Pred ljudstvom je doslej klonil le Kangler

Zamisel o odpoklicu župana s pomočjo ljudske nezaupnice se je pred letom dni porodila zaradi nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja. Primorski župani, ki smo jih povprašali za mnenje, pa bolj zagovarjajo pravne argumente pri morebitnem odpoklicu župana.

Mariborčani so se županu Francu Kanglerju uprli zaradi zloglasnih radarjev. Odstopil je sam, a  šele, ko so se v mestu razvneli nasilni protesti. Po odstopu se  ni hotel odpovedati funkciji državnega svetnika. Foto: STA
Mariborčani so se županu Francu Kanglerju uprli zaradi zloglasnih radarjev. Odstopil je sam, a šele, ko so se v mestu razvneli nasilni protesti. Po odstopu se ni hotel odpovedati funkciji državnega svetnika. Foto: STA

Mariborčani so se županu Francu Kanglerju uprli zaradi zloglasnih radarjev. Odstopil je sam, a šele, ko so se v mestu razvneli nasilni protesti. Po odstopu se Kangler ni hotel odpovedati funkciji državnega svetnika.

Proti Kanglerju tečejo mnogi sodni postopki, minuli teden pa je bil tudi pravnomočno obsojen zaradi korupcije pri oddaji občinskega stanovanja v najem vedeževalki.

Med župani, ki ne čutijo potrebe, da bi odstopili, je že dvakrat zaradi zlorabe položaja pogojno obsojeni župan Trebnjega Alojzij Kastelic in pogojno obsojeni župan Komende Tomaž Drolc. Drolc je sicer tudi tisti župan, ki je javno pojasnjeval, da je podkupoval za dovoljenja pri gradnji industrijske cone.

Na spisku razvpitih županov, proti katerim tečejo različni kazenski postopki, sta tudi sta vsaj še ljubljanski župan Zoran Janković in koprski župan Boris Popovič. Slednji svojega mnenja glede napovedane novele zakona, ki bi omogočala odpoklic županov, za Primorske novice ni posredoval.

“Barabe naj umaknejo”

Redkobeseden je bil tudi postojnski župan Jernej Verbič: “Če je kdo naredil kakšno barabijo, naj ga takoj umaknejo. Politične in medijske gonje proti županom pa je zadnje čase vse preveč. O ukinitvi občin in županov je skoraj vsak teden kakšen nov predlog.”

Izolski župan Igor Kolenc v odpoklicu županov ne vidi nobenih težav, če bo ta odpoklic argumentiran in ne politično obarvan. Kolenc sicer meni, da bi možnost za odpoklic župana morali imeti le občani, ki župana tudi izvolijo. Bi pa županski mandat omejil le na dva zaporedna mandata.

Z referendumi previdno

Da bi občani morali imeti možnost odpoklica vseh neposredno izvoljenih funkcionarjev, med njimi tudi županov, je prepričan tudi piranski župan Peter Bossman. “Seveda pa je treba kriterije za razpis referenduma za odpoklic župana zakonsko določiti tako, da ne bi ogrožali uspešnega in učinkovitega delovanja organov lokalne samouprave. V Sloveniji imamo že preveč izkušenj z referendumi, na kateri so bile pomembne odločitve za celotno skupnost sprejete z izraženo voljo zelo majhnega dela volilnih upravičencev,” pravi. Pred meseci je namreč le 1300 Pirančanov prav z referendumom preprečilo pozidavo grape v Kampolinu, kjer je občina z zasebnim investitorjem želela graditi stanovanja za mlade družine. Udeležba na referendumu je bila 14 odstotna. Bossman še dodaja, da bi bilo smiselno, če bi z zakon določili tudi, da županom avtomatično preneha mandat, če so bili pravnomočno obsojeni zaradi naklepnega kaznivega dejanja ali katerega izmed kaznivih dejanj zlorabe položaja.JANA KREBELJ

TATJANA TANACKOVIČ


Najbolj brano