Prvi krog se bo odvrtel v prazno

Predsednik republike Borut Pahor bo v ponedeljek obvestil DZ, da kandidata za mandatarja ne bo predlagal. Predsednik SDS Janez Janša ga je namreč včeraj obvestil, da zaenkrat ne obstaja potrebna večina za oblikovanje stabilne vlade. “Obstaja pa možnost, da se takšna večina kljub vsemu oblikuje v naslednjih tednih,” je dodal.

Zdaj ne, v prihodnjih tednih pa Janez Janša vidi možnost 
oblikovanja večine za “stabilno vlado”.  Foto: STA
Zdaj ne, v prihodnjih tednih pa Janez Janša vidi možnost oblikovanja večine za “stabilno vlado”.  Foto: STA

LJUBLJANA > “Do resnega poskusa oblikovanja stabilne vlade lahko očitno pride šele potem, ko bodo prej izčrpane vse teoretične možnosti za oblikovanje šibke, nestabilne vlade,” je Janez Janša zapisal v pismu, s katerim je predsednika republike Boruta Pahorja obvestil, da kandidature za predsednika vlade v teh okoliščinah ne bo sprejel.

Janša: interesne skupine želijo brezvladje

Da obstajajo možnosti za oblikovanje potrebne večine, je Janša razbral iz neformalne komunikacije, ki je med parlamentarnimi strankami potekala v preteklih dneh. “Skupni imenovalec te komunikacije je spoznanje, da si velika večina strank ne želi novih predčasnih volitev, že četrtih zapovrstjo.”

V minulih dneh se je tudi pokazalo, da nekatere parlamentarne stranke “vztrajajo pri obžalovanja vredni nedemokratični in nedržavotvorni drži zavračanja večinske volje volilcev in celo same kulture dialoga”, je zapisal v pismu Pahorju.

K temu po njegovem pomembno prispevajo različne neformalne interesne skupine, ki si želijo čim daljše obdobje brezvladja, čim večji nered v družbenih podsistemih in čimbolj šibko vlado. “V neobvladljivi koaliciji velikega števila strank in šibki vladi vidijo garancijo za lastne koristi oziroma lažji dostop do davkoplačevalskih sredstev, deležev državnega premoženja preko obvladovanih DUTB in SDH in ohranitev svojih privilegijev in monopolov.”

Po prepričanju Janše te interesne skupine vplivajo tudi na večino medijskih hiš, ki da nato v javnosti načrtno spodbujajo izključevanje in “otežujejo oblikovanje stabilne vlade”.

Pahor bo ravnal, kot je napovedal

Predsednik republike Borut Pahor je včeraj sporočil, da bo v ponedeljek uradno seznanil DZ, da v 30-dnevnem roku ne bo predlagal kandidata za predsednika vlade, saj nihče ne uživa potrebne podpore za izvolitev v parlamentu. Ko ga je o tem, kako stojijo stvari v SDS, obvestil Janša, je Pahor vnovič preveril tudi dogajanje pri Marjanu Šarcu. Tudi ta mu je pričakovano povedal, da potrebne parlamentarne podpore še nima.


Najbolj brano