Zaskrbljeni slovenski župani ostali brez odgovorov

Več kot sto županov je na današnjem skupnem srečanju Skupnosti občin in Združenja občin Slovenije v Celju od predstavnikov države želelo odgovore v zvezi z zadnjimi, po njihovem alarmantnimi načrti ministrstva za finance o znižanju financiranja občin ter hkrati napovedanim dodatnim spremembam obstoječega sistema financiranja občin.

Več kot sto županov je na današnjem skupnem srečanju Skupnosti občin in Združenja občin Slovenije v Celju od predstavnikov države želelo odgovore v zvezi z zadnjimi, po njihovem alarmantnimi načrti ministrstva za finance o znižanju financiranja občin Foto: Tamino Petelinšek/Sta
Več kot sto županov je na današnjem skupnem srečanju Skupnosti občin in Združenja občin Slovenije v Celju od predstavnikov države želelo odgovore v zvezi z zadnjimi, po njihovem alarmantnimi načrti ministrstva za finance o znižanju financiranja občin Foto: Tamino Petelinšek/Sta

CELJE> Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, ki je zadolžen tudi za lokalno samoupravo, zbranim predstavnikom občin pojasnil ni prinesel, saj se je izgovoril na finančno ministrstvo, ki da ima v zvezi s tem škarje in platno v svojih rokah. A tudi državni sekretar na omenjenem ministrstvu Aleš Živkovič v pogovoru z župani, s predstavniki katerih se je sicer nazadnje pogajal v ponedeljek, ni bil nič bolj zgovoren.

Na SOS so nedavno prejeli dopis finančnega ministra Janeza Šušteršiča ministru Pličaniču, ki je bil sicer interne narave, v katerem ta za leti 2013 in 2014 predlaga ponovno, tokrat desetodstotno dodatno znižanje povprečnine. Med predlogi naj bi se znašel celo predlog, da bi poleg dohodnine tudi nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča postalo vir financiranja primerne porabe občin, in sicer v višini 75 odstotkov. Omenjeni denar je bil sicer doslej eden glavnih virov za investicije občin.

Pličanič: Interventni zakon bi bil dobra rešitev

“Enako kot na državni ravni v primeru zakona o uravnoteženju javnih financ, bi bil podoben pristop z nekim interventnim zakonom dobra rešitev tudi za občine. Ko pa gre za vprašanje aktualnega sprejemanja proračuna za naslednji dve leti, pa mora na to odgovoriti finančno ministrstvo,” je po srečanju z župani dejal Pličanič, ki se zavzema tudi za to, da bi država izpolnila svoj del dogovora ob zadnjem znižanju povprečnin in tako občine hkrati z znižanjem razbremenila tudi nekaterih nalog.

Dejal je, da je treba pogledati, katere so tiste naloge, ki v času krize niso nujne, ter da se racionalizacija zgodi na ravni pristojnosti. Če se ta racionalizacija zgodi, potem je lažje občinam namenjati tudi manj denarja, je še dejal in poudaril, da se vlada o teh zadevah sploh še ni pogovarjala, to pa naj bi storila verjetno že na četrtkovi seji, ko bo glavna točka proračun.

Financiranje občin se je že letos zmanjšalo za 120 milijonov evrov

Župani so danes veliko poudarjali dejstvo, da je delo občin in s tem neposredno kakovost življenja občanov v veliki meri odvisna prav od financiranja občin, ki se je letos zaradi državnega primanjkljaja že znižalo za skupno 120 milijonov evrov. Zavedajoč se kriznih razmer, so občine na zmanjšanje denarja dale tihi pristanek, vendar pod predpostavko zmanjšanja obveznosti občin s spremembo predpisov.

Po besedah predsednika Skupnosti občin Slovenije Lea Kremžarja sta reprezentativni združenji vsem ministrstvom posredovali pripravljeno gradivo z vsemi nalogami, ki bi jih bilo mogoče črtati, a ta doslej niso storila nič. Vladna stran se dogovora ni držala, zato so obveznosti in stroški občin niso zmanjšali niti za evro, pač pa je država skozi zakon o uravnoteženju javnih financ, ki je bil namenjen varčevanju na državni ravni, mimogrede na občine prenesla še nekaj novih nalog in obveznosti.

Župani so danes zato oblikovali resolucijo, s katero od države zahtevajo, da takoj prekine s postopkom spreminjanja zakona o financiranju občin ter da se ob dogovorjeni povprečnini za prihodnje leto zapiše tudi sprostitev cen komunalnih storitev in prične s pripravo posebnega zakona, ki bo začasno razbremenil občinske proračune.

STA


Najbolj brano