Protikorupcijska komisija Türku očita vzbujanje napačnega vtisa o njenih pristojnostih

V Komisiji za preprečevanje korupcije so se danes odzvali na poziv predsedniškega kandidata Danila Türka, naj komisija več zadev pripelje do sodišča. Vzbujanje vtisa in pričakovanj, da je komisija za to pristojna, pomeni bodisi nepoznavanje njenih pristojnosti, bodisi zmanjševanje njene kredibilnosti z vzbujanjem nerealnih pričakovanj, navajajo.

V Komisiji za preprečevanje korupcije so se danes odzvali na poziv predsedniškega kandidata Danila Türka, naj komisija več zadev pripelje do sodišča Foto: Daniel Novakovic
V Komisiji za preprečevanje korupcije so se danes odzvali na poziv predsedniškega kandidata Danila Türka, naj komisija več zadev pripelje do sodišča Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA> Kljub zavedanju nevarnosti, da bo njihov odziv neustrezno vpleten v predvolilni čas, se je celoten senat komisije odločil za odziv, v katerem med drugim navajajo, da je razprava o problemu korupcije v Sloveniji potrebna, menijo pa, “da predvolilni čas ni pravi termin za to”.

Temeljno poslanstvo komisije je v skladu z zakonom v krepitvi integritete javnega sektorja, krepitvi transparentnosti in preprečevanju korupcije ter nasprotja interesov. “To uresničujemo skozi sistemske in konkretne ugotovitve, poročila in priporočila, ki temeljijo na posameznih prijavljenih, ugotovljenih in notornih primerih oziroma pojavih. Nimamo ne mandata, ne zakonskih pooblastil za konkretne (pred)kazenske postopke,” opozarja komisija.

Ob tem dodajajo, da so samo v zadnjih 20 mesecih podali preko 350 naznanil in ovadb policiji oziroma državnemu tožilstvu zaradi sumov kaznivih dejanj, preko 600 pobud oziroma zahtev drugim državnim organom zaradi sumov kršitev iz njihovih pristojnosti, uvedli preko 90 prekrškovnih postopkov in podobno.

V tem kontekstu “z vso odgovornostjo” opozarjajo tudi na sistemsko korupcijo, “katere posledice so očitne”. “Po zakonu smo dolžni sistemu nastavljati ogledalo,” navajajo.

Glede pristojnosti pa pravijo, da redno poudarjajo, da za razliko od avstrijskega protikorupcijskega organa, komisija nima ustreznih pooblastil in jih “ob takšnih političnih in družbenih pogojih” očitno še nekaj časa ne bo imela. “Namesto prizadevanj za to, smo zaenkrat od odgovornih v ospredju dobili zgolj prerekanje o 'stricih v ozadju',” navajajo.

STA


Najbolj brano