Od zlate delnice do dobrega vica

“Zmagali smo,” se je sprva potiho, nato pa vse glasneje dobre pol ure pred uradnim zaprtjem volišč širila novica na ljubljanskem Mestnem trgu. “Zmagali?” je skoraj nejeverno vprašal starejši gospod. “Ja, zmagali!” mu je zakričal drugi.

Borut Pahor je bil izvoljen v Novi Gorici, Ljubici Jelušič pa v Sežani ni uspelo. A v SD so volilni rezultat sprejeli z veseljem, skoraj odpisanemu Pahorju je v kampanji uspel velik preobrat
Borut Pahor je bil izvoljen v Novi Gorici, Ljubici Jelušič pa v Sežani ni uspelo. A v SD so volilni rezultat sprejeli z veseljem, skoraj odpisanemu Pahorju je v kampanji uspel velik preobrat  

LJUBLJANA> Prvak Pozitivne Slovenije je prišel natančno pet minut pred osmo, tako kot je napovedal. Med ljudmi je završalo, slišalo se je skandiranje: “Zo-ki, Zo-ki!” Na drugem koncu Ljubljane, na Gospodarskem razstavišču, kjer je zaprtje volišč pričakala Janševa SDS, sprva ni bilo tako veselo, a na koncu so tudi tam plesali.

“Ste presenečeni?” smo pobarali očeta mlade družinice, ki je skupaj z ostalimi nestrpno pričakoval prihod svojega junaka Zorana Jankovića. “Pravzaprav sem,” je priznal, in dodal, da je potihoma vendarle upal na takšen razplet.

Čez nekaj trenutkov je med množico završalo. Pod bliskavicami fotoaparatov so se mimo Magistrata do volilnega štaba počasi prebijali Janković in njegova družina. V majhnem prostoru je bilo komaj dovolj prostora za vse novinarje, ki so želeli v živo prisluhniti prvim besedam zmagovalca prvih predčasnih volitev v samostojni Sloveniji.

Razdejanje v štabu na Čevljarski in kosilo s Kučanom

V volilnem štabu smo srečali tudi nekaj primorskih kandidatov Pozitivne Slovenije. Gašpar Gašpar Mišič, ki je kandidiral v Piranu in Kopru-podeželje, je pričakoval zmago. “Slovenijo bomo končno popeljali iz tega negativizma, odpravili vse, kar je bilo slabega in začeli res eno novo štorijo v Sloveniji,” je obljubil. Med negativizem gotovo šteje tudi vlom v koprski volilni štab stranke na Čevljarski ulici v noči na soboto. “Razbili so nam izložbena okna in razdejali pisarno. No, ljudje si lahko mislijo, kdo stoji za tem,” pravi Mišič. Policija si je kraj dogodka ogledala, škoda še ni znana.

Pohvalil pa se je, da je Jankovićevo ekipo tudi na včerajšnjem kosilu v gostilni Jezeršek spremljal nekdanji predsednik države Milan Kučan, za katerega pravijo, da je pomembno vplival k selitvi glasov SD k Pozitivni Sloveniji.

Aljoša Jerič, ki je kandidiral v Sežani, je prepričan, da bi Pozitivna Slovenija dosegla še boljši rezultat, če bi bile volitve kakšen dan kasneje, saj so kot nova stranka morali povsem na novo postaviti celoten volilni aparat. Med rajanjem smo za rokav pocukali še Tino Komel, ki je volilne točke nabirala na koprskem podeželju, in Lejlo Hercegovac, ki je volilce prepričevala v Izoli: “Presrečni sva. Ta zmaga pomeni za Primorsko res velike spremembe. Korakali bomo naprej in premagali to krizo!” sta prepričani.

“Te volitve so pokazale, da Slovenci ne maramo fašizma,” pa je v Jankovićevem štabu v svojem slogu za PN dejal kantavtor Jani Kovačič.

Janša in Urška kljub vsemu plesala

V volilnem štabu SDS so večer preživljali bolj kislih obrazov in čakajoč na dolgo odstotnega predsednika stranke Janeza Janšo. Če več kot uro čakanja spremljalo predvsem pomenkovanje po kotih, kako je sploh mogoče, da se je godilo kaj takega, je prihod predsednika in vidnih predstavnikov stranke pokazalo, da si Janša za izid ni prislužil črne pike. Gromki aplavzi podpore ob prihodu, pozneje pa tudi ob novinarskem vprašanju o prihodnosti na mestu predsednika stranke. No, večer se je po Janševem prihodu vendarle spremenil v zabavo s plesom, na kateri sta vztrajala tudi Janez Janša s soprogo Urško.

