Trop Skaza: Treba je najti konsenz

Karl Erjavec, ki je začasno vodil ministrstvo za zdravje, je danes predal posle novoimenovani ministrici za zdravje Alenki Trop Skaza. Napovedala je, da bo imela dva državna sekretarja, od trenutnih težav v zdravstvu se bo najprej lotila vprašanja opreme na hematologiji v UKC Ljubljana, sanacije vodovoda na OI in nekaterih kadrovskih zadev.

Karl Erjavec, ki je začasno vodil ministrstvo za zdravje, je danes predal posle novoimenovani ministrici za zdravje Alenki Trop Skaza Foto: STA
Karl Erjavec, ki je začasno vodil ministrstvo za zdravje, je danes predal posle novoimenovani ministrici za zdravje Alenki Trop Skaza Foto: STA

LJUBLJANA > Primopredaja je bila po njunih besedah zelo podrobna, trajala je več kot uro. Alenka Trop Skaza, ki jo je DZ imenoval za ministrico v ponedeljek, je na novinarski konferenci po današnji primopredaji pojasnila, da bo imela dva državna sekretarja, eden bo pristojen za strokovno-operativno področje, eden pa za ekonomsko-pravno področje. Imen še ni izdala, pač pa je obljubila, da bodo znana do konca tedna.

Kot pereče probleme v zdravstvu je znova izpostavila korupcijo, kar je po njenem mnenju rak rana celotne družbe, in napovedala okrepitev sodelovanja z organi pregona glede korupcije. Napovedala je tudi racionalizacijo delovanja zdravstvenega sistema ter nujnost stabilizacije zdravstvene blagajne, ki se sooča z resnim pomanjkanjem sredstev.

Zagotovljena podpora

Novoimenovana ministrica se zaveda, da ne bo imela 100 dni miru, kot jih ima običajno vlada po imenovanju, saj da so to pobožne želje. Od zakonodaje pa se bo najprej lotila zakona o zdravstveni dejavnosti ter zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Na vprašanje, ali bo imela podporo v koaliciji glede ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in redefinicije košarice pravic, je dejala, da ji je bila podpora zagotovljena. Tako pričakuje, da se ne bo soočala z enakimi težavami kot njen predhodnik Tomaž Gantar, ki je odstopil zaradi nezmožnosti poenotenja koalicije glede reforme, in da ji bo s koalicijo uspelo bolje sodelovati ter da nesoglasij, ki še dodatno zaostrujejo težko situacijo, ne bo.

Nove dajatve v zdravstvu

Glede predvidenih novih dajatev v zdravstvu, ki jih je omenila na zaslišanju pred pristojnim odborom DZ, je ponovila, da je bil to le nabor možnosti pridobivanja novega denarja za zdravstvo po vzoru sosednjih držav. Poudarila pa je, da je treba najti konsenz za reševanje zdravstvene blagajne.

Erjavec, ki je vodil zdravstveni resor po odstopu Tomaža Gantarja, je glede tega dejal, da glede na podpisano koalicijsko pogodbo do novih dajatev in prispevkov v zdravstvu ne bi smelo priti. Po njegovem mnenju se da najti še rezerve znotraj blagajne in v okviru racionalizacije delovanja zdravstvenega sistema, dodatno obremenjevanje prebivalstva pa po njegovem mnenju ni prava rešitev.

Po primopredaji je sicer izrazil veselje, da je vlada popolnjena. Po njegovem mnenju bo Trop Skaza glede na njene sposobnosti dobro vodila ministrstvo, čeprav prevzema zelo zahteven resor. Dejal je, da lahko nova ministrica računa na njegovo podporo in pomoč v vladi.

O Vrhuncu brez besed

Brez odgovora je danes ostalo vprašanje, ali bo nova ministrica podala soglasje k imenovanju generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Simona Vrhunca.

Dejala je, da se sicer deloma strinja z Erjavčevimi pomisleki, ki v času vodenja zdravstvenega resorja Vrhuncu ni želel dati soglasja zaradi nekaterih domnevno koruptivnih zgodb na UKC. Po drugi strani pa je opozorila, da je svet UKC Ljubljana Vrhunčevo kandidaturo podprl in ga imenoval. Tako pravi, da bo morala pred dokončno odločitvijo dobro premisliti zadevo, odločitev pa bo sporočila v kratkem.

Erjavec pa je dejal, da odkar je Trop Skaza uradno kandidatka za ministrico, ni podpisoval nobenih zadev, saj se mu to zdi nekorektno.

Trop Skaza se je dotaknila tudi vprašanja brezposelnosti mladih zdravnikov in napovedala stabilnejšo kadrovsko politiko. Podprla bo predlog, da se zaposlovanje mladih zdravnikov za sobne zdravnike podaljša na eno leto. Opozorila je namreč, da so slovenski zdravniki v tujini zelo iskani in cenjeni, saj so dobro izobraženi. Izobraževanje zdravnika stane med 200.000 in 300.000 evrov, tako da po njenem mnenju “nismo tako bogata družba, da bi si lahko to dovolili”.

STA


Najbolj brano