Slovensko pravosodje potrebuje učinkovita zdravila

Slovenski pravosodni sistem potrebuje močna in učinkovita zdravila, ob začetku novega sodnega leta poudarjajo na ministrstvu za pravosodje in javno upravo. “Aspirini”, s katerimi so mu nekateri želeli pomagati, žal ne bodo učinkovali, menijo.

Slovenski pravosodni sistem potrebuje močna in učinkovita zdravila, ob začetku novega sodnega leta poudarjajo na ministrstvu za pravosodje in javno upravo
Slovenski pravosodni sistem potrebuje močna in učinkovita zdravila, ob začetku novega sodnega leta poudarjajo na ministrstvu za pravosodje in javno upravo 

LJUBLJANA> Na ministrstvu dodajajo, da je v pripravi več predlogov novel zakonov s ciljem zagotavljanja delovanja pravne države. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so med temi predlogi novela zakona o sodiščih, novela zakona o sodniški službi, novela zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju ter predlog zakona o sodelovanju v kazenskih zadevah z državami članicami EU.

Ključni cilj: odprava sodnih zaostankov

Ob tem pa po navedbah ministrstva z izjemo slednjega predloga noben od zakonov ni pripravljen do te mere, da bi ga bilo mogoče takoj uvrstiti v vladni in pozneje parlamentarni postopek. Nekateri predlogi zakonov vsebujejo rešitve, ki niso dobre, kot denimo pravosodna inšpekcija, in rešitve, ki ne bodo izboljšale stanja v pravosodju, zato je potrebna njihova dodatna strokovna evalvacija, ki mora biti zaključena v najkrajšem času, dodajajo.

Današnje uradne otvoritve sodnega leta se je sicer v imenu ministrstva udeležila državna sekretarka Mojca Kucler Dolinar, ki je ob zaključku povedala, da je eden od ključnih ciljev na področju sodstva odprava sodnih zaostankov na način, da bodo učinkovitost delovanja sodstva občutili uporabniki storitev.

Sekretarka pričakuje zavzetost

Kucler Dolinarjeva se tako strinja s stališčem predsednika vrhovnega sodišča Brankom Maslešo, da morajo udeleženci postopkov imeti občutek, da so sodni postopki pravični in razumljivi. Tega občutka tisti, ki so danes udeleženi v pravosodnih postopkih, po večini nimajo, meni državna sekretarka. Kot je navedla, je neučinkovitost pravosodnega sistema ena od glavnih ovir na poti do pravične in pravne države. “Za izboljšanje stanja se pričakuje tako zavzetost predsednikov sodišč, ki nosijo največjo odgovornost, kot tudi sodnikov in drugega sodnega osebja,” je še dejala.

Na današnji novinarski konferenci je Masleša med drugim dejal, da se je število najstarejših nerešenih zadev na sodiščih lani pomembno zmanjšalo, skrajšali so se pričakovani časi njihove rešitve, zmanjšalo se je število sodnih zaostankov. Kazenske in pravdne zadeve se po njegovih besedah prepočasi rešujejo, pri gospodarskih zadevah pa gre na bolje.

STA


Najbolj brano