Očetje bodo morali obvezno na “porodniško”

Očetje novorojenčkov bi morali po novem obvezno izkoristiti 30 dni starševskega dopusta. Če bodo skrb za otroka nase prevzeli za več kot 60 ali več kot 90 dni, pa bo družina dobila še dodatne dneve starševskega dopusta. Tako želi država doseči enakost spolov pri usklajevanju poklicnega in družinskega življenja.

Anja Kopač Mrak: “Starševski dopust je namenjen tudi spodbujanju bolj enakovredne porazdelitve obveznosti varstva in nege otrok med ženskami in moškimi.”  Foto: STA
Anja Kopač Mrak: “Starševski dopust je namenjen tudi spodbujanju bolj enakovredne porazdelitve obveznosti varstva in nege otrok med ženskami in moškimi.”  Foto: STA

LJUBLJANA > Očetje se že zdaj lahko odločijo, da bodo namesto mame z otrokom preživeli del starševskega dopusta, a to možnost - tudi zaradi ovir delodajalcev in družbenega ozračja, ki skrb za otroka prenaša na žensko - izberejo le redki. Po novem zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki so ga pripravili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, očetje ne bodo imeli več izbire. “Z zakonom omogočamo očetom, da bodo lažje to storili,” uzakonitev obveznih 30 dni starševskega dopusta za očete utemeljuje ministrica Anja Kopač Mrak.

Bonus za očete

Za takšen pristop, ki bi ženski olajšal vrnitev na trg dela, so se odločile nekatere skandinavske države. Tudi odnosu med otrokom in očetom bi koristilo, če bi oče lahko z dojenčkom preživel več časa, pojasnjujejo na ministrstvu. Predlog zakona je zdaj v javni razpravi, če bo šlo vse po načrtih, pa bi lahko začel veljati po novem letu. Strokovno je zakon usklajen, poudarjajo na ministrstvu, a zdaj se bo pokazalo še, kaj o njem menita širša javnost in delodajalci.

Materinski dopust, ki traja prvih 105 dni po rojstvu otroka, bo tudi v bodoče ostal nespremenjen. “Prvih 105 dni ostaja materi. Tudi v povezavi z vzpodbujanjem dojenja je pravilno, da je mati zraven, drugi namen materinskega dopusta pa je tudi varovanje zdravja mamice,” pojasnjuje direktorica direktorata za družino Ana Vodičar.

Po 105 dneh ostane še 260 dni starševskega dopusta, ki si ga bosta lahko starša razdelila, kot bosta želela; oče bo lahko vzel tudi več kot obveznih 30 dni, če mora mati, denimo, prej v službo. Za odločitev, da ostane oče z otrokom več kot 60 dni, bi družina dobila dodatnih deset dni dopusta, če bo oče z otrokom več kot 90 dni, pa dodatnih 15 dni dopusta.

Več pravic za socialne starše

Če potegnemo črto, novi zakon določa, da bo mama z otrokom lahko največ enajst mesecev, oče pa najmanj en mesec. Izjeme bodo veljale za družine, kjer za otroka skrbi le en starš. Ta bo seveda lahko materinski in starševski dopust izkoristil v celoti sam.

Po novem bi bili do materinskega in starševskega dopusta upravičeni tudi rejnik in posvojitelji, torej tisti ljudje, ki dejansko skrbijo za malčka, čeprav niso njegovi biološki starši. JANA KREBELJ


Najbolj brano