Marihuana marš za dekriminalizacijo konoplje

Na Kongresnem trgu v Ljubljani je danes tradicionalni politični shod Marihuana marš. Med drugim zahtevajo dekriminalizacijo posedovanja prepovedanih drog za lastno uporabo in omogočanje gojenja konoplje za lastno uporabo.

 Foto: Pu Koper
Foto: Pu Koper

LJUBLJANA > Na shodu so predavanja na temo družbenih učinkov prohibicije in konoplje na splošno, dogajanje pa bodo popestrili znani slovenski glasbeniki in partnerji dogodka.

Kot so sporočili iz Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU), ki je organizator dogodka, je moderna država v 20. stoletju s svojo politiko do drog, ko jih je grobo razmejila na legalne in nelegalne ter posebej opredelila zdravila, ustvarila razmejitveno linijo v družbenem dojemanju področja drog, ki negativno vpliva na verodostojne pristope preventive in dojemanja (ne)varnosti uživanja posameznih snovi.

Za dekriminalizacijo posedovanja drog za lastno uporabo

Med zahtevami na današnjem Marihuana maršu so med drugim popolna dekriminalizacija posedovanja prepovedanih drog za lastno uporabo, omogočanje gojenja konoplje za lastno uporabo s ciljem zmanjšati črni trg ter vzpostavitev podlag za izvajanje raznovrstnih programov na področju zmanjševanja tveganj in škode.

Med drugim zahtevajo tudi, da se snovi (primarno konopljo), za katere obstaja obsežna znanstvena dokumentacija uporabnosti v medicinske namene, prekvalificira iz prve v drugo oziroma tretjo skupino prepovedanih drog in s tem omogoči pristojnim in kvalificiranim institucijam presojo o (ne)uporabnosti v zdravstvene namene. Organizatorji dogodka pa pričakujejo tudi poglobljen razmislek o primernem sistemu državne in mednarodne regulacije substanc, ki ne temelji izključno na prepovedi.

Marihuana na zdravniški recept

V ZDA pa je predstavniški dom kongresa včeraj potrdil zgodovinski predlog zakona, ki zvezni policiji prepoveduje pregon uporabnikov medicinske marihuane v zveznih državah, kjer je ta dovoljena.

Odnos do marihuane se v ZDA počasi spreminja. Državi Kolorado in Washington sta celo dovolili pridelavo, prodajo in uporabo marihuane v namene, ki niso izključno medicinski. Poleg tega pa 32 zveznih držav in prestolnica Washington dovoljujejo uporabo marihuane v medicinske namene na zdravniški recept.

Vendar pa je marihuana na zvezni ravni še naprej prepovedana kot nevarno mamilo in tudi uporabniki medicinske marihuane so se znašli v nemogočem položaju. Zvezni policisti, predvsem iz agencije za boj proti mamilom (DEA) lahko preganjajo in zapirajo tudi njih, čeprav po državnih zakonih ne delajo nič narobe.

Prvi korak do legalizacije v ZDA

Pravosodni minister Eric Holder je sicer zveznim policistom naročil, naj tega ne počnejo, vendar se lahko to z novim predsednikom ali predsednico spet spremeni.

Predstavniški dom je nazadnje o legalizaciji medicinske marihuane glasoval leta 1998, vendar je bila takrat nezavezujoča resolucija gladko poražena s 311 glasovi proti 94. Tokrat je za predlog zakona, ki bo ščitil le uporabnike medicinske marihuane, glasovalo 219 kongresnikov, 189 pa jih je bilo proti.

Svoje mora opraviti še senat in marihuana bo naredila prvi korak na poti do legalizacije po celotnem ozemlju ZDA. Za večino pravnih strokovnjakov v ZDA je že skrajni čas, da se to zgodi. Zvezni tožilci in policisti imajo preveč dela s preganjanjem resnih zločincev, zapori pokajo po šivih, marihuana, ki je manj nevarna od alkohola, pa odžira čas in denar.

STA


Najbolj brano