Nesrečna roka pri izbiri vodilnih v slabi banki

“Tisti, ki so izbirali, niso imeli najbolj srečne roke,” je o vodilnih v slabi banki včeraj priznala premierka Alenka Bratušek. V odgovorih na poslanska vprašanja je morala namreč večkrat pojasnjevati visoke plače vodilnih v slabi banki, njihovo prikrivanje podatkov javnega značaja ter prenose domnevno tajkunskih kreditov na to institucijo.

“Kje je gospodarski minister? Boste sploh ohranili ta resor?” Tako se je spraševal poslanec SDS Andrej Vizjak, potem ko mu premierka Alenka Bratušek v DZ na to vprašanje ni odgovorila. Vlada je brez gospodarskega ministra že dva meseca, začasno, za Foto: STA
“Kje je gospodarski minister? Boste sploh ohranili ta resor?” Tako se je spraševal poslanec SDS Andrej Vizjak, potem ko mu premierka Alenka Bratušek v DZ na to vprašanje ni odgovorila. Vlada je brez gospodarskega ministra že dva meseca, začasno, za Foto: STA

LJUBLJANA > Predsednica vlade Alenka Bratušek se je sicer distancirala od komentarjev dela Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB oziroma pogovorno slabe banke).

“Ni pomembno, ali se meni zdi pošteno ali ne. Pomembno je, da so bile zadeve pravno in korektno izpeljane po vseh zahtevah, ki veljajo za državno pomoč,” je Bratuškova odgovorila Mateju Toninu, ki jo je spraševal, ali se ji zdi pošteno, da je država z razveljavitvijo podrejenih finančnih instrumentov razlastila ljudi, ki s slabim upravljanjem bank niso imeli nič. “Če v bankah ne bi naredili, kar smo, bi bil njihov stečaj neizogiben,” je prepričana premierka. Evropska komisija namreč po njenih besedah ne dovoljuje državnih pomoči, dokler lastniški kapital, hibridni kapital in podrejeni dolžniški instrumenti v celoti ne prispevajo k izravnavi morebitne izgube v bankah. Tonin ji je na to odvrnil, da gre samo za priporočila in ne za zahtevo Evropske komisije.

“Šele mesec dni je, odkar se je največji del poslov začel opravljati na DUTB. Ne morem in ne želim presojati ustreznosti sedanjih poslovnih odločitev,” je odgovorila poslancu NSi - Krščanskih demokratov Mateju Toninu. Ta je od nje pričakoval pojasnila, zakaj se na slabo banko prenašajo tudi tajkunski in zdravi krediti.

Bratuškova podpira javnost podatkov

Slaba banka je zanimala tudi poslanca SLS Franca Pukšiča, ki je premierko spraševal, ali podpira javno objavo podatkov o deležih in vrednostih podjetij, prenesenih na DUTB. Premierka je odgovorila, da javnost podatkov podpira, vendar pod pogojem, da razkritje podatkov ne škoduje preiskavam gospodarskega kriminala v bankah in da takšno razkritje ne zniža vrednosti premoženja v slabi banki.

Bratuškova je v odgovoru na kritike delovanja in vodenja slabe banke večkrat poudarila, da ta deluje na zakonskih izhodiščih, ki jih je pripravila še Janševa vlada. Sedanja koalicija za drugačne in morda bolj pretehtane odločitve ni imela časa, je dejala.

Tudi del vodstva slabe banke je bil postavljen v času vlade Janeza Janše, je poudarila Bratuškova. Dodala pa je tudi, da bo slaba banka vsako leto pod drobnogledom računskega sodišča, poročati pa mora tudi ministrstvu za finance.

Nič o gospodarskem ministru

“Morda bomo vsi ugotovili, da nismo imeli najbolj srečne roke,” je razmišljala premierka o izbiri vodstva slabe banke.

To misel je še enkrat ponovila pri odgovoru na poslansko vprašanje poslanca SD Mirka Brulca. Ta je ob vprašanju o omejitvi višine plač vodilnih v paradržavnih podjetij omenil tudi plače vodilnih v DUTB. Za 21.500 evrov, kolikor na mesec zasluži izvršni direktor DUTB, mora delavec na minimalni plači delati dve leti, je podaril Brulc.

Premierko je spraševal tudi Andrej Vizjak (SDS). Poleg vprašanja, kakšni bodo ukrepi vlade za odpiranje novih delovnih mest, ga je zanimala tudi usoda iskanja novega gospodarskega ministra. Bratuškova v svojem odgovoru o ministru ni rekla niti besede.

JANA KREBELJ


Najbolj brano