezone razglasilo na sinočnji tradicionalni prireditvi v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma z neposrednim prenosom na drugem programu TV Slovenije. Najboljše športnike je izbiralo 132 članov DŠNS.

Izidi glasovanja - športnik leta - 1. Peter Prevc 199, 2. Goran Dragić 155, 3. Matej Mohorič 98, 4. Rok Marguč 82, 5. Jakov Fak 66 ... uvrstitve Primorcev - 11. Vasilij Žbogar 14, 22. Valter Birsa 2.

Najboljša športnica Tina Maze je v sezoni 2012/13 prestavljala mejnike in na vsaki tekmi letvico sebi in tekmicam, ki bodo skušale izboljšati njeno bero v svetovnem pokalu, postavljala vse višje. Na koncu se je ustavila pri 2414 točkah, v svoji rekordni zimi pa je pobrala veliki kristalni globus za skupno prvo mesto v svetovnem pokalu ter male za prva mesta v veleslalomu, superveleslalomu in superkombinaciji, druga pa je bila v seštevkih slaloma in smuka. Iztržila je 24 stopničk za zmagovalke, posamičnih zmag je bilo v zimi 2012/13 enajst. Tudi svetovno prvenstvo v Schladmingu je bilo njeno, saj je pobrala še nekaj kolajn (zlato v superkombinaciji, srebrni pa v veleslalomu in superveleslalomu). Na drugo mesto se je uvrstila Primorka, evropska prvakinja in zmagovalka svetovnega pokala v gorskem kolesarstvu Tanja Žakelj, sledila ji je judoistka Lucija Polavder.

Izidi glasovanja - športnica leta - 1. Tina Maze 390, 2. Tanja Žakelj 195, 3. Lucija Polavder 93, 4. Špela Ponomarenko Janić 33, 5. Vlora Beđeti 21 ... ostale primorske uvrstitve - 7. Franka Anić (primorskih korenin, živi na Korčuli) 10, 8. Snežana Rodić 6, 13. Tea Ugrin 2, 18. Mateja Kosovelj 1. Izidi glasovanja - ekipe - 1. Hokejska reprezentanca 36, 2. Moška rokometna reprezentanca 35, 3. Smučarji skakalci 28, 4. NK Maribor 17, 5. Moška košarkarska reprezentanca 13 ...

Najboljši športnik Peter Prevc je na svetovnem prvenstvu v Predazzu dobil dve posamični medalji, srebrno in bronasto. “Gospod četrto mesto,” kot ga je zbadala konkurenca, je prvič stopil na zmagovalne stopničke ravno na tekmah, kjer so se delile medalje. In to v najzahtevnejših vremenskih razmerah. Na drugem mestu je v izboru za naj športnika pustil košarkarja Gorana Dragića ter kolesarja Mateja Mohoriča. Dragić ima za sabo dobre igre v NBA, bil je eden ključnih igralcev slovenske reprezentance, ki je na prvenstvu v Sloveniji osvojila peto mesto ter je bil imenovan v prvo peterko prvenstva. Mohorič je osvojil zlato medaljo na SP do 23 let.

Ekipa leta, slovenski hokejisti, so februarja v danskem Vojensu pripravili manjšo senzacijo in se ob favoritih Dancih in Belorusih prebili na olimpijske igre v Sočiju, kjer bodo v uvodni tekmi igrali proti domači Rusiji. Za točko razlike so prehiteli rokometno reprezentanco Slovenije, ki je na SP v Španiji osvojila četrto mesto.

Gostitelja prireditve sta bila Mojca Mavec in Saša Jerković. Nastopili so Niet, Phonomonics, Hellcats in Nika Zorjan. Priznanja so podelili uspešni Slovenci, med njimi so bili Dušan Velkavrh, režiser Rok Biček, pilot Matevž Lenarčič, prvi Slovenec z Michelinovo zvezdico Andrej Kuhar, podjetnik Ivo Boscarol in dobitnica Borštnikovega prstana Olga Kacjan.