Pahor na Dobu srečal atentatorja

Premier Borut Pahor je danes skupaj z ministrom za pravosodje Alešem Zalarjem obiskal zavod za prestajanje kazni na Dobu. Seznanila sta se s težko kadrovsko in prostorsko situacijo ter z uspešnim programom resocializacije zaprtih oseb, premier pa seje med obiskom sestal tudi z Josipom Zagajskim, ki je decembra lani skušal izvesti atentat nanj. Zagajski je dejal, da dejanje obžaluje.

Josip Zagajski je Borutu Pahorju povedal, da dejanje obžaluje, kaj pa mu je odgovoril premier, ni znano Foto: STA
Josip Zagajski je Borutu Pahorju povedal, da dejanje obžaluje, kaj pa mu je odgovoril premier, ni znano Foto: STA

DOB > Zagajski je bil decembra lani zaradi terorizma, preprečitve uradnega dejanja in nedovoljenega prometa z eksplozivom obsojen na enajst let zaporne kazni. Policisti so julija lani na mejnem prehodu pregledali hrvaškega državljana in pri njem našli pet ročnih bomb, poleg tega pa je imel prepoved vstopa v Slovenijo. Zagajski se je na sodišču branil z molkom.

Kje najti dva milijona evrov?

Sicer pa je Pahor zapustil Dob z dvema domačima nalogama: dokončanjem novogradenj in vprašanjem glede števila zaposlenih.

Pravi, da je naloga vlade, da do prihodnjega poletja dokonča 12 milijonov evrov vredna zaporniška bloka s 174 eno- in dvoposteljnimi sobami. Če želi to narediti, mora vlada s finančnim ministrom najti dve milijardi evrov.

Proti zmanjševanju zaposlenih

Glede števila zaposlenih pa Pahor pravi, da se je vlada obvezala, da ne bo zmanjševala števila zaposlenih. Ti že delajo na robu možnega in njihov osip bi lahko pomenil hud poseg v kakovost v zavodu opravljenega dela, je poudaril premier.

Zapor je urejen sistem

Kot je povedal minister za pravosodje Zalar, so danes zapor na Dobu skušali predstaviti kot urejen sistem, kjer obsojenci prestajajo svoje kazni, in kot sistem, ki je hkrati priložnost za pripravo na obdobje prostosti in svobodno življenje v družbi.

Zaporniki se v Dobu resocializirajo z gospodarsko in kmetijsko dejavnostjo ter in tudi na tamkajšnjem odprtem oddelku, je dodal Zalar. Na leto približno 200 obsojencem ponujajo tudi možnost izobraževanja in usposabljanja: trenutno je v različne delovne dejavnosti vključenih več kot 60 odstotkov obsojencev. Zalar je prepričan, da lahko Slovenija glede tega daje dober zgled.

Zapori za 120 odstotkov prezasedeni

Po podatkih generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušana Valentinčiča, so glede na zmogljivost slovenski zapori za 120 odstotkov prezasedeni, potrebujejo pa tudi prostorske izboljšave.

Najbolj prezasedeni so zavodi v Ljubljani, Mariboru in na Dobu pri Mirni, kjer so objekte - začeli so jih graditi leta 1957 - predvideli za 296 obsojencev, po podatkih vodje oddelka za varnost na Dobu Bojana Majcna pa imajo tam trenutno zaprtih 480 obsojencev.

Za stare prostore imajo pripravljen projekt celovite prenove, ki bo po preselitvi v novogradnji odvisen od proračunskega denarja, pri obnovi pa bo šlo za rušenje in novogradnje, je še povedal Majcen.

STA


Najbolj brano