Politična kriza v Italiji se poglablja

Kriza italijanske vladne koalicije se vse bolj poglablja, potem ko je postalo jasno, da bo kasacijsko sodišče že 30. julija odločalo o pritožbi nekdanjega premiera Silvia Berlusconija na obsodbo zaradi davčne prevare v primeru Mediaset. Berlusconijevo Ljudstvo svobode je v protest proti ravnanju sodišč v sredo blokiralo delo parlamenta.

Kriza italijanske vladne koalicije se vse bolj poglablja, potem ko je postalo jasno, da bo kasacijsko sodišče že 30. julija odločalo o pritožbi nekdanjega premiera Silvia Berlusconija na obsodbo zaradi davčne prevare v primeru Mediaset Foto: Nn
Kriza italijanske vladne koalicije se vse bolj poglablja, potem ko je postalo jasno, da bo kasacijsko sodišče že 30. julija odločalo o pritožbi nekdanjega premiera Silvia Berlusconija na obsodbo zaradi davčne prevare v primeru Mediaset Foto: Nn

RIM > Kasacijsko sodišče, ki je najvišji italijanski prizivni sodni organ, katerega odločitev bo dokončna, se je odločilo pohiteti z obravnavo pritožbe Silvia Berlusconija, ker bi lahko primer zastaral. Doslej so napovedovali, da bo sodišče zadevo obravnavalo novembra.

V Ljudstvu svobode so prepričani, da pravosodje izvaja pristransko kampanjo, katere cilj je Berlusconija odstraniti iz političnega življenja.

Stranka, ki je članica vladne koalicije, opozarja, da bi imela obsodba nekdanjega premiera Berlusconija na kasacijskem sodišču negativne posledice na vladno koalicijo.

“Smo lojalen koalicijski partner in še naprej podpiramo vlado, a morebitna obsodba Berlusconija bi vplivala na vlado,” je v sredo dejal vodja strankine skupine v senatu Renato Schifani, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

V Demokratski stranki premiera Enrica Lette se bojijo, da bo Ljudstvo svobode v primeru Berlusconijeve obsodbe odšlo iz vlade, s čimer bi ta padla. Vodja stranke Guglielmo Epifani je zato Ljudstvo svobode že pozval, naj ravna odgovorno.

Poleg tega, da so blokirali delo parlamenta, so v Ljudstvu svobode tudi napovedali, da se danes ne bodo udeležili sestanka koalicije.

Berlusconi je obsojen, ker je njegovo medijsko podjetje Mediaset pri nakupu televizijskih in filmskih pravic v ZDA prirejalo računovodske izkaze. S tem se je Mediaset v 90. letih prejšnjega stoletja izognil plačilu več milijonov evrov davkov.

Drugostopenjsko sodišče v Milanu je maja v primeru potrdilo štiriletno zaporno kazen zanj, od tega tri leta pogojno, ter prepoved opravljanja javne funkcije za pet let. Če bo sodba potrjena, bo Berlusconi, ključni podpornik Lettove vlade, izgubil sedež v senatu.

Italijo je ta teden prizadelo tudi znižanje bonitetne ocene. Bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) je v torek znižala bonitetno oceno Italije za eno stopnjo z BBB+ na BBB, kot razlog pa so navedli slabe obete za italijansko gospodarstvo, ki je že v zadnjem desetletju praktično stagniralo.

STA


Najbolj brano