Tožilstvo se počuti kot žrtev, Janša tudi

V javnost je prišla odredba za izvedbo tajne finančne preiskave za zakonca Janša in pokojnega Jožeta Zagožna. Medtem ko na vladni strani in na tožilstvu obsojajo uhajanje podatkov v javnost, Janez Janša v preiskavi vidi pritisk na demokracijo. Finančna preiskava je po njegovem nezakonita in neustavna.

Medtem ko na vladni strani in na tožilstvu obsojajo uhajanje podatkov v javnost, Janez Janša v preiskavi vidi pritisk na demokracijo. Finančna preiskava je po njegovem nezakonita in neustavna. Foto: STA
Medtem ko na vladni strani in na tožilstvu obsojajo uhajanje podatkov v javnost, Janez Janša v preiskavi vidi pritisk na demokracijo. Finančna preiskava je po njegovem nezakonita in neustavna. Foto: STA

LJUBLJANA > Na specializiranem državnem tožilstvu so se namenili tajno preiskati in nato morda odvzeti premoženje nezakonitega izvora Janezu Janši in njegovi soprogi Urški Bačovnik Janša ter dedičem nedavno umrlega Jožeta Zagožna. Vpletene osebe naj za preiskavo, ki jo tožilstvo opravlja v skladu z zakonom o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, ne bi smele izvedeti, a očitno nekdo od pristojnih ni znal obdržati skrivnosti. Predvčerajšnjim je odredbo za preiskavo objavil spletni portal Politiks.

Iščejo krivca za uhajanje podatkov

Na specializiranem državnem tožilstvu so potrdili obstoj odredbe in že iščejo krivca za odtekanje tajnih informacij, hkrati pa pravijo, da objavljeni dokument ni pristen. Tudi na policiji dokumenta, v takšni obliki, kot je bil objavljen v javnosti, niso prejeli.

Objavljena odredba se sklicuje na ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki pravi, da je premoženje Jožeta Zagožna presegalo njegove zakonite prihodke za 271.000 evrov, premoženje Janeza Janše pa naj bi Janševe zakonite prihodke presegalo vsaj za 210.000 evrov.

Tožilstvo se loteva preiskave tudi v povezavi s primerom Patria, v katerem je bil Janša spomladi obsojen na prvi stopnji, Zagožen pa je bil takrat zaradi bolezni izločen iz postopka. V finančni preiskavi so zdaj Zagožnovi dediči, žena in sin, ter Janševa žena Urška Bačovnik Janša, pa tudi bančna uslužbenka Nataša Pajenk, ki naj bi za zakonca Janša prala denar.

Janša: žrtev številnih postopkov

Janez Janša je prepričan, da je finančna preiskava neustavna in nezakonita. Razlogov za sum, da pri njem obstaja več kot 50.000 evrov premoženja nezakontega izvora (kar je zakonski pogoj za začetek finančne preiskave), po njegovem ni. Neustavnost vidi v tajnosti postopka preiskave.

Hkrati z odredbo je v javnost prišel še zapis o razmerah na vrhovnem državnem tožilstvu. “V njem piše, da se veliko ljudi tam ukvarja s tem, kako bi mene osebno, če že ne kriminirali, pa vsaj udušili s številnimi postopki in očitno je to res, saj se s takšnimi in drugačnimi postopki prav trudijo,” je dodal Janša in dejal, da s tem dušijo le slovensko demokracijo, zaupanje v vladavino prava in kredibilnost lastnih inštitucij.

Politični pogrom

Janše je včeraj še dejal, da je izvor premoženja letos dokazal na Davčni upravi in da bi isto storil pred KPK, če bi mu bilo to skladno z zakonom omogočeno. Te Janševe trditve so neresnične, pravijo na KPK, in trdijo, da so Janši v postopku zagotovili vse možnosti, da bi pojasnil izvor premoženja, pa tega ni znal.

Novost v slovenskem prostoru je, da določeni politiki zdaj tudi javno nasprotujejo postopkom za odvzem premoženja nezakonitega izvora, opažajo na KPK, kjer poudarjajo, da je bila finančna preiskava odrejena na podlagi samostojnih ugotovitev več organov. “Zato je očitno tudi potreben pogrom nad vsemi temi institucijami, nad tožilstvom in nad sodiščem. Ker je to za določene politike očitno lažje, kot da javnosti in pristojnim državnim ter pravosodnim organom pojasnijo, od kod jim gotovina in premoženje, ki bistveno presega njihove uradne dohodke.”

JK, STA


Najbolj brano