Novi protesti zaradi filma, ZDA nameščajo marince

Val protestov zaradi ameriškega protiislamističnega filma se je danes razširil tudi na Avstralijo. V Sydneyju se je več sto protestnikov spopadlo s policijo. Hkrati so protestniki s steklenicami in čevlji obmetavali ameriški konzulat v mestu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Obrambni minister ZDA Leon Panetta  Foto: STA
Obrambni minister ZDA Leon Panetta  Foto: STA

SYDNEY, BEJRUT, KARTUM, TUNIS > Protesti, ki so bili usmerjeni proti ZDA, so se v petek razširili po vsem islamskem svetu in so odziv na do muslimanov žaljiv ameriški film. Več tisoč protestnikov, jeznih zaradi do muslimanov žaljivega ameriškega filma, je včeraj v sudanski prestolnici Kartum napadlo ameriško, britansko in nemško veleposlaništvo. Dva protestnika sta bila ubita. O nasilnih protestih poročajo tudi iz Libanona, kjer je včeraj obisk začel papež Benedikt XVI., in iz Tunizije, kjer so umrle tri osebe.

Policija v Kartumu je protestnike skušala razgnati s solzivcem, medtem ko so napadli nemško veleposlaništvo, s katerega so odstranili nemško zastavo in jo nadomestili z islamistično, na veleposlaništvu pa podtaknili ogenj, pri čemer je nastala gmotna škoda. Protestniki so tudi zaprli pot, da bi preprečili prihod gasilcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V Kartumu umrli dve osebi

Gasilci so nato vendarle uspeli priti do nemškega veleposlaništva, kjer so pogasili ogenj. Kakih 10.000 protestnikov pa je nato krenilo proti ameriškemu veleposlaništvu.

Protestniki so metali kamenje na okrepljene policijske enote, ki so se jim postavile na pot do ameriškega veleposlaništva. Policija je znova uporabila solzivec, protestnik pa je umrl, ko ga je povozilo policijsko vozilo, je povedal zdravniški vir. Kasneje je umrla še ena oseba.

Skupina protestnikov je nato uspela priti do ameriškega veleposlaništva. Več desetim je uspelo priti do obzidja in so začeli nanj plezati, zato so varnostniki na strehi veleposlaništva izstrelili opozorilne strele.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je dejal, da je osebje nemškega veleposlaništva na varnem in da so v stiku z njim. Sudanskega veleposlanika v Nemčiji so že pozvali na pogovor in mu izpostavili obvezo sudanske vlade, da zaščiti diplomatska predstavništva.

So Nemčijo napadli zaradi Afganistana?

Westerwelle je obsodil “protiislamski sovražni film”, a poudaril, da ne more biti opravičilo za nasilje. “Nasilje se mora takoj končati,” je dejal.

Ob tem je dodal, da je ob petkovih molitvah večina veleposlaništev v muslimanskem svetu zaprtih in da se je z nemškim veleposlanikom v Kartumu pogovarjal po telefonu, da bi se seznanil z razmerami na terenu.

Zakaj so napadli prav nemško veleposlaništvo, ni jasno. Islamisti so sicer že večkrat kritizirali Nemčijo zaradi vloge v Afganistanu, navaja AFP.

Protestniki so napadli tudi bližnje britansko veleposlaništvo, britansko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da nadzirajo razmere in da je tam tudi sudanska policija.

V Libanonu, kjer je danes tridnevni obisk začel papež Benedikt XVI., pa je bil v spopadih med policijo in islamisti ubit protestnik. 25 ljudi je bilo ranjenih, od tega 18 policistov.

V Tripolisu spopad pred restavracijo

Spopad s skupino približno 300 protestnikov je izbruhnil v Tripolisu pred restavracijo ameriške verige KFC, kjer so podtaknili ogenj. Policija je streljala v množico, proti njim je uporabila tudi solzivec, poroča AFP.

O nasilnih protestnih poročajo tudi iz Tunizije. Policija je z opozorilnimi streli in solzivcem nastopila proti več kot tisoč protestnikom, ki so na ameriško veleposlaništvo v Tunisu metali kamenje in molotovke.

Protestniki, ki so skušali vdreti na veleposlaništvo, so kamenje metali tudi na okrepljene policijske enote, vojsko in pripadnike narodne garde, ki so jih tunizijske oblasti namestile, da bi zavarovale veleposlaništvo. Po podatkih tunizijskega ministrstva za zdravje so bile v nasilju ubite tri osebe, 28 pa ranjenih.

Demonstranti so ogenj podtaknili tudi v ameriško šolo v Tunisu, ki je blizu ambasade.

ZDA že pripravljajo svojo vojsko

Ameriški obrambni minister Leon Panetta je v petek napovedal, da so ZDA začele z razmeščanjem svojih vojaških sil, tako da bi lahko odgovorile na najnovejši razvoj dogodkov v islamskem svetu in bi lahko istočasno odgovorile na nemire v 17 ali 18 krajih islamskega sveta.

“Pripraviti se moramo na morebitno možnost, da protesti uidejo izpod nadzora,” je za revijo Foreign Policy po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Panetta. Ostalih podrobnosti ameriški obrambni minister ni razkril.

Je pa revija ob tem zapisala, da naj bi Panetta razmišljal, ni pa se še odločil, da bi 50 marincev poslali v Sudan za zaščito ameriškega veleposlaništva. Če bodo to odločitev sprejeli, se bo 50 marincev pridružilo približno 100 marincem, ki so jih že napotili v Libijo in Jemen.

Več deset tisoč muslimanov v številnih arabskih državah je v petek protestiralo proti do muslimanov žaljivemu ameriškemu filmu. Protesti so zahtevali najmanj šest smrtnih žrtev.

STA


Najbolj brano