Vrhovi politike ostajajo previdno zadržani

Dan po izrečeni obsodilni sodbi v zadevi Patria je predsednik republike Borut Pahor povedal le to, da postopkov pred sodišči ni in ne bo nikoli komentiral, pozval pa je k spoštovanju odločitev. Brez komentarja je bila tudi premierka Alenka Bratušek.

Borut Pahor: “Tisti, ki imamo več politične moči, in bi lahko dajali zgolj vtis, da poskušamo s svojimi izjavami kakor koli vplivati na sicer avtonomno vejo sodne oblasti, moramo biti v svojih izjavah previdni.” Foto: STA
Borut Pahor: “Tisti, ki imamo več politične moči, in bi lahko dajali zgolj vtis, da poskušamo s svojimi izjavami kakor koli vplivati na sicer avtonomno vejo sodne oblasti, moramo biti v svojih izjavah previdni.” Foto: STA

LJUBLJANA > Predsednik republike Borut Pahor je včeraj dejal, da “moramo kot demokratična in pravna država, ki želi vzgojiti tudi pravno kulturo, odločitve - postopkovne ali tiste, ki bodo dokončne - sprejeti in jih spoštovati, naj se z njimi strinjamo ali ne.”

Tudi premierka Alenka Bratušek po včerajšnji seji vlade sredine sodbe po pričakovanju ni želela komentirati, politikom pa je priporočila, naj se držijo enakih načel. Minister za pravosodje Senko Pličanič pa je dejal, da je neprimerno, če se politika s komentarji vtika v delo sodstva. Poudaril je, da tudi za Janšo velja domneva nedolžnosti, dokler ni pravnomočno obsojen.

Potek sojenja pod drobnogledom parlamentarne komisije?

Sodba v zadevi Patria je ena prvih sodnih odločb za kaznivo dejanje sprejemanja daril za nezakonito posredovanje oziroma za “trgovanje z vplivom”, v odzivu na sredino sodbo ugotavljajo na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). Kot poudarjajo, pa je sodba obenem opozorilo pravne države, da je trgovanje z vplivom resno korupcijsko kaznivo dejanje.

Takoj po izrečeni sodbi so obsojeni Janez Janša, Ivan Črnkovič in Tone Krkovič napovedali pritožbe z uporabo vseh pravnih sredstev, ki so jim na voljo. Pri pisanju pritožbe naj bi jim pomagali tudi tuji pravniki. Janša je že napovedal, da se bo zoper sodbo, ki je bila po njegovem politično motivirana, boril tudi z vsemi političnimi sredstvi. SDS naj bi tako že zahtevala ustanovitev posebne parlamentarne preiskovalne komisije.

Pot lahko pelje do evropskega sodišča

Sicer pa je prvi korak vseh treh obtoženih v zadevi Patria pritožba na višje sodišče, ki jo je treba vložiti v 15 dneh po prejemu pisnega odpravka sodbe. Naslovili jo bodo na Okrajno sodišče v Ljubljani, kjer so bili tudi obsojeni. Sodišče prve stopnje pritožbo predloži drugostopenjskemu, višjemu sodišču. Zoper sodbo sodišča druge stopnje je možna pritožba na vrhovno sodišče, vendar samo v nekaterih primerih. V zadevi Patria bi to veljalo le, če bi višje sodišče ugotovilo drugačno dejansko stanje kakor okrajno in na tako ugotovitev tudi oprlo sodbo. Pred vrhovnim sodiščem ni obravnave, vložitev pritožbe pa ne zadrži izvršitve sklepa višjega sodišča. Možna so tudi izredna pravna sredstva, predvsem zahteva za varstvo zakonitosti, zaradi domnevne kršitve kazenskega zakona, zaradi bistvene kršitve določb kazenskega postopka ali zaradi drugih kršitev določb kazenskega postopka, če so te kršitve vplivale na zakonitost sodne odločbe. O zahtevi za varstvo zakonitosti odloča vrhovno sodišče.

Če vrhovno sodišče ugotovi, da je zahteva za varstvo zakonitosti utemeljena, izda sodbo, s katero ali spremeni pravnomočno odločbo, ali v celoti oziroma delno razveljavi odločbo sodišča prve stopnje in višjega sodišča in zadevo vrne v novo odločanje, ali pa se omeji samo na to, da ugotovi kršitev zakona. Zadnja pravna možnost je pritožba na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Janševi privrženci so za danes že napovedali več shodov po slovenskih mestih v podporo Janši.

DAVORIN KORON, STA


Najbolj brano