Odločitve o dopolnitvi vladne ekipe predvidoma še ta teden

Sestanek med premierko Alenko Bratušek in prvakom Desus Karlom Erjavcem ni prinesel imena kandidata za novega ministra za zdravje. Njun dogovor bo znan do konca tedna, neuradno že v sredo, ko bo predvidoma tudi ožji koalicijski vrh usklajeval koalicijsko pogodbo.

Premierka Alenka Bratušek Foto: STA
Premierka Alenka Bratušek Foto: STA

LJUBLJANA > Različna stališča glede privatizacije pa naj ne bi predstavljala težave v koaliciji.

Nov dogovor o sodelovanju koalicije do konca mandata so sicer minuli teden po področjih usklajevale delovne skupine, a ker naj bi nekaj vprašanj ostalo še odprtih, se bodo pogajalci v teh dneh sestali (vsaj) še enkrat. Največ zadev naj bi ostalo nedorečenih pri delovni skupini za področja infrastrukture, energetike, prostora in prometa, ki jo vodi minister Samo Omerzel.

Eden trših orehov pri usklajevanju naj bi bila privatizacija. Zatikalo naj bi se predvsem zaradi razhajajočih se stališč DL in SD, pojavile so se tudi informacije, da naj bi SD želela začasno prekiniti privatizacijske postopke za državne deleže v infrastrukturnih podjetjih. V kabinetu predsednice vlade so se na to informacijo odzvali, češ da SD v luči dvojnih volitev v letošnjem letu iščejo politične tržne niše tudi na račun že sprejetih odločitev in na račun stabilnosti. A so v SD zatrdili, da v stranki seznama 15 podjetij za prodajo, ki ga je potrdil DZ, ne postavljajo več pod vprašaj, čeprav ocenjujejo, da je bila uvrstitev Telekoma Slovenije in Aerodroma Ljubljana na seznam “nepremišljena poteza”.

Partnerji naj bi na plano znova potegnili tudi vprašanje združitve HSE in Gen Energije, obeh stebrov slovenske energetike, čeprav se ta predlog periodično neuspešno pojavlja vse od njune razdružitve.

Vodja poslancev SD Matjaž Han je potrdil, da je ta ideja prišla iz njihove stranke, a da ji on osebno ostro nasprotuje. Tudi minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel meni, da v tem hipu takšna rešitev ne bi bila modra in da za kaj takega ne vidi niti enega pametnega razloga. Verjame, da bodo njegovi oceni potem, ko jim bo argumentiral stališče, prisluhnili tudi v SD.

Besedilo nove koalicijske pogodbe bodo sicer predsedniki koalicijskih strank dokončno oblikovali do konca tedna, Bratuškova pa naj bi to srečanje predlagala že za sredo.

Koalicija se medtem ukvarja tudi z iskanjem ministrov za zdravstvo in za gospodarstvo. Pri izbiri prvega je veliko odvisno od dogovora med Bratuškovo in Karlom Erjavcem, ki sta se že sestala, a izkupiček pogovora za zdaj ni znan. “Na vsak način bo imel Desus v vladi dva ministra. Kako in na kakšen način, pa boste izvedeli do konca tedna,” je po razširjenem kolegiju prvakov koalicije pri premierki dejal Erjavec.

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je pojasnil, da zdravstvenega ministra išče tisti, ki ga mora, torej Desus. Ob tem je napovedal še, da bo PS sporočila ime kandidata za gospodarskega ministra, ter tudi sam ocenil, da bodo kadrovske spremembe jasne v nekaj dneh. Po njegovih besedah tudi po dvomesečnem iskanju novih ministrov nič ne zamujajo. “Nič hudega, zakonski rok je tri mesece,” je pristavil.

Na današnjem kolegiju pri Bratuškovi, na katerem je sodeloval tudi predsednik DZ Janko Veber, so se partnerji sicer pogovarjali o novem koalicijskem sporazumu. Kot je dejal Erjavec, je eno od odprtih vprašanj tudi, ali bo tako imenovani Lahovnikov zakon glede omejitve menedžerskih plač z novim zakonom o Slovenskem državnem holdingu prenehal veljati. A so v koaliciji dogovorjeni, da bo zakon tak, da Lahovnikovega zakona ne bodo zaobšli.

Prvak Desus je dobil tudi dokončno zagotovilo glede pokojnin. V koalicijski pogodbi se bodo zavezali, da pokojnin letos in prihodnje leto ne bodo nižali, prav tako ne bodo posegali v regrese upokojencev.

V dneh po sestanku ožjega vodstva koalicijskih strank bo sledilo še potrjevanje besedila nove koalicijske pogodbe na ravni organov strank, kar naj bi se zaključilo najpozneje do 10. februarja. Svet PS naj bi po nekaterih informacijah zasedal že ta teden, a uradnega sklica seje še ni. Svet DL naj bi koalicijsko pogodbo obravnaval v začetku prihodnjega tedna, medtem ko za SD in Desus datumi, niti okvirni, za zdaj še niso znani.

V javnosti so se sicer spet omenjale tudi špekulacije o morebitni združitvi finančnega in gospodarskega ministrstva, a večina koalicijskih partnerjev temu ni naklonjena, prav tako s temi informacijami niso seznanjeni. Tako pomembna resorja bi namreč morala voditi dva “močna” ministra, opozarjajo.

STA


Najbolj brano