Jazbec: Luknja v bankah ne bo večja od štirih milijard evrov

Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec je v današnjem pogovoru za avstrijske novinarje ocenil, da obseg slabih posojil v slovenskih bankah ne presega štirih milijard evrov. O rezultatih pregledov bank ni želel vnaprej ugibati, a povedal je, da obstaja neka “naravna meja” za končno številko.

Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec je v današnjem pogovoru za avstrijske novinarje ocenil, da obseg slabih posojil v slovenskih bankah ne presega štirih milijard evrov Foto: STA
Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec je v današnjem pogovoru za avstrijske novinarje ocenil, da obseg slabih posojil v slovenskih bankah ne presega štirih milijard evrov Foto: STA

LJUBLJANA > Boštjan Jazbec je povedal, da je obseg slabih posojil v slovenskem bančnem sistemu po podatkih Banke Slovenije pri 7,9 milijarde evrov, za 40 odstotkov te vsote pa so banke že oblikovale rezervacije.

Na vprašanje, če ne bi bilo bolj smiselno zaprositi za denar iz stalnega mehanizma za stabilnost evra (ESM), za katera je obrestna mera bistveno nižja kot na trgu, pa je Jazbec odgovoril: “Moramo se vprašati, če se bolj ne izplača zdaj plačati nekaj več....v primerjavi z vsemi žrtvami, ki bi jih zahteval program pomoči.” Ob tem je spomnil na padanje zahtevane donosnosti za Slovenijo v zadnjem času. ESM lahko pričakuje posebno dieto. Ob tem je znova uporabil primerjavo med dvema vrstama shujševalne diete.

“Obstaja luknja v višini štirih milijard evrov”

“Obstaja torej luknja v višini štirih milijard evrov in s strokovnjaki pregledujemo knjige, da bi določili, če gre res za slaba posojila,” je pojasnil guverner in tako omenjene štiri milijarde evrov označil za neke vrste “naravno mejo” pri obremenitvenih testih in skrbnih pregledih, ki jih v bankah izvajajo tri mednarodne družbe - Oliver Wyman, Deloitte in Ernst & Young.

Jazbec je v primeru, da predvideni proračunski denar v višini 1,2 milijarde evrov za dokapitalizacijo bank ne bo zadostoval, znova izrazil večjo naklonjenost rešitvi, da skuša Slovenija manjkajoča denar zbrati na trgu.

“Nekdo je v hiši sprožil požar, mi pa še kar naprej iščemo krivca, namesto da bi gasili”

Jazbec je tudi avstrijskim novinarjem povedal, da bo za Slovenijo ključno, kako se bodo v prihodnjih tednih izvajali reformni ukrepi. Glede stalnih političnih preigravanj glede tega, kdo je kriv za nastale razmere, pa je opozoril: “Nekdo je v hiši sprožil požar, mi pa še kar naprej iščemo krivca, namesto da bi gasili.”

Sanacija bank je po guvernerjevih besedah nujni, a še ne zadostni pogoj za izhod iz krize. Ključno se mu tako na primer zdi zmanjšanje vloge države v gospodarstvu, pri čemer pa se ne zavzema za hitro privatizacijo počez, saj bi bila ta obsojena na propad in bi v tem primeru prišlo do razprodaje.

Jazbec tako podpira nekaj “demonstracijskih” prodaj, ostalo pa bi bilo treba neodvisno upravljati v okviru Slovenskega državnega holdinga.

Jasno pa je zagotovil, da bo Banka Slovenije, dokler bo on guverner, storila vse, da se v reševanje bank ne bo vključevalo imetnikov denarnih vlog.

V Sloveniji se te dni mudi skupina avstrijskih novinarjev. Ti so se že pogovarjali s premierko Alenko Bratušek, predvidene pa imajo pogovore še z drugimi visokimi predstavniki slovenskih oblasti.

STA


Najbolj brano