Krimski parlament zaprosil za vključitev v Rusko federacijo

Krimski parlament je danes po plebiscitarni odločitvi na nedeljskem referendumu razglasil neodvisnost od Ukrajine in tudi uradno zaprosil Rusijo za vključitev v Rusko federacijo s statusom republike. Za je glasovalo 85 od skupno 99 članov krimskega vrhovnega sveta, poročajo tuje tiskovne agencije.

Simferopol Foto: Wikipedia
Simferopol Foto: Wikipedia

SIMFEROPOL > Z današnjo deklaracijo je krimski parlament tudi nacionaliziral vse dosedanje ukrajinsko premoženje na polotoku.

Rusija je predlagala ustanovitev podporne skupine za rešitev ukrajinske krize, vendar je za to postavila par pogojev - Ukrajina bi morala uvesti federalno ureditev in sprejeti odcepitev Krima. Nova ukrajinska ustava bi morala decentralizirati oblast in uvesti neposredne regionalne volitve. Po ruskih zamislih bi bila mednarodna podporna skupina mehanizem, preko katerega bi od zunaj spodbujali Ukrajince, da sprejmejo ukrepe za izhod iz krize. Rusija je ta predlog ZDA in EU poslala pred tednom dni. V Ukrajini bi morali izvesti referendum o novi ustavi in šele nato volitve na državni ravni, EU in ZDA pa bi morali podpreti ruski predlog resolucije Varnostnega sveta ZN o suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine, še predlagajo v Moskvi.

Predsednik krimskega parlamenta Volodimir Konstantinov je napovedal, da bodo vse ukrajinske vojaške enote na polotoku razpustili v okviru nacionalizacije ukrajinskega premoženja.

Krimski poslanci so še pozvali Združene narode in vse države sveta, naj Krim priznajo kot neodvisno državo.

V dokumentu piše, da od danes naprej ukrajinski zakoni in odločitve, sprejete v Kijevu, na Krimu ne veljajo več.

Krimski parlament je pooblastil Konstantinova in premierja Sergija Aksjonova za podpis sporazuma o priključitvi Krima Rusiji.

Parlament je razglasil vrhovno oblast na polotoku in določil, da se mandat poslancem v sedanjem sklicu izteče septembra 2015.

Aksjonov je na Twitterju tudi sporočil, da bodo na Krimu 30. marca začeli uporabljati moskovski čas, kar je dve uri pred trenutnim časom na polotoku.

Na nedeljskem referendumu je za priključitev Krima Rusiji glede na končne rezultate glasovalo 96,77 odstotka tistih, ki so se referenduma udeležili. Volilna udeležba pa je bila 83,1-odstotna oziroma glasovalo je 1.274.096 ljudi. Le 2,51 odstotka udeležencev referenduma je glasovalo za večjo avtonomijo Krima znotraj Ukrajine, kar je bilo drugo vprašanje na referendumu, je sporočil predsednik komisije za izvedbo referenduma Mihail Mališev.

V Sevastopolu, ki je bil doslej pod neposredno oblastjo Kijeva, je za priključitev k Rusiji glasovalo 95,6 odstotka udeležencev referenduma. Volilna udeležba je bila 89,5-odstotna. Mestni svet v Sevastopolu je soglasno potrdil izide referenduma.

Prebivalci Krima so na nedeljskem referendumu odgovarjali na dve vprašanji: Ali podpirajo ponovno združitev Krima z Rusijo in ali podpirajo povrnitev ustave republike Krim iz leta 1992 in status Krima kot dela Ukrajine.

STA


Najbolj brano