Tožilstvo za Cekuto predlaga štiri leta in pol zapora

Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc je prepričan, da je tožilstvo med sojenjem v zadevi Patria II uspelo dokazati obtožbe in sodišču predlaga, naj obtožena spozna za kriva. Za slikarja Jureta Cekuto je v zaključnih besedah predlagal štiri leta in pol zapora.

Jure Cekuta Foto: STA
Jure Cekuta Foto: STA

LJUBLJANA > Za upokojenega brigadirja Petra Zupana tožilstvo predlaga dve leti in osem mesecev zapora. Tožilstvo, ki je prepričano, da sta obtožena ravnala v nasprotju z interesi države, za Jureta Cekuto predlaga še 37.000 evrov stranske denarne kazni. Prav tako naj se mu odvzame 460.875 evrov, kolikor naj bi jih pridobil na podlagi kaznivega dejanja. Če odvzem ne bo mogoč, naj se odvzame premoženje v tej višini, predlagal tožilstvo. Za Zupana pa Andrej Ferlinc predlaga 15.000 evrov denarne kazni.

Tožilstvo nekdanjemu uslužbencu ministrstva za obrambo (Mors) Zupanu očita, da je Cekuti pred objavo razpisa predal dokumente v zvezi s projektom bojnih vozil. Te dokumente naj bi Cekuta protizakonito posredoval posredniku Patrie Hansu Wolfgangu Riedlu, za kar naj bi Cekuta na svoj avstrijski bančni račun v več obrokih od Riedlovega podjetja RHG in finske Patrie prejel 460.875 evrov.

Ustvaril je razlog za denarno nagrado

Pri znesku, ki sta jih Patria in RHG izplačala Cekuti, ni šlo ne za promocijo ne za splošno svetovanje in ne za lobiranje, kakor se je zagovarjal Cekuta oziroma piše v pogodbi med Cekuto in RHG, je prepričan Ferlinc. Cekuta je namreč po njegovih besedah prek Zupana ustvaril razlog za denarno nagrado, in sicer tako, da mu je Zupan brez pooblastila ali odobritve Morsa predal zaupne podatke o projektu opremljanja z osemkolesniki. Cekuta je torej Zupana napeljal k storitvi kaznivega dejanja, ocenjuje tožilstvo, to pa naj bi dokazovala tudi zasežena elektronska sporočila.

Podatki z Mors pa ne morejo postati blago za prodajo, s katerim bi pridobili premoženjsko korist, je prepričan Ferlinc.

In čeprav je Zupan skozi postopek skušal dokazati, da so bila njegova pooblastila precenjena, je hkrati po Ferlinčevih besedah sam potrdil, da je tudi brez pooblastil bil oseba, “ki lahko do konca izpelje marsikaj”.

Ob tem je Ferlinc spomnil na pričanje generala Ladislava Lipiča, da je Zupan na Morsu predstavljal sivo eminenco.

Tožilec: Kosilo ni naključje

Hkrati se Ferlincu ne zdi verjetno, da bi se Zupan kot uslužbenec z enim najvišjih činov sestajal s predstavniki proizvajalca orožja, če ne bi govorili o poslu. Eno srečanje je potrdil tudi Zupan sam, namere in dogovore o sestajanju pa dokazujejo tudi sami dokumenti, je prepričan Ferlinc. Kratice v zaseženih dokumentih, s katerimi se je označevalo tiste, ki bi kakor koli lahko prispevali k pridobitvi posla, za Ferlinca niso sporne.

Kosilo 24. januarja 2005 v eni od ljubljanskih gostiln, na katerem sta bila poleg Zupana in Cekute tudi Riedl in njegova uslužbenka Elizabeth Pavelka, pa ni naključje, meni tožilec. Prav tako beseda ni tekla o težavah s šestkolesnimi valuki, kot je zatrdil Zupan, je dejal Ferlinc, saj Riedl takrat ni več delal za Steyr (solastnik Sistemske tehnike, ki je izdelovala šestkolesnike), ampak je bil že predstavnik Patrie.

Ferlinc je prepričan, da bi se o opremljanju morali pogovarjati predstavniki države, ne pa slikar, in tudi Zupanu je bilo jasno, da Cekuta ni nekdo, ki bi lahko upravljal s podatki z Morsa. Zupan pa se je po tožilčevem mnenju zavedal tudi razsežnosti projekta, sicer se s predstavniki Patrie ne bi sestajal daleč pred razpisom in brez vednosti Morsa, hkrati pa mu je bilo jasno, da Cekuta ne dela zastonj.

Na vrsti so še zaključne besede obrambe in obtoženih, možno je da bo sodba izrečena že danes.

STA


Najbolj brano