Janša vabi azerbajdžanske podjetnike v Slovenijo

Slovenski premier Janez Janša je danes v Bakuju ob odprtju slovensko-azerbajdžanske poslovne konference pozval azerbajdžanske podjetnike, naj okrepijo sodelovanje s slovenskimi kolegi in investirajo v Slovenijo.

Slovenski premier Janez Janša je v Bakuju pozval azerbajdžanske podjetnike, naj  investirajo v Slovenijo Foto: STA
Slovenski premier Janez Janša je v Bakuju pozval azerbajdžanske podjetnike, naj investirajo v Slovenijo Foto: STA

BAKU> Tudi azerbajdžanski gospodarski minister Shahin Mustafajev se je zavzel za okrepitev gospodarskega sodelovanja.

V uvodnih nagovorih približno 200 udeležencem konference sta poudarila, da medsebojna menjava ne odraža velikih možnosti sodelovanja, ki jih imata obe državi. Leta 2011 je blagovna menjava, na primer, znašala le slabih osem milijonov evrov, pa še to zgolj na račun slovenskega izvoza, medtem ko uvoza iz Azerbajdžana sploh ni bilo.

Polovica BDP iz nafte

Obisk Janeza Janše v Azerbajdžanu in že tretja poslovna konferenca v dobrih treh letih naj bi zdaj te številke popravila navzgor. Z nafto in plinom bogati Azerbajdžan si namreč želi svoje gospodarstvo diverzficirati tudi na drugih področjih, da ne bi slonelo le na naftni industriji, ki ustvarja približno 50 odstotkov nacionalnega dohodka.

Tako Janša kot Mustafajev sta poudarila, da državi za okrepitev sodelovanja potrebujeta tudi okrepitev pravnih okvirov. Sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju že velja, zdaj pa naj bi v Bakuju podpisali še sporazum o zavarovanju medsebojnih naložb.

Ta sporazum naj bi okrepil tok naložb tudi v Slovenijo. Azerbajdžan namreč vse bolj investira, za zdaj predvsem v svoji soseščini, Slovenijo pa vidi kot vstopno točko na območje Evropske unije.

Nižji davek na dobiček

Janša je opisal slovenske reformne ukrepe in poudaril, da bo Slovenija v naslednjih treh letih znižala davek na dobiček podjetij na 15 odstotkov. Tudi to naj bi pritegnilo azerbajdžanske investitorje.

Priložnosti naj bi se odpirale predvsem na področju energetike, telekomunikacijske tehnologije, prehrambene industrije, gradbeništva in turizma. Janša je dejal, da je Slovenija ena najbolj zanimivih turističnih destinacij v EU.

Leta 2011 je Slovenijo že obiskalo 13.000 azerbajdžanskih turistov. Direktor nove slovenske agencije za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma (Spirit) Boštjan Skalar je azerbajdžanske poslovneže povabil tako na poslovni kot tudi na zasebni obisk v Slovenijo in jim ponudil vso pomoč pri organizaciji poti.

Janša je kot priložnost za slovensko gospodarstvo poudaril azerbajdžanske izkušnje v kaspijski in kavkaški regiji, ki bi jih slovenska podjetja lahko izkoristila. Sicer pa je prepričan, da bo “že ta konferenca pripomogla k novim poslom med gospodarstveniki obeh držav”.

Sodelovanje med univerzama v Ljubljani in Bakuju

Slovenski premier je omenil možnost kulturnega sodelovanja. To naj bi pospešil tudi memorandum o sodelovanju med univerzama v Ljubljani in Bakuju, ki sta ga danes sklenila rektorja obeh univerz.

V okviru konference je bilo podpisanih tudi nekaj komercialnih sporazumov, med njimi pisma o nameri med Iskratelom in Tehnično univerzo v Bakuju o modernizaciji telekomunikacijskega omrežja v azerbajdžanski prestolnici ter sporazum med slovenskim podjetjem Duol in azerbajdžanskim Baghlan Group za gradnjo membranske strehe na centralnem stadionu v Bakuju.

Janša se je pred tem srečal z azerbajdžanskim predsednikom Ilhamom Alijevom, po poslovni konferenci pa še s premierjem Arturjem Rasizadejem.

STA


Najbolj brano