Zaradi pravnomočne sodbe slovenskemu funkcionarju ni potrebno odstopiti

Slovenska zakonodaja ne vsebuje zakonskih norm, ki bi lokalnega funkcionarja v primeru pravnomočne obsodbe prisilile k odstopu, zato bo komisija za preprečevanje korupcije podala pobudo za uvedbo pravnih mehanizmov, ki bi v primeru ugotovljenih nezakonitih ravnanj omogočali razrešitev lokalnih funkcionarjev.

Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič
Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič 

TREBNJE> Za to so se na protikorupcijski komisiji odločili, ker je bil župan Trebnjega Alojzij Kastelic zaradi zlorabe uradnega položaja pravnomočno obsojen, njegova razrešitev pa zakonsko ni mogoča.

Komisija v sporočilu za javnost poudarja, da je področje samoupravljanja lokalnih skupnosti eno izmed korupcijsko najbolj izpostavljenih tudi zaradi pomanjkanja učinkovitega političnega nadzora nad delovanjem organov tega področja.

Zakon o lokalni samoupravi predčasno razrešitev župana predvideva le v primeru neizvrševanja odločb ustavnega sodišča ali pravnomočnih odločb upravnega sodišča, ki mu nalagajo z ustavo in zakonom skladno ravnanje.

Podobno velja tudi za predčasno razpustitev občinskega sveta, saj zakon predvideva prenehanje mandata člana občinskega sveta, župana in podžupana samo v primeru pravnomočne obsodbe na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev.

Komisija: "Župan občine Trebnje je do pričakovane integritete očitno brezbrižen"

Nedavni primer trebanjskega župana po mnenju komisije ponovno izpostavlja problematiko pomanjkanja pričakovane integritete funkcionarjev nekaterih lokalnih skupnosti in njihov “brezbrižen odnos” do etičnosti, pa tudi problem neobstoja zakonske ureditve oziroma pogojev, ki bi - podobno kot pri državnih organih - omogočali tudi razrešitve lokalnih funkcionarjev. Za slednje je odgovoren tudi zakonodajalec, navajajo v komisiji.

“Župan občine Trebnje je do pričakovane integritete očitno brezbrižen,” so še zapisali. Po poročanju medijev naj bi namreč Kastelic na zadnji seji občinskega sveta svetnikom onemogočil edino možnost po zakonu o lokalni samoupravi, da bi z uvrstitvijo na dnevni red seje obravnavali županovo pravnomočno obsodbo. Z njegovo prekinitvijo seje do prihoda dveh občinskih svetnikov, ki sta rezultat glasovanja prevesila v korist njegovega predloga, namreč do uvrstitve predloga na sejo ni prišlo.

Nadaljnje ravnanje župana na seji pa kaže, da je problem zaskrbljujoč, menijo v komisiji. Ob glasovanju o drugi zadevi na dnevnem redu naj bi namreč na enega od omenjenih dveh občinskih svetnikov župan vplival z navodilom glede glasovanja, ta pa je temu “slepo sledil”. Nekaj občinskih svetnikov je sejo demonstrativno zapustilo, a to župana ni odvrnilo od ponovnega, tokrat zanj uspešnega glasovanja o njegovem predlogu, še pojasnjujejo v komisiji.

Kastelic: Brez zakonske podlage ni razloga za moj odstop

Po poročanju medijev je trebanjsko okrajno sodišče Kastelica zaradi zlorabe uradnega položaja minuli mesec pravnomočno obsodilo na pogojno kazen sedmih mesecev zapora s preizkusno dobo enega leta, vendar pa Kastelic zaradi tega ne namerava odstopiti.

Kastelic je povedal, da je šlo v njegovem primeru zgolj za to, da je sodišče zaključilo postopek oziroma za sporazum med tožilstvom in njim. Sicer tudi meni, da brez zakonske podlage ni razloga za njegov odstop, v primeru da bo tak zakon sprejet, pa ga bo moral spoštovati in odstopiti.

STA


Najbolj brano