Zmagovalec med poraženci je Zvone Černač, podpredsednik stranke SDS, ki je bil tudi tokrat izvoljen za poslanca, čeprav je sprva kazalo drugače. “Rezultat je treba v vsakem primeru spoštovati, zato ga tudi jaz spoštujem in se ne bojim, da ne bi v prihodnje našel ustreznega angažmaja. Nisem se rodil s poslansko funkcijo in hvala bogu z njo ne bom umrl. Glede delovanja v stranki pa je stvar organov, da presodijo, ali sem še primeren za nadaljnje delo ali ne,” se je glasila njegova izjava poraženca. No, kasneje se je izkazalo, da je bila žalost odveč.

Stranka bo na Primorskem sicer spet dobila predvidoma tri poslance. S kandidaturo v Ilirski Bistrici tokrat (po neuradnih rezultatih) ni bil uspešen Vitoslav Türk. Obeta pa si, da bo Janković kot predsednik vlade tako neuspešen, da bodo potrebne še ene predčasne volitve.“Ni kančka dvoma v iskrenost, požrtvovalnost, v strokovnost in mislim, da bo stranka ostala močna in homogena tudi sedaj,” na vprašanje, ali bi moral Janša prevzeti osebno odgovornost za izid, pravi Türk. O Jankoviću pa pove še: “Vem, da bo človek, ki ne zna angleško, v Evropi težko izvajal tisto politiko, ki jo Evropa določa.”

Franci Matoz, ki smo ga zmotili sredi večernega rajanja, svojega volilnega izida ni spremljal, a ko smo ga seznanili, da je v volilnem okraju Ljubljana Bežigrad zbral dokaj malo, manj kot 17 odstotkov glasov, ni bil razočaran: “Vedel sem, da nastopam v okraju, ki je težko izvoljiv in nisem pričakoval izvolitve.” Poraz stranke SDS pa je bil presenečenje tudi zanj. Za to krivi neudeležbo volilcev, ki bi volili za SDS. Sam sicer ni član SDS, na vprašanje, ali bo poslej še sodeloval s to stranko pa pravi: “Prepričal me je program, zato sem ga tudi podprl in vedno, ko bo treba zagovarjati ta program, se jim bom pridružil.”

Zlata delnica za koalicijo

V štabu Gregorja Viranta v Cankarjevem domu so že dobro uro pred razglasitvijo rezultatov vzporednih volitev nazdravljali s penino iz Goriških brd. “Po mami sem Brika, tako da sem tudi s tem zadovoljna,” se je nasmehnila istrska vinogradnica in vinarka Ingrid Mahnič, kandidatka na Virantovi listi. Uvrstitev komaj rojene liste v parlament šteje za velik uspeh. “Še bolj pa sem ponosna, ker kaže, da imamo tisto zlato delnico, ki bo odločala za pravo koalicijo,” je dodala Mahničeva, ki obljublja, da kot (morebitna) poslanka ne bo hodila na seje zgolj “pritiskat na gumb”.

NSi s pogačo mirno znova v parlament

Precej umirjeno so svojo vrnitev v klopi državnega zbora sprejeli v stranki NSi, ki je rezultate pričakala le nekaj korakov stran od parlamenta, v Opera baru. Namesto torte so razrezali pogačo, okrašeno z napisom, ki ga kljub prerivanju skozi gnečo nismo uspeli razbrati.

V LDS ni bilo teka, v Zares resignirani nasmehi

Če so pri Virantu nazdravljali s penino, pri Novakovi pa jedli pogačo, je bila postrežba, skladno z vzdušjem, precej bolj skromna pri veliki poraženki predčasnih volitev, a tudi tokrat zmagovalki v eleganci, Katarini Kresal. V štabu LDS so namreč grizljali zgolj smoki, pa še tega je ostajalo. S poslanskimi sedeži je očitno vzel slovo tudi apetit. Kresalova je pred diktafoni nanizala dosežke, po katerih, upa, bo njena stranka ostala v spominu - rešitev problema izbrisanih, boj za pravice drugačnih, za svobodo posameznika ... Ob tem pa je oblikovala tudi misel, ki si zasluži biti zabeležena: “Verjamem, da je politika najbolj čist poklic, v katerem lahko narediš nekaj dobrega za druge, ampak da je, žal, to poanta, ki je najmanj izrabljena.”

Precej manj kislo so se kljub pričakovanemu porazu držali v pisarni Zaresa. Ko smo malo po razglasitvi rezultatov prišli preveriti razpoloženje, so gasilsko razvrščeni za hrbtom tv-novinarke čakali na vklop v oddajo in se ves čas sproščeno hahljali. “Je kdo povedal kakšen dober vic?” smo navrgli Franciju Keku. “Ne, ne, med seboj se žgečkamo,” je šaljivo razkril, kako se v Zaresu pričara nasmeh za kamero.

PETRA VIDRIH, JANA KREBELJ, ILONA DOLENC


Najbolj brano